Zašto majčino mlijeko?

Dojenče

Dijete dolazi na ovaj svijet ostajući vezano za majku i ovisno o njoj. Potrebna mu je ista hrana koju je dobivalo putem krvi dok je bilo u utrobi majke, pa je ta krv Allahovom mudrošću, svemoći i riječju -postala čistim mlijekom koje sadrži sve one elemente koji su neophodni za njegov razvoj. Mlijeko je poteklo u grudi, a Allahovom uputom dijete je upućeno k njemu i uzima ga, jer Allah je Onaj  “Koji sve s mjerom odreduje i nadahnjuje" (El-A'la, 3 .) Plemeniti Kur'an spominje propise koji regulišu prirodno do­ jenje, uređuje pitanje davanja djeteta na dojenje nekoj drugoj ženi (koja postaje majkom po mlijeku), a koja nije u srodstvu po krvi. Uzvišeni Allah je rekao:  "Majke neka doje djecu svoju pune dvije godine onima koji žele da dojenje potpuno bude ... " (El-Bekare, 233 .)

U ovom ajetu navode se sljedeći propisi:

1. majka je obavezna lično dojiti svoju djecu. Također, ona je oba vezna da ne negira važnost prava djeteta na uživanje dojenja, i to od svoje majke lično, te, ako je u mogućnosti, ne treba mu uskraćivati dojenje. Onome ko želi da upotpuni dojenje, rok je dvije pune godine prije ostavljanja dojenja. Prestat će ga dojiti kada prođe vrijeme koje je odredio plemeniti Kur'an (dvije pune godine), uz uvjet da se oko upotpunjavanja dojenja slažu otac i majka, bez ikakvog prisiljavanja, a zbog dobrobiti dojenčeta i pravilne brige za dijete, shodno riječima Uzvišenog:

"A ako njih dvoje na lijep način i sporazumno odluče da dijete odbiju, to nije grijeh." (El-Bekare, 233.)

2. otac djeteta je dužan da vodi brigu o dojilji, da joj pruži ono što joj je potrebno za dojenje djeteta. Jasno nam je da se prirodno dojenje djeteta smatra obavezom i majka ne može imati neku dodatnu obavezu tokom trajanja dojenja. Zato se u Allahovoj plemenitoj Knjizi garantuju prava majke ukoliko ona doji dijete u odsutnosti oca djeteta.

 3. u odsutnosti oca djeteta, odgovornost za dijete se prenosi na nekog od njegovih rođaka sve dok je on odsutan. To je zbog važnosti vođenja brige i nadzora nad dojenčetom.

 4. dojenje djeteta od strane neke druge žene - zato što majka to nije u stanju-jeste nešto što vjera ne smatra pohvaljenim. Islam stavlja naglasak na pravo dojenje (tj. dojenje majke), i čak joj dodjeljuje izdržavanje ukoliko se rastavi od svog muža, kako se to ne bi negativno odrazilo na dijete i uskratilo mu neku njegovu potrebu za hranom. Uzvišeni je rekao:  "Njih ostavite da stanuju tamo gdje i vi stanujete, prema svo jim mogućnostima, i ne činite im teškoće zato da biste ih stijesnili. Ako su trudne, dajte im izdržavanje sve dok se ne porode, a ako vam djecu doje, onda im dajte zasluženu nagradu sporazumjevši se međusobno na lijep način. A ako nastanu razmirice, neka mu onda druga doji dijete." (Et-Talak, 6.)

