نشانه های ظهور او

نشانه های ظهور او0%

نشانه های ظهور او نویسنده:
گروه: امام مهدی عج الله تعالی فرجه

نشانه های ظهور او

این کتاب در موسسه الحسنین علیهما السلام تصحیح و مقابله شده است.

نویسنده: محمد خادمی شیرازی
گروه: مشاهدات: 2760
دانلود: 366

توضیحات:

نشانه های ظهور او
جستجو درون كتاب
  • شروع
  • قبلی
  • 39 /
  • بعدی
  • پایان
  •  
  • دانلود HTML
  • دانلود Word
  • دانلود PDF
  • مشاهدات: 2760 / دانلود: 366
اندازه اندازه اندازه
نشانه های ظهور او

نشانه های ظهور او

نویسنده:
فارسی

این کتاب در موسسه الحسنین علیهما السلام تصحیح و مقابله شده است.

تذکراین کتاب توسط مؤسسه فرهنگی - اسلامی شبکة الامامین الحسنین عليهما‌السلام بصورت الکترونیکی برای مخاطبین گرامی منتشر شده است.

لازم به ذکر است تصحیح اشتباهات تایپی احتمالی، روی این کتاب انجام گردیده است.

نشانه های ظهور او

نویسنده: محمد خادمی شیرازی

قرآن کریم و نشانه های ظهور حضرت مهدیعليه‌السلام

آنچه در قرآن کریم از طرف خداوند بزرگ به وسیله رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله به ما رسیده واجب الاطاعه است و کوچکترین تردیدی درباره آن نباید داشت، چرا که از منبع علم خداوندی سرچشمه گرفته است. از جمله بشارتهایی که در قرآن مجید در ضمن آیاتی داده شده مساءله قیام جهانی حضرت بقیه الله ارواحنا له الفداء و سیطره عدل و داد در عالم بعد از پر شدن آن از ظلم و جور است که مرحوم علامه نوری در مقدمه کتاب شریف «کشف الاءستار» ادعای تواتر، از فریقین (شیعه و سنی) فرموده است و این نتیجه به دست می آید که باید ظلم و تباهی از سرتاسر جهان محو گردد و جهان از عدالت پر شود، نه اینکه به خیال خام بعضی از نویسندگان، عدالت در حکومت حضرت مهدی سلام اللّه علیه تغلیبی باشد و همچنان افراد شرور، کم یا زیاد، در اجتماع دیده شوند. خیر، طبق نص صریح آیات قرآن و تفاسیر رسیده از اهل بیت عصمت و طهارت سلام اللّه علیهم اجمعین پس از پر شدن عالم از ظلم و جور، قسط عدل بر آن حاکمیت خواهد یافت و همان گونه که عرض شد در این زمینه بزرگان مذهب نظیر علامه نوری و دیگران نیز دعوی تواتر نموده اند. بنابراین، دیگر جایی برای عدالت تغلیبی و طرفداران آن نمی ماند.

نشانه های پیدایش این حکومت

( سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّىٰ يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ) [۱].

بزودی آیات و نشانه هایی از قدرت خود را در صحنه گیتی و در (کشور) وجودشان بدانها نشان خواهیم داد، تا بر آنها آشکار شود که حق است.

ممکن است نشانه های آفاقی همان صیحه آسمانی باشد و منظور از آیات انفسی همان رعب و ترس باشد که در دلها جای می گیرد.

خواننده عزیز!

تا این ساعت چنین علائم و نشانه هایی که برای بشر تمام مجهولات را از بین ببرد و پرده از روی حقایق و ملکوت عالم بردارد به نحوی که حق آشکار و باطل نابود شود، در صحنه گیتی دیده نشده است و با توجه به اینکه خداوند خلف وعده نخواهد فرمود و حتما باید این کار بشود، غیر از قیام آخرین نماینده و سفیر اعظم او حضرت بقیه الله روحی و ارواح العالمین له الفداء نشانه دیگری نخواهد بود.

