شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

اخلاق

مقاله ای در مورد اخلاق

مقاله ای در مورد اخلاق

حسن خلق، عبارت است از خوش رویی، خوش رفتاری، حُسن معاشرت و برخورد پسندیده با دیگران. امام صادق (علیه السلام) درباره خوش رویی می فرماید: « تُلَیِّنُ جانِبَکَ وَ تُطَیِّبُ کَلامَکَ وَ تَلْقی اَخاکَ بِبَشْرٍ حَسَنٍ .» « حسن خلق آن است که برخوردت را نرم و سخنت را پاکیزه و برادرت را با خوش رویی دیدار کنی .»

جزئیات

آمرزش، ره آورد ماه رمضان

آمرزش، ره آورد ماه رمضان امام زین العابدین (علیه السلام) در دعای استقبال و ورود به ماه رمضان در صحیفه سجادیه این ماه را شهر التمحیص نامیده اند. راغب اصفهانی می نویسد: محص به معنای تخلیص و رهایی شئ از عیب است. تمحیص به معنای تزکیه و تطهیر است. ماه رمضان ماه تصفیه بر نفس و پاک کردن و برطرف نمودن عیوب و دور کردن خود از گناهان است.

جزئیات

ماه رمضان، بهار دعا و مناجات با خدا

ماه رمضان، بهار دعا و مناجات با خدا ماه رمضان ماه خودسازی و تصفیه روح است. خداوند همه اسباب کار را در این ماه برای پالایش روح و روان از آلودگی‏ های گناه فراهم نموده و با لطف و رحمت مخصوص خویش همه درها و راه‏ها را در راستای تهذیب نفس و صفای باطن و تکامل معنوی گشوده است.

جزئیات

عيد فطر؛ ماه پيروزى بر طاغوت نفس

عيد فطر؛ ماه پيروزى بر طاغوت نفس عيد فطر؛ يعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت بازگشت ازاين نظر كه آيا رابطه ما با فطرت پاك انسانى به طورصحيح برقراراست‏ يا نه؟ آيا آن اعماق روح و فطرت پاكى كه خداوند به ما داده و براثرحجاب‏هاى ‏جهل، انحراف و گناه، زنگار بر رويش نشسته، دركلاس ماه رمضان زنگارها زدوده‏ شده‏اند يا نه؟ كه اگر چنين است ‏بايد ابتداى نجات وآغاز پيروزى برطاغوت نفس را در نماز عيد فطراعلام بدارند و جشن بگيرند. به عنوان اين كه : آن چه را در ماه‏ رمضان آموخته‏اند و در راه خودسازى و بهسازى به كار برده‏اند ابراز بدارند، با كلمات و حركات، بلكه درقلب و درون، با تمام وجود و احساس، و با شعارآميخته با شعوروفرياد برون و درون كه : «الله اكبر، الله اكبر، لا اله الا الله و الله اكبر ولله الحمد والحمدلله على ما هدانا وله الشكرعلى ما اولانا ؛ خدا بزرگتراز آن است كه توصيف ‏گردد.

جزئیات

معنا و ماهيت حقيقى شب قدر چيست؟

معنا و ماهيت حقيقى شب قدر چيست؟ «قدر» در لغت به معناى اندازه و اندازه گيرى است .  «تقدير» نيز به معناى اندازه گيرى و تعيين است . اما معناى اصطلاحى «قدر» ، عبارت است از ويژگى هستى و وجود هر چيز و چگونگى آفرينش آن به عبارت ديگر، اندازه و محدوده وجودى هر چيز، «قدر» نام دارد .

جزئیات

فلسفه و اسرار شب های قدر

فلسفه و اسرار شب های قدر درباره سوره قدر، شب قدر، معنای قدر، تعیین شب قدر، تكالیف شب قدر و شیوههای بهره جویی از این شب بزرگ و ارتباط با خداوند مهربان، مطالب قابل اهمیتی وجود دارد كه ما خلا‌صه آن را در زیر می آوریم.

جزئیات

آثار و برکات روزه

آثار و برکات روزه خداوند متعال به مقتضای ربوبیت خود، برای تربیت بشر و رساندن او به کمال شایسته خویش یک سلسله عبادات و وظایف اخلاقی معین فرموده است تا آدمی در سایه عمل به آن عبادات و به کار بستن وظایف به کمالی که برای آن آفریده شده است.

جزئیات

درباره روزه

درباره روزه تقوي و پرهيزکاري در تربيت و اخلاق اسلامي يک مسلمان نقش بسيار مهمي دارد، و براي رسيدن به اين صفت شايسته است که بهترين عبادت در ماه صيام مبتني بر آن است که خداوند مي فرمايد : «لعلکم تتقون» که نتيجه و علت غائي روزه، تقوي از محارم الله است.

جزئیات

اخلاق در حكومت حضرت علی (علیه السلام)

اخلاق در حكومت حضرت علی (علیه السلام) علی (علیه السلام) اسوه عالم انسانیت و رشک مؤمنان در پیوستگی به حق و حقیقت است. همه صفات آن ابر مرد بزرگ و بی همتا، رهنمای مردان حق و سالکان راه راستی است و بنابر این از هر فرصتی برای یاد کردن و آموزش از محضر امام نخستین می باید بهره ها گرفت.

