33%

Naslov izvornika: Mortaza Motahhari

Takamol-e ejtema'iy'e ensan, Tehran, 1982.

S perzijskog preveo:

Muamer Kodrić

Lektor:

Sabaheta Tabak

Korektor:

Selvedina Hodžić

Web adresa: http://alhassanain.org/bosnian/

Tehničko uređenje:

Zumreta Džihan

Hamid Beheshti

Sarajevo, 2006. godine

Socijalna evolucija čovjeka

Ova knjiga se sastoji iz dva dijela. Prvi dio pod naslovom „Socijalna evolucija čovjeka“ je tekst dvaju predavanja koja je šehid M. Motahhari održao na Univerzitetu u Širazu. Tačan datum održavanja ovih predavanja nije poznat,ali je sigurno da su održana poslije 1971.godine .Još za autorova života stenogrami ovih predavanja štampani su bez njegovog uvida i saglasnosti, što je profesora Motahharija, posebno žalostilo, pa je nastavak štampanja i distribucije onemogućen. Nakon mučeničke pogibije prof. Motahharija ponovo su ova predavanja štampana, a da nije urađena redaktura. Nakon uvođenja zabrane štampanja i publiciranja djela ovog značajnog mislioca bez dozvole Vijeća za superviziju publiciranja djela šehida Motahharija, i ovo izdanje je zabranjeno. Tekst koji je pred vama dopunjen je bilješkama samog autora koje su uslijedila nakon prvog izdanja.

U drugomdijeluknjige donosimo tekst pod naslovom „Cilj života“. Tajtekstsadrži pet predavanja profesora Motahharija koja je održao za svojih deset učenika 1351.g. (1972.)

U ovim predavanjima dotaknute su i neke rasprave iz domena islamskog svjetonazora pa se mogu posmatrati i kao svojevrsna hermeneutička napomena djelu „Uvod u islamski svjetonazor“. I ova predavanja ranije su štampana u nekim izdavačkim centrima,ali bez kvalitetne redakture. Tonski zapisi ovih predavanja nisu dostupni,ali je u pripremi ovog teksta korišten prvi pisani stenogram.

POJAM EVOLUCIJE I SOCIJALNA EVOLUCIJA ČOVJEKA U PROŠLOSTI

Predmet našeg razmatranja ovdje je pojam evolucije u ljudskoj povijesti, odnosno čovjekova socijalna evolucija i napredak. Kada je riječ o razvoju i evoluciji čovjeka, znanstvenici obično razlikuju prirodnuili biološku i socijalnu ili društvenu evoluciju.Biologija se bavi prirodnom evolucijom čovjeka, definirajući ljudsko biće kao posljednju kariku u lancu prirodnog razvoja životinjske vrste. Značenje prirodne evolucije sasvim je jasno. To je, dakle, razvoj nastao prirodnim putem, bez utjecaja i upliva samog čovjeka i njegovih želja. U tom pogledunema razlike između čovjeka i drugih živih bića. Radi se o nužnom prirodnom procesu koji je svaku životinju doveo do određenog stupnja razvoja, pa i samog čovjeka.

Socijalniili historijski razvoj sasma je drugačiji evolutivni proces.U njemu više priroda ne igra značajnu ulogu. Ovdje se radi o „stečenoj“ evoluciji , za razliku od prirodne koja je „nametnuta“.To je razvoj koji čovjek sam priskrbljuje i prenosina naredne generacije kroz različite vidove odgoja i obrazovanja, a ne genetski. Prirodna evolucija odvija se bez volje i utjecaja samog čovjeka, a s generacijena generaciju prenosi se prirodnim putem, na temelju niza prirodnih, tačnije zakona genetike. Kako je socijalna ili historijska evolucija djelo samog čovjeka,njeno i prenošenje njenih rezultata ne može se odvijati prirodnim putem, nego se iz jednog historijskog razdoblja u drugo, s jedne na drugu generaciju ili, čak, iz jednog prostora na drugi prenosi učenjem i podučavanjem, edukacijom, a u prvom redu pismom kao jednim od najznačajnijih medija ljudske komunikacije. Zanimljivo je da se Kur'an časni kune perom i pisaćim priborom: „Tako mi kalema i onoga što oni pišu“ili „Čitaj u ime Gospodara tvoga Koji stvara, stvara čovjeka od ugruška! Čitaj, plemenit je tvoj Gospodar, Koji poučava peru.“

Dakle, tvoj je Gospodar podučio čovjeka da se koristi perom, a ono ovdje simbolizira čovjekovu nadarenost, mogućnost napredovanja u procesu historijskeili socijalne evolucije. Može se kazati kakonema dvojbe oko toga da je ljudsko društvo od svog nastanka i svojih prvih koraka u izgradnji civilizacije uvijek u stanju progresa. Jasno nam je i to da se socijalna evolucija, kao i prirodna, odvija postepeno, s tim dajeprotokom vremena njena brzina stalno rasla.To je ubrzano, a ne jednolično, kretanje, kako to fizičari kažu. Jasno je da znamo razliku ova dva pojma, ali pojasnit ćemo i primjerom automobila ustanjukretanja . Ako se automobil kreće brzinomod 100 km/h i njegova se brzina protokom vremena ne mijenja, onda se on kreće jednoličnom ili ravnomjernom brzinom od 100 km/h. Socijalna evolucija čovjeka, pak, odvija se ubrzano i njena brzina u svakom novom vremenskom intervalu postaje veća.Kao tijelo koje je u prvoj sekundi svoga kretanja imalo brzinu 1 km/h, u drugoj 2, u trećoj 4 … i tako redom. Nekada brzina procesa socijalne evolucije poprima i nadfizičke vrijednosti, koje se ne mogu mjeriti uobičajenim kategorijama. Ali, iako se pojam evolucije i razvoja doima sasvim jasnim i rasvijetljenim, među znanstvenicima i misliocima bilo je i ima i onih koji izražavanju sumnju u to da se sve ono što sesa čovjekom do sada desilo može uopće nazvati progresom ili evolucijom.Iznenađujuće zar ne? Uistinu, u prvi mah je teško i povjerovati. O razlozima njihove sumnje nećemo zasad govoriti,ali , iako se ja ne slažem s takvim mišljenjima i držim da je čovjekovo kretanje kroz povijest progresivno i vodi jednom konačnom cilju koji je krajnja tačka njegove socijalne evolucije, mora se priznati da ta sumnja nije baš bezrazložna. A razlogete sumnje treba rasvijetliti kako bismo mogli u potpunosti razumjeti pojam evolucije.