( وَلَنَبْلُوَنَّكُم بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِوَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ ) .[۲].

و هر آینه شما را به وسیله ترس و گرسنگی و نقص در مالها و جانها و میوه ها می آزماییم، و صبر کنندگان را بشارت ده.

محمد بن مسلم از امام صادقعليه‌السلام روایت می کند که پیش از قیام مهدی ما سلام اللّه علیه مردم به انواع بلاها مبتلا می شوند و موفقیت با صابران است.

به طور خلاصه علائم و نشانه های قبل از ظهور در این روایات عبارت است از:

۱ - وحشت و اضطرابی که در حال حاضر در میان مردم بعضی از کشورهای اسلامی دیده می شود.

۲ - گرسنگی و قحطی که در بعضی کشورهای جهان مشهود است و به طور متوسط روزانه چند صد هزارتن از گرسنگی می میرند (مانند بعضی از قسمتهای افریقا و هندوستان).

۳ - فساد در تجارت و بازرگانی و کمبود درآمد بعضی از اقشار جامعه که به ویژه در ایران ما مشهود است.

۴ - تلفات جانی مانند تلفات در جنگ ایران و عراق و نقصان زراعت و میوه جات ناشی از آفات و کمی برکت آنها.

اکنون به اصل روایت که از امام صادق عزیز ما که سلام خداوند بر ایشان باد نقل کرده اند، توجه فرمایید:

عن محمد بن مسلم عن ابی عبدالله جعفر بن محمدعليهما‌السلام اءنه قال ان قدام قیام القائم علامات بلوی من الله تعالی لعباده المؤمنین قلت و ما هی قال ذلک قول الله عزوجل «و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین» قال لنبلونکم (یعنی المؤمنین) بشیء من الخوف من ملوک بنی فلان فی آخر سلطانهم (والجوع) بغلاء اسعارهم (و نقص من الاموال) فساد التجارات و قله الفضل فیها (والانفس) قال موت ذریع (والثمرات) قله ریع ما یزرع و قله برکه الثمار (و بشر الصابرین) عند ذلک بخروج القائمعليه‌السلام ثم قال لی یا محمد هذا تأویله ان الله عزوجل یقول «و ما یعلم تأویله الا الله و الراسخون فی العلم[۳]. ».[۴].

محمد بن مسلم از امام صادقعليه‌السلام نقل کرده است که امام فرمودند: پیش از قیام قائم نشانه هایی است جهت آزمایش از جانب خداوند نسبت به بندگان مؤ منش. عرض کردم: آن نشانه ها چیست؟ فرمود: آن، گفتار خداوند عزوجل است که فرمود:( وَلَنَبْلُوَنَّكُم بِشَيْءٍ ) فرمود: :( لَنَبْلُوَنَّكُم ) یعنی هر آینه بیازماییم شما مؤمنان را( بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ ) به مقداری و چیزی از ترس از ملوک بنی فلان (بنی عباس) در پایان زمامداریشان و( الْجُوعِ ) و گرسنگی به خاطر بالا بودن قیمتها( وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ ) و کاستی از مالها (یعنی) فساد تجارتها( وَالْأَنفُسِ ) و جان ها (یعنی) مرگ سریع( وَالثَّمَرَاتِ ) و محصولات (یعنی) کم شدن کشاورزی و کمبود برکت محصولات( وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ ) (یعنی) بشارت ده صابران را در چنین وقت به خروج قائمعليه‌السلام . سپس به من فرمود: ای محمد! این است تأویل قول خداوند عزوجل که می فرماید( وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ... ) (یعنی) نمی داند تأویل قرآن را جز خداوند و پایداران در دانش.

( إِنَّ اللَّـهَ قَادِرٌ عَلَىٰ أَن يُنَزِّلَ آيَةً .) [۵] .

به درستی که خداوند (تبارک و تعالی) قادر است که نشانه ای فرو فرستد.