جزئیات

اخلاق اسلامی و رابطه آن با یاد خدا

اخلاق اسلامی و رابطه آن با یاد خدا این پروژه با عنوان اخلاق اسلامی  که به نقد و بررسی اخلاق اسلامی و رابطه آن با یاد خدا ، خودخواهی ، خودشناسی و ... می باشد به این نکته تأکید می کند که لازمه ی داشتن اخلاق اسلامی که مورد پسند همگان است ، داشتن اعتقاد و ایمان به خدا و انجام دستورات او می باشد .

جزئیات

راه های پرورش اخلاق

راه های پرورش اخلاق هدف نهایی پیامبران و ادیان آسمانی و حکیمان، ساختن جامعه ای مبتنی بر اخلاق و فضایل انسانی بوده است، ولی چون هدف، مشترک بوده و دانشمندان و متفکران اسلامی نیز با دیده مثبت به آموزه های فلسفی یونان نگریسته و به غربال و تنقیح و تکمیل آن پرداخته اند، پاره ای از پریشان گویان، پنداشته اند که اخلاق اسلامی نیز چیزی افزون بر آموزه ها و روش اخلاقی حکمای یونان نیست و لذا با شلاق نقد و تیغ انکار به جان آن افتاده اند، در حالی که اخلاق در معارف قرآنی، گامی حتی پیشتر از معارف اخلاقی ادیان آسمانی گذشته است، کجا رسد به روش اخلاقی حکیمان و فیلسوفان یونانی!

جزئیات

ارزش و اهمیت هدیه در اسلام

ارزش و اهمیت هدیه در اسلام

جزئیات

صله ی ارحام و برکات آن

صله ی ارحام و برکات آن

جزئیات

خاستگاه اخلاق پژوهش

خاستگاه اخلاق پژوهش پرستوی پژوهش را دو بال است: روش و اخلاق. اخلاق پژوهش آهوی رفتار ارتباطی در فرایند تحقیق است که به رعایت حقوق افراد مبتنی است. اخلاق پژوهش دو روی آوردِ فردگرایانه و سازمان نگر دارد. در روی آوردِ نخست بر مسئولیت های پژوهشگر به عنوان شخصیت حقیقی تأکید می شود و در روی آوردِ دوم بر مسؤلیت های اخلاقی مؤسسه های پژوهشی تأکید می گردد. مسائل اخلاقی در تعارض فرایند پژوهش با حقوق افراد مرتبط بروز می کنند و خاستگاه آن عبارت است از: ماهیت مساله پژوهش، مکان، روش و شرکت کنندگان.

جزئیات

تجربه ها و توصیه های یک مبلغ

تجربه ها و توصیه های یک مبلغ آنچه در ذیل آورده شده، تجربیات بیش از 24 سال تبلیغ می باشد. البته بسیاری از روحانیون گرانقدر ممکن است تجربیات بیشتری را به دست آورده باشند که مجموعه این تجربیات می تواند برای همه و خصوصاً کسانی که در ابتدای مسیر تبلیغ دین می باشند سودمند باشد.

جزئیات

فرهنگ رمضان: ظرفیت ها و بایدها

فرهنگ رمضان: ظرفیت ها و بایدها دکتر ناصر فکوهی، استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مردم شناس، مترجم و نویسنده آثاری در زمینه علوم اجتماعی ایران است. از وی کتاب های متعددی در حوزه علوم اجتمـاعـی منتشـر شـده کـه از آن میـان، می توان به کتاب های “تاریخ اندیشه و نظریه های انسان شناسی”، “انسان شناسی شهری” و “پاره های انسان شناسی” اشاره کرد. در این گفت وگو نظرات ایشان را در زمینه” ابعاد اجتماعی و فرهنگی ماه مبارک رمضان در کشورمان پرسیدیم.

جزئیات

رسوم آیینی و ارزش های اخلاقی

رسوم آیینی و ارزش های اخلاقی واژه آیین (Ritual) ابتدا به معنای آداب و رسوم بود و بعدها اختصاصا به معنای رسوم دینی یا جادوگرانه به کار گرفته شد. از این رو می توان گفت : رفتارهای آیینی ، نوعی خاص از رفتار هستند که توسط جامعه پذیرفته شده اند و به گونه ای ارتباط افراد آن جامعه را با پدیده های فرامادّی یا ماوراء الطبیعه برقرار می کنند.

جزئیات

امنیت اخلاقی از نگاه نبوی

امنیت اخلاقی از نگاه نبوی ارزش سالانة فروش محصولات پورنوگرافی در آمریکا، بالغ بر ده میلیارد دلار است. این مبلغ، چندین برابر هزینه ای است که آمریکایی ها صرف فعالیت های ورزشی می کنند. سالانه 800 میلیون نسخه از آثار پورنوگرافی به فروش می رسد و همین مقدار نیز از مراکز امانی به امانت برده می شود.

جزئیات

رسالت ذاکران

رسالت ذاکران می توان از عظم ترین دستاوردهای نهضت عاشورا، پدیده «وعظ » و «مرثیه خوانی» را به شمار آورد که به توصیه اهل بیت علیهم السلام و به قصد زنده نگهداشتن پیام عاشورا و درس های بزرگ آن حماسه، برپا شده و می شود

جزئیات

اخلاق در حوزه، عدل و اعتدال در زبان و رفتار

اخلاق در حوزه، عدل و اعتدال در زبان و رفتار

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)