شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام جواد عليه السلام

فروغی از سیمای نهمین آفتاب

فروغی از سیمای نهمین آفتاب

حکیمه خاتون دختر امام کاظم (علیه السلام) می‏فرمود: «روزی برادرم امام رضا (علیه السلام) مرا خواست و فرمود: ای حکیمه! امشب، فرزند مبارک خیزران، متولد می‏شود. حتما در وقت تولد او حاضر باش. من خدمت امام ماندم. شب هنگام آن حضرت، من و بانوان مسؤول وضع حمل را به اتاقی آورد و خود بعد از آن که چراغی برایمان روشن کرد، بیرون رفت و در را هم بست تا حضرت خیزران درد زایمان گرفت.

جزئیات

امام جواد (علیه السلام) و راز شهادت

امام جواد (علیه السلام) و راز شهادت هشتمین امام معصوم (علیه السلام) در انتظار پسر و شیعیان در تب و تاب‏ رویت جمال جواد الائمه(علیه السلام) بودند. حدود چهل و هفتمین بهار عمر امام رضا (علیه السلام) سپری می‏شد اما هنوز فرزندی کاشانه پر فروغش را فروزان نساخته بود از طرفی حضرت مورد طعنه دشمنان و زخم زبان‏ آنها قرار داشت که گاه بوسیله نامه نیز آن حضرت را مورد آزارقرار می‏دادند که نمونه آن را می‏توان در مکتوب «حسین ابن‏ قیاما» مشاهده کرد.

جزئیات

امام جواد (علیه السلام) به روایت اهل سنّت

امام جواد (علیه السلام) به روایت اهل سنّت عمر کوتاه، اما پربرکت و البته پرحادثه امام جواد (علیه السلام) و وقایعى که در مدت کوتاه امامت ایشان رخ داده - که تمامى آنها دلالت بر عظمت بى نهایت امام جواد (علیه السلام) دارد - از دیدگاه اهل سنّت، جالب و شنیدنى است. آنچه پیش روى دارید، گوشه اى از فضائل حضرت و اعترافات بزرگان اهل سنّت نسبت به امام جواد (علیه السلام) مى باشد.

جزئیات

سخنان امام جواد (علیه السلام) در وادی اعتقادات

سخنان امام جواد (علیه السلام) در وادی اعتقادات امام جواد (علیه السلام) در شرایطى به مقام امامت رسید که از یک طرف، نخستین امامى بود که در سن کودکى به امامت مى رسید و این مسئله باعث چالش هاى اعتقادى در جامعه آن روز شده بود. از طرف دیگر، در آن مقطع زمانى قدرت مکتب «اعتزال» و پیروان معتزله افزایش یافته بود تا آنجا که حکومت وقت نیز از آنان حمایت و پشتیبانى مى کرد و از سلطه و نفوذ خود براى تقویت و تثبیت خط فکرى آنان و ضربه زدن به گروه ها و فرقه هاى دیگر به هر شکلى بهره مى برد.

جزئیات

مقام علمی - سیاسی امام جواد (علیه السلام)

مقام علمی - سیاسی امام جواد (علیه السلام) مطالعه سیره و زندگى ائمه اطهار (علیه السلام) و توجه به تلاش هاى علمى و سیاسى آنان نشان مى دهد که آن بزرگواران چشمه هاى جوشان معرفت و گنجینه هاى علوم الهى هستند که چون چراغى پرفروغ و خاموش نشدنى در وادى جهل و ظلمت پرتوافشانى مى کنند، به طورى که در عرصه علم و دانش تاریکى را از بین برده و در حوزه سیاست امید حق ستیزان را نومید مى سازند.

جزئیات

احادیثی از امام جواد (علیه السلام)

احادیثی از امام جواد (علیه السلام) احادیثی از امام جواد (علیه السلام)

جزئیات

امور خارق العاده از نهمین حجّت خدا

امور خارق العاده از نهمین حجّت خدا همانگونه که پیامبران براى ادعاى خود یعنى «نبوت» معجزه داشتند؛ هر امامى نیز براى اثبات امامت خود از امور خارق العاده اى که فراتر از توان بشرى است به نام معجزه بهره برده است. بنابراین امامان علاوه بر تصریح امام قبل از خود بر جانشین بودن بر منصب امامت، در برهه هایى از زمان براى نشان دادن قدرت امامت معجزاتى را براى مردم به ارمغان آورده اند.

