شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

زنان

نگاهی به اهداف و آثار ازدواج در قرآن

نگاهی به اهداف و آثار ازدواج در قرآن

یكى از بناهاى پر اهمیت اجتماع، ازدواج و تشكیل خانواده است در این واحد اولیه اجتماعى سنگ بنای تعلیم و تربیت نهاده میشود و انسان در عرصه ازدواج به آرامش و تكامل میرسد. در این مقاله سعی شده است كه با نگاهى اجمالى به اهداف و آثار ازدواج از نظر قرآن كریم به تبیین اهمیت این سنت حسنه پرداخته شود. مطلب را با هم از نظر می گذرانیم:

جزئیات

مقاله در مورد روز مادر

مقاله در مورد روز مادر اختصاص روزی از سال به عنوان روز جهانی مادر، گامی است مثبت در جهت ارج گذاری زحمات این قشر سرشار از عاطفه که از هیچ نوع گذشت و فداکاری در رشد و شکوفایی فرزندانشان دریغ نمی کنند. آن چه مسلم است این که در قبال عشق، محبت و پاکی که مادر نثار فرزند خود می سازد، انسان از قدردانی عاجز و ناتوان است و بی تردید همین ناتوانی انسان در ارج نهادن به ارزش و مقام مادر بود که بهشت را زیر پای مادران قرار داد.

جزئیات

زنان و الگوگیری از شخصیتهای نمونه اسلام

زنان و الگوگیری از شخصیتهای نمونه اسلام یکی از مسایل مهم و پیچیده ای که امروزه متولیان تعلیم و تربیت اسلامی با آن روبه رو هستند، مسأله چگونگی الگوسازی از اسوه های دینی متناسب با شرایط موجود است. چرا که به طور قاطع می توان گفت که در نظام تربیتی اسلام، یکی از عوامل مؤثر در تکون شخصیت مذهبی همانندسازی با الگوهای برتر است.

جزئیات

آموزش زنان در صدر اسلام - قسمت دوم

آموزش زنان در صدر اسلام - قسمت دوم

جزئیات

آموزش زنان در صدر اسلام - قسمت اول

آموزش زنان در صدر اسلام - قسمت اول

جزئیات

هرم عفاف از حیا تا حجاب

هرم عفاف از حیا تا حجاب حقیقت عفاف چیست؟ ریشه و ثمره آن کدام است و چگونه می توان فرهنگ عفاف را در جامعه ترویج کرد؟ آیا می توان طراحی مناسبی برای «عفاف» داشت؟

جزئیات

نقش حجاب در حفظ نشاط جنسی

نقش حجاب در حفظ نشاط جنسی غریزه جنسی، قوی ترین غریزه انسانی است که زندگی انسانی را از نظر کمی و کیفی مورد تاثیر و تاثر قرار می دهد . این غریزه در کنار غریزه گرسنگی، بسترساز فرهنگ های انسانی در طول تاریخ شده و دین با ورود در این بستر، معنا بخش فرهنگ انسانی می شود; به همین دلیل در تاریخ ادیان کمتر دینی است که درباره مسئله جنسی سخن نگفته باشد .

جزئیات

مسئله حجاب و وظایف دولت اسلامی

مسئله حجاب و وظایف دولت اسلامی بی تردید مدگرایی و پدیده «بدحجابی» از معضلات وناهنجاری های فرهنگی کشور در دوران حاضر است که باید بررسی و مطالعه آن را در ردیف معضلات دیگری، مانند تورم،بیکاری و اعتیاد و ... قرار دارد و برای حل آن چاره اندیشی نمود. وضعیت ناهنجار برخی اززنان ودختران امروز،به گونه ای است که فاصله کمی با بی حجابی داردوحتی می توان آن را نوعی بی حجابی و «کشف حجاب نوین» نامید، چنانکه در روایات نیز درباره این گونه زنان آمده است:

جزئیات

فرهنگ عفاف و حجاب؛ راه کار نهادینه سازی، گسترش و حفظ باورهای دینی

فرهنگ عفاف و حجاب؛ راه کار نهادینه سازی، گسترش و حفظ باورهای دینی

جزئیات

عفاف جامعه در پرتو حجاب

عفاف جامعه در پرتو حجاب زن مظهر جمال و زیبایی و عفاف است و مرد مظهر شیفتگی و مجذوب شدن از آن جهت فرهنگ غنی و ارزشمند اسلام پوشش و حجاب را برای بانوان لازم دانسته است و حجاب را حافظ ارزش های والای معنوی زنان در برابر مردان قرار داده و در طول تاریخ او را از فساد و تباهی و افتادن در دام شهوت پرستان خودپرست نگهداری نموده است.