Uzvišeni Allah je u grudima majke obezbijedio hranu djetetu. U prva tri dana u njenim grudima se javlja posebna vrsta mlijeka za dijete i to je hrana koja je dovoljna djetetu u prvim danima njegovog života, bogata je odbrambenim tijelima, vitaminima i mineralima, lahka je za uzimanje i probavu, a sadrži i druge koristi. Počevši od četvrtog dana, u grudima se javlja trajno mlijeko prilagođeno ishrani novorođenčeta. Majčino mlijeko sadrži tvari koje ojačavaju imuni sistem dojenčeta. To je hrana koja je zdrava, bez nedostataka i koja obuhvata sve elemente zdrave ishrane potrebne dojenčetu u prvih šest mjeseci života. Kada dijete navrši šest mjeseci, potrebno mu je davati dodatnu hranu, bogatu energijom, proteinima, vitaminima i mineralima, kao što su jaja, voće, zeljaste biljke, povrće i hrana životinjskog po­ rijekla. Dijete se postepeno navikava na okus ove mehke hrane, a uz nicanje zuba i nakon što se dijete privikne da, pored tečne hrane uzima i mehku hranu, može mu se davati hrana koja je nešto čvršća, a zatim, postepeno, i sasvim čvrsta hrana. Djetetu je potrebna posebna ishrana koja će biti potpuno čista i koja je lahka za gutanje i probavu. Loša je majka ona koja svome djetetu uskrati dojenje bez neke potrebe, jer će i njoj biti uskraćeno isto onoliko koliko je ona uskratila svome djetetu. Prirodno dojenje kod majke razvija neke popratne promjene, pojavu određenih osjećanja, a to je osjećaj lične obaveze i osjećaj majčinstva. To je prava blagodat jer dojenje poboljšava opće zdravstveno stanje dojilje, poboljšava rad probavnog trakta i tako obezbjeđuje trajnu pravilnu ishranu dojenčetu. Nakon dojenja organi će se povratiti u prethodno stanje. Tako se polni organ povrati u prirodno stanje nakon porođaja, materica ponovo obavlja svoju funkciju i na takav način pomaže ženi (majci) da se vrati u stanje u kojem je bila prije trudnoće i rađanja, da odstrani masti i štetne tvari koje su se nakupile tokom perioda trudnoće. Dojilja će vrlo brzo povratiti svoju živahnost i vitalnost što će joj dati osjećaj da trudnoća nije promijenila njena svojstva ljepote koja je imala prije trudnoće. Prirodno dojenje iz majčinih grudi ostavlja pozitivne učinke na dijete i odstranjuje negativne efekte trudnoće tako da velik broj žena ne zatrudnjuju dok traje period dojenja. Jasno je da dojenje koristi i kao zaštita od nekih opasnih bolesti kao što je karcinom, te je manji stepen rizika od raka dojke kod žena koje doje od onih koje ne doje svoju djecu, a i rizik kod udatih žena manji je od rizika kojem su izložene žene koje nisu udate. Što se tiče djeteta, za njega prirodno dojenje ima brojne koristi. Časni Kur'an na mnogo mjesta ukazuje na važnost prirodnog dojenja. Uzvišeni Allah je rekao: " Mi nadahnusmo Musaovu majku: 'Doji ga, a kad se uplašiš za njegov život, baci ga u rijeku, i ne strahuj i ne tuguj, Mi ćemo ti ga, doista, vratiti i poslanikom ga učini­ ti."' (El-Kasas, 7.)

Allah je naredio Musaovoj, a. s., majci da ga doji, a zatim da ga baci u rijeku, jer dojenje ima određene fizičke i psihološke posljedice, a sama povezanost je najdublja tokom dojenja. Dojenje razvija snažna osjećanja kod majke, pokreće kod nje osjećaj majčinstva sve dok to ne postane neraskidiva veza i osjećaj privrženosti. Musaova, a. s., majka je strahovala za svoga sina Musaa, a. s., te ju je Allah nadahnuo: "Doji ga!", da se ostvari ta osjetilna i psihološka povezanost između majke i njenog djeteta, da on okusi plod njenih grudi i da osjeti prirodu njenog mlijeka, koje je garant njegovog života. Lik njegove majke će se urezati u njegovo pamćenje, a njegov lik će se urezati u pamćenje majke na jedan poseban, izuzetan način.  Prve generacije muslimana su zagovarale prirodno dojenje, zato što su spoznale njegovu važnost za dijete i porodicu. Islam je vjera nježnosti i samilosti i poziva sve one koji imaju razuma da od prethodnih generacija uzmu ono što je dobro. Savremena medicina potvrđuje neophodnost i važnost prirodnog dojenja i upozorava na štetnost njegovog zanemarivanja. Islam je odlikovao sve nas: i oca, i majku, i dijete, kada nam je naredio da njegujemo i pazimo ovu divnu stvar. Kako i ne bismo to činili kada znamo koje učinke majčino mlijeko ima na zdravlje djeteta, njegovu psihu, njegov moral, koliko uljepšava njegov život, njegovu budućnost. Zato ne čudi da nalazimo da je Allahov Poslanik, s.a.v.a, zabranjivao da se dijete hrani drugim mlijekom i naređivao da se dijete čuva od svega što može narušavati njegovu prirodu i zdrav način života. Poslanik, s.a.v.a, je rekao:

"Čuvajte svoju djecu ... "

Sve ovo ima za cilj da se sačuva djetinjstvo. A koje je to čuvanje i zaštita djeteta bolje od onoga kojem poziva islam i koje je uobičajeno kod muslimana? Vrijedno je spomenuti da je Svjetska zdravstvena organizacija na kraju dvadesetog stoljeća stavila snažan akcenat na položaj prirodnog dojenja i da je, zajedno sa državnim institucijama, pokrenula akcije s ciljem naglašavanja važnosti dojenja, kako bi se izbjegavala upotreba vještačke hrane. Istakla je problem nedovoljne informisanosti o ovome i ukazala na potrebu da se majke privole na dojenje. Prirodno mlijeko ima izuzetne osobine. Dijete pije čisto, zdravo mlijeko. Ono nije niti hladno, niti vrelo. Optimalno je za svako vrijeme. Ne kvari se pohranjivanjem. Odgovara potrebama dojenčeta. Obezbjeđuje djetetu posebnu zaštitu od bakterija. Dojenje djeteta iz grudi majke otklanja gojaznost djeteta i majke. Dojenje djeteta uspostavlja uzajamnu ljubav i jača povezanost djeteta i majke.