آذرخش كربلا

آذرخش كربلا0%

آذرخش كربلا نویسنده:
محقق: علی عطائی اصفهانی
مترجم: علی عطائی اصفهانی
گروه: امام حسین علیه السلام

آذرخش كربلا

نویسنده: آيت الله محمد تقى مصباح يزدى
محقق: علی عطائی اصفهانی
مترجم: علی عطائی اصفهانی
گروه:

مشاهدات: 12983
دانلود: 2927

توضیحات:

آذرخش كربلا
جستجو درون كتاب
  • شروع
  • قبلی
  • 15 /
  • بعدی
  • پایان
  •  
  • دانلود HTML
  • دانلود Word
  • دانلود PDF
  • مشاهدات: 12983 / دانلود: 2927
اندازه اندازه اندازه
آذرخش كربلا

آذرخش كربلا

نویسنده:
فارسی

آذرخش كربلا

نام مؤلف: آیت الله محمدتقى مصباح یزدى

این کتاب توسط مؤسسه فرهنگی - اسلامی شبکة الامامین الحسنینعليهما‌السلام بصورت الکترونیکی برای مخاطبین گرامی منتشر شده است.

لازم به ذکر است تصحیح اشتباهات تایپی احتمالی، روی این کتاب انجام نگردیده است.

سخن ناشر

واقعه جانسوز عاشورا، از جمله واقعیت هایى است كه ذهن هر پرسشگر و نگاه هر كاوشگر را به خود معطوف مى دارد. ابعاد و گستره این حادثه نیم روزه، آنچنان ژرف و سترگ است كه با وجود گذشت سالیان متمادى، اثرى شگفت و ستودنى بر جامعه و انسان ها نهاده است. خروش به كژى ها و ناپاكى ها، شبهات و دشمنى ها و نقش بستن منش آزادگى، ایثار و شهادت در روش زندگانى، از عالى ترین و والاترین اثرهایى است كه در جامعه امروزین شیعیان مشهود و قابل رؤیت است.

به یقین، آنچه رمز جاودانگى این واقعه حزن انگیز و تاب رباست، اصالت آن است. قیام امام حسینعليه‌السلام ، رویكردى احساسى، برخاسته از خواهش هاى نفسانى و یا قدرت مدار نیست. بازكاوى زمینه ها و سبب هاى آن حادثه بزرگ از نهضتى منطقى، اصیل، جامع، استراتژیك و مستمر حكایت دارد؛ قیامى كه با وجود روشن بودن نتیجه آن، به تمام اماها و اگرهاى تاریخ، پاسخى گویا و استوار داده و نقطه اتكاى بسیارى از حق طلبان و مجاهدان و نیز مجالى براى عبرت صاحبان خرد گشته است.

نگاشته اى كه پیش رو دارید، پرداخته از كتاب آذرخشى دیگر از آسمان كربلا و همچنین كتاب در پرتو آذرخش است. این كتاب، مجموعه سخنرانى هاى حضرت آیت الله مصباح یزدى (دام ظله العالى) است كه توسط جناب حجت الاسلام والمسلمین آقاى غلامحسن محرمى تدوین و نگارش شده و با محور قرار دادن قیام جاودان امام حسینعليه‌السلام ، آن را با رویكردى جامعه، انسان و روان شناسانه مورد تحلیل، مداقه و كاوش قرار داده است.

بحث و توضیح اهداف قیام عاشورا با بررسى مفهوم اصلاح، معنا و مفهوم امر به معروف و نهى از منكر، مصادیق آنها در جامعه و مراتب امر به معروف و نهى از منكر و ذكر راه كارى جهت مقابله با توطئه هاى اجتماعى، بیان وظایف حكومت و مردم در شرایط حاضر و تحلیل روزگاران امام حسینعليه‌السلام با تاكید بر نقش وراثت، محیط، حاكمان و ابزارهاى حكومتى آنان از جمله مباحثى است كه در این كتاب به رشته تحریر در آمده است.

در پایان امیداواریم؛ چاپ و نشر این اثر ارزنده كه منور به نور پرفروغ سیدالشهدا و متبرك با آن نام مبارك است، مقبول و مرضى ذات اقدس الله (جل جلاله) و نیز حضرت حجت (عج) قرار گیرد و جویندگان طریقت و حقیقت را توشه اى گرانقدر باشد.

مركز انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى قدس سره

مقدمه

قیام عاشورا از مهم ترین حوادث تاریخ اسلام، بلكه تاریخ بشر است. هر چند این واقعه از نظر گستره و وسعت، در مقایسه با رخدادهاى دیگر تاریخ، چندان بزرگ نیست؛ از جهت عمق و عظمت، كم نظیر است: بروز قساوت و بى رحمى، از یك سوى، و صفات متعالى انسانى، از سوى دیگر، در این حماسه بى مانند است. عاشورا، همچنین از جهت تأثیرگذارى در قلبها و زنده بودنش در گذر زمان، از حوادث بى بدیل تاریخ به شمار مى رود. سپرى شدن قرنها، نه تنها غبار فراموشى بر این واقعه ننشانده است، آن را درخشان تر و فروزان تر، و عشق و علاقه مؤمنان به قهرمانان آن را بیشتر ساخته است. از این روى، كتابهاى پرشمارى در این زمینه براى سیراب كردن تشنگان معارف حسینى و رهروان راه عاشورا نگاشته شده است كه بیشتر آنها به اصل واقعه و ثواب عزادارى براى امام حسینعليه‌السلام پرداخته اند. ولى درباره هدف قیام عاشورا، و به ویژه نحوه استفاده كاربردى از این قیام، كار چندانى صورت نگرفته است. نوشتار حاضر، كوششى است براى بیان هدف حماسه عاشورا و بررسى علل و اسبابى كه به این قیام انجامید و نیز چگونگى عبرت گیرى از آن.

این مجموعه، تدوین و نگارش مجدد كتاب آذرخشى دیگر از آسمان كربلا، به علاوه مباحث «زمینه هاى پیدایش نهضت عاشورا» و «درسهایى از نهضت عاشورا» از كتاب در پرتو آذرخش است، كه بر اساس بیانات حكیمانه استاد فرزانه حضرت آیت الله علامه مصباح یزدى - دام ظله - در محرم سالهاى 1421 و 1422 هجرى قمرى تنظیم شده و اینك در قالب تحقیقى نو، خدمت خوانندگان تقدیم مى گردد.

غلامحسن محرمى