در تفسیر این آیه به چند نشانه از نشانه های ظهور حضرت ولی عصرعليه‌السلام اشاره شده است:

۱ - خروج دابه الارض[۶] .

۲ - دجال

۳ - نزول عیسی بن مریمعليه‌السلام

۴ - طلوع خورشید از مغرب

و اینک اصل روایت:

فی روایه ابی الجارود: عن ابی جعفرعليه‌السلام فی قوله( إِنَّ اللَّـهَ قَادِرٌ عَلَىٰ أَن يُنَزِّلَ آيَةً ) و سیریک فی آخر الزمان آیات منها دابه الارض و الدجال و نزول عیسی بن مریم و طلوع الشمس من مغربها.[۷] .

ابی الجارود می گوید: امام باقرعليه‌السلام در تفسیر آیه( إِنَّ اللَّـهَ قَادِرٌ ) فرمودند: زود است که در آخر الزمان آیات و نشانه هایی از قدرت خداوند می بینی:

۱ - دابه الارض (که منظور تشریف فرمایی حضرت امیرالمؤمنینعليه‌السلام در رجعت و یا حضرت بقیه الله روحی له الفداء است).

۲ - دجال.

۳ - نزول حضرت عیسی بن مریم از آسمان.

۴ - طلوع خورشید از مغرب.

( قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَىٰ أَن يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذِيقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْضٍ. ) [۸] .

بگو او تواناست که بر شما عذابی از بالای سر و زیر پاهای شما بر انگیزد یا اینکه شما را از گروههای غیر متحد قرار دهد و آسیب برخی را به برخی دیگر بچشاند.

در این آیه به بعضی از علائم ظهور اشاره شده است:

۱ - خروج دجال.

۲ - صیحه آسمانی.

۳ - خسف و فرورفتن در زمین «بیداء». گویا مقصود لشکر سفیانی باشد.

۴ - اختلاف مردم در دین و طعن و شتم یکدیگر کردن و کشتار بعضی به وسیله افراد دیگر در حالتی که همه آنها خودشان را مسلمان می دانند.

و اما روایتی که در این باب رسیده است:

عن ابی جعفرعليه‌السلام فی قوله تعالی «قل هو القادر علی الخ» قال هو الدجال و الصیحه «او من تحت ارجلکم» و هو الخسف «اویلبسکم شیعا» و هو اختلاف فی الدین و طعن بعظکم علی بعض «و یذیق بعضکم باءس بعض» و هو ان یقتل بعضکم بعضا و کل هذا فی اهل القبله.[۹].

از ابی جعفر (امام باقر)عليه‌السلام در فرموده خداوند متعال:( قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَىٰ... ) منقول است که فرمودند: آن دجال و صیحه است (عذاب آسمانی و از بالا) و مراد از( أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ ) عبارت از خسف و فرورفتگی زمین است و مراد از( أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا ) اختلاف در دین و طعن به یکدیگر زدن است و منظور از( وَيُذِيقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْضٍ ) کشتن بعضتان است بعضی دیگر را، و تمام این حوادث در میان اهل قبله و مسلمانان به وقوع می پیوندد.

( قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَتَاكُمْ عَذَابُهُ بَيَاتًا أَوْ نَهَارًا مَّاذَا يَسْتَعْجِلُ مِنْهُ الْمُجْرِمُونَ ) .[۱۰].

بگو آیا دیدید که اگر عذاب الهی شب هنگام و یا روز بر شما برسد (چه راه گریزی دارید؟) چرا گناهکاران (به جای توبه) عذاب را به تعجیل می طلبند؟

از امام باقرعليه‌السلام نقل شده که فرمودند: مراد از عذاب در این آیه بلاهایی است که در آخرالزمان بر مردم نازل می شود (البته بر مردم مسلمان).

( وَلَوْ تَرَىٰ إِذْ فَزِعُوا فَلَا فَوْتَ وَأُخِذُوا مِن مَّكَانٍ قَرِيبٍ ) .[۱۱] .