جزئیات

نقد پارادایمی رویکرد سنتی به مسؤولیت اجتماعی زن مسلمان

نقد پارادایمی رویکرد سنتی به مسؤولیت اجتماعی زن مسلمان در شکل گیری انقلاب اسلامی، زنان در عرصه های مبارزه، تظاهرات، زندان و... حضوری نقش آفرین و اثرگذار داشتند؛ حضوری که با دقت سعی می شد موازین شرعی حضور، از جمله پوشش اسلامی و عدم اختلاط با مردان، رعایت گردد. نگاه امام خمینی به جایگاه زن، سبب شد نگاه ابزاری غربی به زن برداشته شود و زن در جایگاه خود قرار گیرد و بتواند بدون استفاده سیاسی، به صورت حقیقی در جامعه اسلامی ایفای نقش نماید.

جزئیات

مسائل زنان در اجتهاد اسلامی معاصر

مسائل زنان در اجتهاد اسلامی معاصر فقه شیعه در چند دهه اخیر، شاهد تحولی نسبت به مسأله زن بوده است. نشانه های این تحول و کاستیهای آن چیست و موانع کارآمدی اجتهاد در زمینه زنان کدام است؟

جزئیات

رابطه حجاب با تکامل اجتماعی

رابطه حجاب با تکامل اجتماعی امروزه مفهوم و مصادیق حجاب تحولات جدی یافته که تفسیر هر کدام آثار و لوازم خاص خودش را طلب می کند. آنچه امروز از ضرورتهای فرهنگی در این مقوله احساس می شود این است که بایستی در قدم اول رابطه حجاب را با تکامل اجتماعی بیان نماییم.

جزئیات

حلقه های مفقود حجاب

حلقه های مفقود حجاب خبرگزاری فارس، نتایج یک آمارگیری را که در تابستان 1380 انجام شده است، چنین گزارش می دهد: «مطالعه میدانی انجام شده در سطح شهر تهران در تابستان 1380 نشان می دهد حدود 54 درصد از زنان تهرانی دارای پوشش کمتر یا غیر اسلامی و غیرقانونی در معابر عمومی هستند.»

جزئیات

راهکارهای توسعه حجاب

راهکارهای توسعه حجاب در فرهنگ اسلام، محور اصلاحات، فرهنگ سازی است. لذا با فعالیت های آموزشی، فرهنگی و تبلیغی می توان فضای اجتماعی جامعه را به سمتی هدایت کرد که افراد به صورت طبیعی و خودجوش به رعایت عفاف و حجاب رغبت نمایند.

جزئیات

حجاب، رسانه های جمعی و هویت ما

حجاب، رسانه های جمعی و هویت ما بازی گری فعال در عرصه انتقال اخبار و اطلاعات، تعامل و تضارب افکار و اندیشه ها، آموزش، پرکردن اوقات فراغت مخاطبان و ... از وظایف رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری هر کشوری است؛ با این تفاوت که این رسانه ها باید وظایف خود را در آیینه باورهای دینی و ملی بنگرند.

جزئیات

حجاب و رسانه

حجاب و رسانه در دو دهه اخیر، مسئله حجاب و عفاف همواره یکی از دغدغه های مهم دینی، فرهنگی و اجتماعی بوده که گاه مورد توجه دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی قرار گرفته است.

جزئیات

حجاب دیروز، امروز، فردا

حجاب دیروز، امروز، فردا بی تردید یکی از مهمترین دغدغه های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی، بسط و گسترش فرهنگ ناب محمدی (ص) در جامعه بوده و هست. مساله حجاب نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی حفظ عفت عمومی در جامعه، همواره مورد بحث و نظر کارشناسان مختلف بوده، تا آنجا که با گذشت 28 سال از پیروزی انقلاب بی بدیل اسلامی در ایران، هنوز یکی از مباحث زنده و جریان دار این نظام محسوب می شود.

جزئیات

حجاب در رسانه ملی، چالش ها و بایسته ها

حجاب در رسانه ملی، چالش ها و بایسته ها حجاب تنها یک دستورالعمل دینی و وظیفه شرعی برای زن مسلمان نیست، بلکه از ضرورت های اجتماعی جوامع انسانی است که با وجود آن منافع و تأثیرات شگرفی در جامعه پدیدار شده، نبود و عدم رعایت آن زیان ها و آثار مخربی در فرهنگ عمومی اجتماع، اقتصاد و سیاست بر جای گذاشته است.

جزئیات

جنبه های فردی و اجتماعی حجاب

جنبه های فردی و اجتماعی حجاب حجاب به معنای پوشاندن بدن، امری فطری است که برای حیات فردی و اجتماعی انسان، ضرورت دارد و عبارت است از: مانع و پوشش؛ به طوری که زیر یا آن طرف آن معلوم نباشد و انجام و حدود آن، علاوه براین که واجب شرعی از طرف آموزه های دینی (قرآن و سنت) است، دارای مزیت و خاصیت های مهم هم برای انجام دهنده آن و هم برای نظام اجتماعی است و آرامش و امنیت را برای فرد و جامعه، به ارمغان می آورد و موجب امنیت کامل در خانواده و محیط کاری می باشد.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)