جزئیات

از حضرت جوادالائمه (علیه السلام) بیاموزیم «2»

از حضرت جوادالائمه (علیه السلام) بیاموزیم «2» امام جواد (علیه السلام) همواره به شیعیان خود سفارش مى کرد که حقوق والدین خود را رعایت و در معاشرت با آنان با کمال ادب و احترام رفتار کنند. آن حضرت حتى به یارانش تأکید مى کرد که اگر پدر و مادر آنان، باورهاى ناصحیح و اعتقادات فاسدى هم داشته باشند، باز هم از تکریم آنان دریغ نکنند.

جزئیات

از حضرت جواد الائمه (علیه السلام) بیاموزیم «1»

از حضرت جواد الائمه (علیه السلام) بیاموزیم «1» انسان، یک موجود اجتماعى است و بدون ارتباط با افراد جامعه، هرگز نمى تواند به مراحل رشد، کمال و سعادت برسد. و در این زمینه موفقیت انسان در گرو جلب دوستى دیگران است. به این سبب، هر کسى در این جهان دوست دارد تا در دل انسانها نفوذ کرده، طرف مقابل را با خود هم رأى و هماهنگ کند؛ زیرا براى موفقیت در یک تعامل اجتماعى، بهترین گزینه و روش، همان نفوذ در دل افراد جامعه و فتح دل آنان است.

جزئیات

امام جواد (علیه السلام)؛ تجسم صلابت

امام جواد (علیه السلام)؛ تجسم صلابت در میان خانواده امام رضا (علیه السلام) و در محافل شیعه از حضرت امام جواد (علیه السلام) به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می شود؛ چنان که صنعانی می گوید: روزی در محضر امام رضا (علیه السلام) بودم. فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود. آوردند. امام فرمود: « این مولودی است که برای شیعیان ما با برکت تر از او زاده نشده است .»

جزئیات

رویدادهای عصر امام جواد (علیه السلام)

رویدادهای عصر امام جواد (علیه السلام) امام محمد بن علی الجواد علیه السلام بنا به روایت شیخ مفید قدس سره و نوبختی و دیگر رجالیون، به سال 195 ق. در ماه مبارک رمضان در مدینه، به دنیا آمد. و در ذی قعده سال 220 ق. به شهادت رسید.

جزئیات

مسیح آل محمد (علیهم السلام)

مسیح آل محمد (علیهم السلام) اگر عیسى بن مریم (على نبینا وآله و علیهماالسلام) توانست در گهواره حرف بزند و بگوید «إنِى عبدُالله آتانى الکتابَ وجعلنى نبیّاً و جعلنى مبارکاً أین ما کنتُ و أوصانى بالصلوة و الزکاة مادمت حیا ...» (1) ؛

جزئیات

امام جواد (علیه السلام) الگوى دانشمندان جوان

امام جواد (علیه السلام) الگوى دانشمندان جوان آن گرامى (امام جواد علیه السلام) در سال 203 قمرى و در سن هفت سالگى بعد از شهادت پدر بزرگوارش این مسؤولیت (مقام رفیع امامت) را پذیرفته و عملاً به هدایت و ارشاد مردم پرداخت. در آن هنگام برخى این سؤال را مطرح مى کردند که آیا مى توان رهبرى جامعه را به یک کودک هفت ساله سپرد؟ آیا یک کودک هفت ساله مدیریت، دوراندیشى و درایت یک مرد کامل را دارد؟

جزئیات

دست خدا (معجزات و کرامات جوادالائمه علیه السلام)

دست خدا (معجزات و کرامات جوادالائمه علیه السلام) داستان هایی کوتاه از معجزات و کرامات حضرت جوادالائمه، امام جواد (علیه السلام) به همراه امام رضا (ع) در مکه بودم. به حضرت عرض کردم مى خواهم به مدينه بروم، نامه اى براى ابى جعفر بنگار تا با خود ببرم. امام رضا (ع) تبسمى کرد و نامه اى نوشت. به مدينه رفتم در حالى که چشم هايم به دردى مبتلا بود. به در خانه امام جواد (ع) رفتم، نامه را تحويل دادم.