و اگر تو سختی حال مجرمان را مشاهده کنی هنگامی که ترسان و هراسان هستند پس هیچ فرار و گذشتی نیست و از مکان نزدیکی دستگیر شوند.

از حضرت باقرعليه‌السلام نقل کردند در تفسیر این آیه شریفه که در مقدمه قیام جهانی حضرت مهدی ارواحنا له الفداء صیحه ای از آسمان بلند می شود که همه مردم در هر حالی که هستند این صدا را می شنوند و در زمین بیداء لشکریان سفیانی به زمین فرو خواهند رفت که جمعیت آنها طبق روایات رسیده که بعدا ذکر خواهد شد در حدود سیصد هزار نفر است. و اما اصل روایت:

عن ابی الجارود عن ابی جعفرعليه‌السلام فی قوله تعالی «ولو تری اذا فزعوا فلا فوت» قال من الصوت و ذلک صوت من السماء.[۱۲].

ابی جارود از امام باقرعليه‌السلام در مورد این قول خدای تعالی که می فرماید( وَلَوْ تَرَىٰ إِذْ فَزِعُوا فَلَا فَوْتَ وَأُخِذُوا مِن مَّكَانٍ قَرِيبٍ ) ، روایت کرده است که آن حضرت فرمودند: این از صدای آسمانی (صیحه) است.

ساءل سائل بعذاب واقع.[۱۳].

سائلی از عذابی که وقوع آن حتمی است سؤال نمود.

از حضرت باقرعليه‌السلام در رابطه با این آیه مبارکه سؤال کردند که منظور از این عذاب چیست؟ فرمودند:

نار تخرج من المغرب و ملک یسوقها من خلفها حتی یاءتی من جهه دار بنی سعد ابن همام عند مسجدهم فلا تدع دارا لبنی امیه الا احرقتها و اهلها و لا تدع دارا فیها و ترلال محمد الا احرقتها و ذلک المهدیعليه‌السلام .[۱۴].

عذاب در اینجا آتشی است که از طرف مغرب شعله ور می شد و پادشاهی آن را رهبری می کند و تمام خانه های بنی امیه و همه غاصبان حقوق اهل بیت را آتش می زند و مخصوصا از بنی امیه آثاری باقی نخواهد گذاشت و اوست مهدی آل محمد (سلام اللّه علیه و عجل الله له الفرج).

علامه مجلسی می فرماید: این جریان یا از علائم ظهور است و یا در وقت ظهور واقع می شود.

____________________________________

پاورقی

[۱] فصلت / ۵۳.

[۲] بقره / ۱۵۶.

[۳] آل عمران / ۷.

[۴] غیبت نعمانی،صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۲۵۰.

[۵] انعام / ۳۷.

[۶] در باب «دابه الارض» بعضی گفته اند منظور، حضرت امیرالمؤمنین سلام اللّه علیه است و بعضی دیگر برآنند که منظور، حضرت بقیه الله روحی له الفداء است.

[۷] بحارالانوار، ج ۵۲ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۸۱.

[۸] انعام / ۶۵.

[۹] بحارالانوار، ج ۵۲ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۸۲.

[۱۰] یونس / ۵۱.

[۱۱] سباء / ۵۰.

[۱۲] بحارالانوار، ج ۵۲ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۸۵.

[۱۳] معارج / ۱.

[۱۴] بحارالانوار، ج ۵۲ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۸۸.

آیا امام عصرعليه‌السلام زمان ظهورش را می داند؟

بحثی مفصل در روایات اهل بیت سلام اللّه علیهم اجمعین در کتب معتبره عنوان شده است که آیا حجج الهی و ائمه معصومین سلام اللّه علیهم اجمعین به تمام حوادث و آنچه که پیش می آید و در گذشته روی داده و یا در آینده انجام می شود عالم هستند یا خیر؟ برای روشن شدن این حقیقت و به ویژه اینکه آیا وجود مقدس امام زمان ارواحنا له الفداء علم به وقت ظهور خود دارند یا نه، از بیانات رسیده از ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین استفاده می کنیم.

