شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

درسهایی از ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (علیها السلام) برای خانواده ها

2 نظرات 05.0 / 5

 

مقدمه

از ماجرای ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (علیهماالسلام) نکات بسیار جالبی را می آموزیم که اگر خواهان سعادتیم و پیروی راستین اسلام، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آنکه ساده زیستی در تمام شوون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد، و گرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ی ذهن های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین تر می شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می کشاند، و بر فساد و نابسامانی های روانی و مشکلات اخلاقی می افزاید.
درس هائی که از ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا (علیهماالسلام) می گیریم از این قرار است:

 

 

1- کفو و همتا بودن

یکی از اصول اساسی و رازهای موفقیت ازدواج، کفو و همتا بودن دختر و پسر با هم است، زیرا تنها در صورت همتا و هم شأن بودن دو زوج است که درک متقابل آنان از یکدیگر امکان پذیر است.
برخی تصور می کنند کفویت تنها به شرائط ظاهری از قبیل مسائل نژادی و یا وضعیت مادی و رفاهی بستگی دارد. در صورتی که چنین نیست، بلکه همتایی و هم سوئی آرمان ها، خواست ها و تمایلات روحی و روانی افراد، میزان آگاهی های علمی و دینی و میزان تعهد عملی به مکتب و مذهب، و ارزش نهادن به ویژگی های اخلاقی و فرهنگی است.
اگر مسئله همتایی نبود، بدون تردید دختران زیبایی در مدینه بودند که از ازدواج با حضرت علی (علیه السلام) خرسند می شدند. اما او حتی از آنان خواستگاری هم نکرد و برای حضرت فاطمه (علیهماالسلام) نیز خواستگاران فراوانی بودند امّا حضرت فاطمه (علیهماالسلام) و پیامبر (صلی الله علیه و آله) به این وصلت ها راضی نشدند تنها حضرت فاطمه (علیهماالسلام) و روح والای او بود که زیبایی ها و شکوه معنوی حضرت علی (علیه السلام) را درک می کرد . در این مورد پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند: اگر خدا علی را نمی  آفرید برای فاطمه کفو و همتایی وجود نداشت. (1)

 

 

2- خواستگاری بدون واسطه

خواستگاری بدون هیچ تشریفات و حضور واسطه انجام شد و حضرت علی (علیه السلام) شخصاً به خواستگاری حضرت فاطمه (علیهماالسلام) از پیامبر (صلی الله علیه وآله) اقدام نمود.

شرط اول : رضایت دختر

پیامبر گرامی (صلی الله علیه وآله) بدون رضایت دخترش حضرت فاطمه (علیهاالسلام) به خواستگار پاسخ مثبت نداد.

 

 

3- قناعت

در تهیه جهیزیه به ضروری ترین و ابتدائی ترین وسائل زندگی در آن عصر بسنده شد، از سیرت پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله می آموزیم که بایستی در الگوی مصرف تجدید نظر کنیم و در زندگی فناپذیر و زودگذر دنیا به حداقل ممکن قناعت ورزیم تا از گذرگاه پرهیاهوی زندگی سبکبار بگذریم و تن به بردگی این و آن ندهیم.
مگر حضرت فاطمه (علیها السلام) دختر پیامبر (صلی الله علیه وآله) رهبر بی نظیر مسلمانان نبود؟ مگر از نژاد بنی هاشم یعنی اصیل ترین و شریف ترین تیره های عرب به حساب نمی آمد؟ مگر مادرش حضرت خدیجه (علیهما السلام) ثروتمندترین زن عرب در عصر خویش نبود؟ مگر از همه جهات علمی فردی آگاهتر و اندیشمندتر از همگان نبود؟ مگر پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه  وآله) نمی توانست جهیزیه زیادی را همراه دخترش کند؟
پاسخ همه این سوالات «مثبت» است اما منش و روش پیامبر عظیم الشأن اسلام (صلی الله علیه و آله) و خاندانش بر ساده زیستی استوار است . (2)
متأسفانه در برخی خانواده ها به خصوص قشر مرفه جامعه جهیزیه دخترانشان نمایشگاه بین المللی کاملی است از لوازم خانگی داخلی و خارجی که برقش چشم های ظاهربین را خیره می کند.

 

 

5- مهیا کردن خانه برای ورود عروس

اکنون ببینیم علی بن ابی طالب (علیه السلام) شهسوار اسلام و محبوب ترین مردان و نزدیکترین آنان در نزد خدا و رسول خدا چه داشت و چه تهیه کرد:
ابن شهر آشوب در مناقب نقل می کند: که حضرت علی (علیه السلام) نیز اتاق خود را برای عروسی آماده کرد. بدین ترتیب که:
ابتدا مقداری ماسه کف اطاق پهن کرد و چوبی هم تهیه نمود به دو طرف اتاق وصل کرد تا لباس های خود را روی آن بیندازد، و یک پوست گوسفند هم کف اتاق انداخت، و یک بالش نیز که داخلش را از لیف خرما پر کرده بودند در آنجا نهاد. (3)

 


پی نوشت ها :

1- ینابیع الموده، ص 177 و 237.
2- زندگانی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) تألیف محمد قاسم پور با مقدمه آیت الله مرعشی نجفی ص47.
3- زندگانی حضرت فاطمه (علیهما السلام) و دختران آن حضرت مولف سیدهاشم رسولی محلاتی ص 56.

کتاب شفیعه ی محشر یا مظلومه ی پیامبر - برگرفته از پایگاه اینترنتی تبیان

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

مصطفی:قدردانی
2016-10-31 13:00:53
با سلام و احترام
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)