جزئیات

چهل حدیث از امام جواد (علیه السلام)

چهل حدیث از امام جواد (علیه السلام)  چهل حدیث از امام جواد (علیه السلام)

جزئیات

امام جواد (عليه السلام) غريب بغداد

امام جواد (عليه السلام) غريب بغداد امام محمد بن على عليهما السلام (جواد الائمه) نهمين امام از خاندان اهل بيت عليهم السلام است . القابى که براى آن امام برشمرده اند و هر يک گوياى بعدى از شخصيت آسمانى حضرت است، عبارت اند از: «مختار، مرتضى، متوکل، متقى، زکى، تقى، منتجب، مرتضى، قانع، جواد، عالم ربانى، منتجب المرتضى و ... .» ابن صباغ مالکى از القاب «جواد، قانع، مرتضى » ياد مى کند و مى گويد: مشهورترين لقب امام، «جواد» است . شيخ صدوق نيز مى نويسد: به محمد بن على الثانى، تقى گفته شد؛ چون از خدا تقوا پيشه کرد و زمانى که مامون شبانه با حالتى مست وارد شد و او را با شمشير زد و گمان کرد حضرت را کشته است، خداوند او را نگه داشت .

جزئیات

پنج توصیه امام جواد (علیه السلام) به شیعیان

پنج توصیه امام جواد (علیه السلام) به شیعیان همواره کسانی که به محضر اولیاءِ الهی، به خصوص رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله و ائمه معصومین علیهم السلام مشرّف می شدند، از ایشان تقاضای پند و اندرز یا نصیحتی می کردند تا در سایۀ نورانیت آن بزرگواران و مضامین عالیۀ کلامشان، قدم به قدم، وادی سلوک و تعالی را طی کرده و از رحمت خاصۀ الهی بهره مند گردند.

جزئیات

مروری بر مهم ترین کتاب ها در مورد امام جواد (علیه السلام)

مروری بر مهم ترین کتاب ها در مورد امام جواد (علیه السلام) محمد بن علی، محمد تقی یا جواد، فرزند علی بن موسی و سبیکه (خیزران)، نهمین امام شیعیان است که در دهمین روز رجب سال ییی هجری قمری در مدینه به دنیا آمد. مادر آن حضرت «سبیکه » از خاندان «ماریه قبطیه» (خاندان همسر پیامبر اسلام) بود و از نظر فضائل اخلاقی در درجه والایی قرار داشت و برترین زنان زمان خود به حساب می آمد.

جزئیات

برخی از دلایل امامت امام جواد (علیه السلام)

برخی از دلایل امامت امام جواد (علیه السلام) منصب امامت همانند نبوت با گزینش و نصب خداوند متعال و با راهنمائی و اعلام رسول خدا و یا از طریق امامی که با نص رسول خدا صلی الله علیه و آله منصوب به امامت گردیده است، معین می شود. بنابراین تعیین امام به دستور خداوند متعال و توسط پیامبر و یا جانشین مشخص شده اش به مردم اعلام و معرفی می گردد؛ چه اینکه مردم توانائی تشخیص و انتخاب امام دارای شرایط ویژه امامت و رهبر جهانی را ندارند؛ زیرا انفاس قدسی انسانهای والا تبار که به مقام خطیر امامت برگزیده می شوند و دارای شرایط ویژه امامت می باشند فقط از سوی خداوند قابل شناسائی و درک است.

جزئیات

امام جواد (علیه السلام) پاسدار حریم وحی

امام جواد (علیه السلام) پاسدار حریم وحی حضرت امام محمدتقی علیه السلام در دهم ماه رجب سال 195 ه. ق در مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت رضا علیه السلام و مادر ارجمندش بانویی مصری تبار به نام سبیکه می‏باشد. ریحانه و خیزران از دیگر نام‌های مادر امام جواد علیه السلام است. حضرت رضا علیه السلام در مورد منزلت فرزندش امام جواد علیه السلام و مادر مکرمه آن حضرت، به یارانش فرمود: من دارای پسری شده‏ام که همچون موسی علیه السلام شکافنده دریاها (ی علم) است و همانند عیسی علیه السلام مادری قدسیه و پاکیزه دارد.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)