امام باقر و علم رسول اکرم و سایر انبیاءعليهما‌السلام

ابی بصیر از حضرت باقرعليه‌السلام از کیفیت علم رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله می پرسد. آن حضرت می فرمایند:

سئل علیعليه‌السلام عن علم النبیصلى‌الله‌عليه‌وآله فقال: علم النبی علم جمیع النبیین و علم ما کان و ما هو کائن الی قیام الساعه ثم قال والذی نفسی بیده انی لاعلم علم النبیصلى‌الله‌عليه‌وآله و علم ما کان و ما هو کائن فیما بینی و بین قیام الساعه.[۱].

سؤال شد از علیعليه‌السلام از علم پیامبرصلى‌الله‌عليه‌وآله ، فرمود: علم پیامبر یعنی علم همه انبیاء (یعنی علم همه انبیاء در خدمت و نزد رسول گرامی اسلام است) و پیامبر بزرگ اسلامصلى‌الله‌عليه‌وآله عالم به ماکان و مایکون است (آنچه در گذشته بوده و هرچه که اکنون در دست اقدام است و کارهایی که در آینده انجام می گیرد) تا روز قیامت. قسم به خداوندی که جانم در کف قدرت اوست که من (علیعليه‌السلام ) همه دانشهای رسول معظمصلى‌الله‌عليه‌وآله را می دانم و از آنچه که در گذشته در دنیا رخ داده و هرچه که اکنون در دست اقدام است و اموری که در آینده عملی خواهد شد عالم هستم.

خواننده عزیز!

این است شأن علمی امامعليه‌السلام ، و طبق مدارک قطعیه این مقام به امر خداوند و رسول مکرمش امروز (زمان غیبت) اختصاص به حضرت بقیه الله روحی له الفداء دارد. بنابراین، چگونه ممکن است کسی که وارث علوم همه انبیاء و ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین است و علم ماکان مایکون و ماهو کائن را دارد از مهمترین مساءله حیاتی خویش (یعنی روز ظهور و قیامش) آگاهی نداشته باشد؟ حاشا و کلا، بلکه می داند ولی چون از اسرار بزرگ الهی است، نباید گفته شود؛ لذا فرمودند «لانوقت»، یعنی روز و وقت ظهور را تعیین نمی کنیم.

__________________________________

پاورقی

[۱] بصائر الدرجات،صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۴۷.

ائمه معصومینعليهما‌السلام در پیشگاه خداوند بزرگ

امام صادقعليه‌السلام موقعیت وجودی ائمه سلام اللّه علیهم را در این روایت چنین بیان فرموده اند:

نحن ولاه امر الله و خزنه علم الله و عیبه وحی الله.[۱].

۱ - ما فرمانروایان از طرف خداوند هستیم.

۲ - ما خزانه داران علوم الهی هستیم.

۳ - ما مرکز اسرار الهی هستیم.

خواننده عزیز!

چگونه ممکن است که امامعليه‌السلام خازن علم خداوند باشد، مرکز اسرار ذات پاک حق باشد یعنی خداوند اسرار خودش را به دست آنها داده باشد و از طرف او فرمانروای عالم هستی باشد اما از روز قیام و هنگام انتقام از دشمنان خداوند که برای او ذخیره شده است بی اطلاع باشد؟

_________________________________

پاورقی

[۱] اصول کافی، ج ۱ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۹۲.

موقعیت علمی امام

امام باقرعليه‌السلام به راوی می فرمایند:

والله انا لخزان الله فی سمائه و ارضه لا علی ذهب و لا علی فضه الا علی علمه.[۱] .

به خدا سوگند ما خزانه داران خداوند در آسمانها و زمین هستیم و البته نه بر طلا و نقره بلکه بر علم او.

خواننده گرامی!

امروز وجود مقدس امام عصر روحی له الفداء گنجهای علم خداوند در نزد آن وجود مقدس است، آنوقت چگونه ممکن است که از علم به ظهور خود که در رأس تمام مسائل حیاتی عالم آفرینش قرار دارد، بی اطلاع باشد؟

ابی حمزه می گوید: از امام باقرعليه‌السلام شنیدم که رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله از خداوند متعال نقل می کنند که فرمود: استکمال حجتی علی الاشقیاء من امتک من ترک ولایه علی والاوصیاء من بعدک فان فیهم سنتک و سنه الانبیاء من قبلک و هم خزانی علی علمی من بعدک ثم قال رسول اللهصلى‌الله‌عليه‌وآله لقد انباءنی جبرئیلعليه‌السلام باسمائهم و اسماء آبائهم.[۲] .

حجت من بر اشقیای امت تو تمام است، یعنی آنهایی که ولایت علی بن ابی طالبعليه‌السلام و جانشینان بعد از او را نپذیرفتند؛ زیرا در وجود مقدس امیرالمؤمنین و ائمه بعد از او روش شما و همه پیامبران در او و ائمه بعد از او وجود دارد و نیز علیعليه‌السلام و ائمه بعد از او خزانه دار علم من اند (پس امروز که حضرت ولی عصرعليه‌السلام نگهبان و خزانه دار علم خداوند است، چگونه می شود که علم به وقت و روز و ساعت ظهور از آن حضرت پنهان بماند؟). آنگاه رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله فرمودند: جبرئیلعليه‌السلام نامهای ائمه و نامهای پدرانشان را به من خبر داده است.

_______________________________

پاورقی

[۱] همان مأخذ، ج ۱ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۹۲.

[۲] همان مأخذ، ج ۱ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۹۳.

جهات مختلفه دانش ائمه معصومینعليهما‌السلام

امام موسی بن جعفرعليهما‌السلام می فرمایند:

مبلغ عملنا علی ثلاثه وجوه ماض و غابر و حادث فاما الماضی فمفسر و اما الغابر فمزبور و اما الحادث فقذف فی القلوب و نقر فی الاسماع و هو افضل علمنا لانبی بعد نبینا.[۱] .

دانش ما ائمه بر سه قسم است:

۱ - علم به گذشته که برای ما تفسیر کرده اند (مفسر یا خداوند بزرگ است یا رسول او یا امام پیش از هر امام).

۲ - علم به آینده و آنچه در جهان واقع می شود (در لوح محفوظ یا در جامعه یا مصحف حضرت فاطمه سلام اللّه علیها نوشته شده که امام معصوم از همه آنها باخبر است).

۳ - علم به آنچه در آینده رخ می دهد (از رویدادهایی که در آنها بدا حاصل می شود) آگاهی ما به آنها از طریق الهام در دل و یا به صورت سخن گفتن فرشته در گوش است، و این برترین دانش ماست، و هرگز پیامبری بعد از پیامبر ما نخواهد بود.

____________________________________

پاورقی

[۱] همان مأخذ، ج ۱ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۲۶۴.

ائمهعليهما‌السلام و رازداری

امام باقرعليه‌السلام به عبدالواحد فرزند مختار می گوید:

لوکان لا لسنتکم اوکیه لحدثت کل امری ء بما له و علیه.[۱] .

اگر تملک زبان می داشتید و می توانستید رازدار باشید، هر آینه به شما خبر می دادم از آنچه به زیان و نفع شماست.

خواننده گرامی!

علم امامعليه‌السلام نامحدود است و همه چیز در دایره علمش منعکس می باشد. پس چگونه امام عصر روحی له الفداء از وقت ظهور خود خبر ندارد؟

آری، اگر کسی بگوید که امامعليه‌السلام نمی داند چه وقت ظهور می کند نسبت جهل و نادانی به امام داده و پیداست که اگر کسی نسبت جهل به امامعليه‌السلام بدهد مجازاتش چه خواهد بود.

آنچه از روایت مذکور استفاده می شود عدم ظرفیت شیعیان برای گرفتن اسرار از ائمه معصومین سلام اللّه علیهم است (به ویژه در این زمان تاریک غیبت کبری از وجود مقدس آقا حضرت صاحب الامر روحی له الفداء آن هم در ارتباط با تعیین وقت ظهور).

_____________________________________

پاورقی

[۱] همان مأخذ، ج ۲، /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۱۷.

امام صادقعليه‌السلام و کتب جفر و جامعه و مصحف فاطمه عليها‌السلام

ابی بصیر گوید:

دخلت علی ابی عبداللهعليه‌السلام فقلت له جعلت فداک انی اساءلک عن مساءله هیهنا احد یسمع کلامی؟ قال فرفع ابو عبداللهعليه‌السلام سترا بینه و بین بیت آخر فاطلع فیه ثم قال یا ابا محمد سل عما بدالک قال قلت جعلت فداک ان شیعتک یتحدثون ان رسول اللهصلى‌الله‌عليه‌وآله علم علیاعليه‌السلام بابا یفتح له منه اءلف باب قال فقال یا ابا محمد علم رسول اللهصلى‌الله‌عليه‌وآله علیاعليه‌السلام الف باب یفتح من کل باب الف باب قال قلت هذا والله العلم قال فنکت ساعه فی الارض ثم قال انه لعلم و ما هو بذلک قال ثم قال یا ابا محمد و ان عندنا الجامعه و ما یدریهم ما الجامعه؟ قال قلت جعلت فداک و ما الجامعه؟ قال صحیفه طولها سبعون ذراعا بذارع رسول اللهصلى‌الله‌عليه‌وآله و املائه من فلق فیه و خط علی بیمینه فیها کل حلال و حرام و کل شیء یحتاج الناس الیه حتی الارش فی الخدش و ضرب بیده الی قال تاءذن لی یا ابا محمد قال قلت جعلت فداک انما انا لک فاصنع ما شئت قال فغمزنی بیده و قال حتی ارش هذا کانه مغضب قال قلت هذا والله العلم قال انه لعلم و لیس بذالک ثم سکت ساعه ثم قال و ان عندنا الجفر و ما یدریهم ما الجفر قال قلت و ما الجفر قال وعاء من ادم فیه علم النبیین و الوصیین و علم العلماء الذین مضوامن بنی اسرائیل قال قلت ان هذا هو العلم قال انه لعلم و لیس بذلک ثم سکت ساعه ثم قال و ان عندنا لمصحف فاطمه علیهاالسلام و ما یدریهم ما مصحف فاطمهعليهما‌السلام ؟ قال قلت و ما مصحف فاطمه؟ قال مصحف فیه مثل قرآنکم هذا ثلاث مرات والله ما فیه من قرانکم حرف واحد قال قلت هذا والله العلم قال انه لعلم و ما هو بذاک ثم سکت ساعه ثم قال ان عندنا علم ما کان و علم ما هو کائن الی ان تقوم الساعه قال قلت جعلت فداک هذا هو والله العلم قال انه لعلم و لیس بذاک قال قلت له جعلت فداک فای شیء العلم قال ما یحدث باللیل و النهار الامر بعد الامر والشیء الی یوم القیامه.[۱].

شرفیاب محضر امام صادقعليه‌السلام شدم، عرض کرم: قربانت گردم، می خواهم از شما موضوعی بپرسم. آیا در اینجا غیر از ما کسی هست که سخن مرا بشنود؟ می گوید امام پرده وسط اطاق را بالا زد تا ابی بصیر ببیند که کسی نیست. آنگاه فرمود: ای ابی بصیر! هرچه می خواهی سؤال کن عرض کردم: قربانت گردم، شیعیان شما می گویند امیرالمؤمنین سلام اللّه علیه یک باب از علم از پیامبر بزرگصلى‌الله‌عليه‌وآله آموخت که از آن هزار باب علم بر روی حضرت علی باز شده است. حضرت فرمود: ای ابابصیر! رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله هزار باب از علم به علیعليه‌السلام یاد داد که از هر باب هزار باب علم به روی آن حضرت باز شد. ابابصیر می گوید عرض کردم: به خدا سوگند، این است علم. ابی بصیر می گوید:

مولایم ساعتی با انگشتان مبارکش بر زمین زد و فرمود: مسلما این علم است، اما آن علم کامل و همه جانبه نیست. فرمودند: کتاب جامعه نزد ماست و مردم نمی دانند جامعه چیست. می گوید عرض کردم: جامعه چیست؟ فرمود: کتابی است که طول آن هفتاد ذراع است با ذراع رسول اکرمصلى‌الله‌عليه‌وآله و آن را به زبان مبارک بیان فرموده و حضرت علیعليه‌السلام نوشته است. به تمام احکام الهی از واجب و حرام و هرچه مردم نیاز به آن دارند در آن هست، حتی دیه و جرم یک خراش. در این موقع امام صادقعليه‌السلام دست مبارکشان را بر من زده، فرمودند: اجازه می دهی؟ عرض کردم: مولای من! هرچه میل دارید عمل کنید. آنگاه حضرت یک نشگون (یا در اصطلاح فارسی ها یک پنجیر) به من گرفت و فرمود: حتی جزای این عمل کوچک هم در آن بیان شده است. در این موقع امامعليه‌السلام به نظر غضبناک می رسیدند. عرض کردم: قربانت بروم، والله این علم است. فرمودند: آری، این علم است اما دانش نهایی نیست. سپس لختی سکوت کردند و سپس فرمودند: در نزد ما کتاب جفر است، و مردم چه می دانند جفر چیست. عرض کردم: قربانت شوم، جفر کدام است؟ فرمود: ظرفی است که تمام علوم انبیاء و اوصیاء و دانشمندان بنی اسرائیل، همه در آن است. عرض کردم: قربانت گردم، این است معنی علم؟ فرمودند: این علم است اما باز علم کامل نیست. آنگاه مدتی ساکت ماندند و فرمودند: نزد ماست مصحف مادرم فاطمهعليها‌السلام ، و مردم چه می دانند مصحف فاطمهعليها‌السلام چیست. عرض کردم: مصحف فاطمهعليها‌السلام چیست؟ فرمودند: سه برابر قرآن شماست، به خدا سوگند، یک کلمه از قرآن شما در آن مصحف نیست. عرض کردم: به خدا علم کامل این است. فرمودند: این کتاب علم است اما علم کامل نیست. و لحظاتی خاموش شدند، آنگاه فرمودند: در نزد ماست علم به آنچه گذشته و هرچه که در آینده واقع می شود تا قیام قیامت. عرض کردم: به خدا سوگند، علم نهایی این است. فرمودند: این علم است اما علم کامل نیست. ابی بصیر می گوید عرض کردم: پس علم کامل و نهایی چیست؟ فرمود: علم کامل آن است که همواره در تزاید باشد، و بر آنچه در شبانه روز پدید می آید، بر فرمان هایی که صادر می شود و حوادثی که تا روز قیامت رخ می دهد، احاطه داشته باشد.

خواننده عزیز!

این کتابها و علمها در نزد حضرت بقیه الله ارواحنا له الفداء است. آیا باز هم می توان باور کرد با این قدرت بی نهایت علمی، آن حضرت عالم به روز و سال ظهور و ساعت قیام جهانی اش نباشد؟ ابدا. او می داند و باید هم بداند، اما از اسرار بزرگ خداوندی است و کسی به آن آگاهی پیدا نخواهد کرد.

(اللهم عجل فرجه و اجعلنا من اعوانه و انصاره).

_____________________________

پاورقی

[۱] همان مأخذ، ج ۱ /صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ۲۳۹.