با کاروان نور

با کاروان نور0%

با کاروان نور نویسنده:
محقق: علی عطائی اصفهانی
مترجم: علی عطائی اصفهانی
گروه: امام حسین علیه السلام

با کاروان نور

نویسنده: استاد حسين انصاريان
محقق: علی عطائی اصفهانی
مترجم: علی عطائی اصفهانی
گروه:

مشاهدات: 3710
دانلود: 2196

توضیحات:

با کاروان نور
جستجو درون كتاب
  • شروع
  • قبلی
  • 5 /
  • بعدی
  • پایان
  •  
  • دانلود HTML
  • دانلود Word
  • دانلود PDF
  • مشاهدات: 3710 / دانلود: 2196
اندازه اندازه اندازه
با کاروان نور

با کاروان نور

نویسنده:
فارسی

با کاروان نور

نگرشی به شخصیت اصحاب حضرت سیدالشهداءعليه‌السلام

نام مؤلف: استاد حسين انصاريان

این کتاب توسط مؤسسه فرهنگی - اسلامی شبکة الامامین الحسنینعليهما‌السلام بصورت الکترونیکی برای مخاطبین گرامی منتشر شده است.

لازم به ذکر است تصحیح اشتباهات تایپی احتمالی، روی این کتاب انجام نگردیده است.

مقدمه ناشر

بسمه تعالى

تبيين شخصيت افراد مؤثر در تاريخ، و بيان حالات آنها و بيان شخصيت و هويت و پرداختن به كنش ها و واكنش هايى كه از آنها صادر مى شود، امرى بسيار ظريف، دقيق و دشوار است.

پرداختن به شخصيت هايى كه در طول تاريخ تأثيرهاى مثبت داشته اند تحديد مواضع و شخصيت آنها كارى دشوارتر از تاريخ نگارى و نگاه به حيات آنها از جنبه تاريخى است.

در شيوه علمى تاريخ نگارى، مورّخ موظف است بر اساس مدارك و مستندات صحيح در حد بضاعتش بدون حب و بغض وقايع را بنگارد، نظر نمى دهد، قضاوت نمى كند، و صرفاً بيان مى نمايد.

لكن شخصيت پردازى به جهت بيان مواضع در مقامى حساس قرار خواهند داشت.

از دير باز علماى شيعى و دانشمندان عامّه و حتى مستشرقين ساير ملل، پيرامون شخصيت سيد الشهداء و اصحاب او سخن ها گفته و مقالاتى تدوين نموده اند و هزاران كتاب به رشته تحرير درآورده اند، و هر چند بيشتر اين كتب حاوى نكات ارزنده و تازه اى است لكن آن همه بيانگر گستره ابعاد وجودى آنان نخواهد بود.

لذا پرداختن به اين موضوع بخصوص در عصر كنونى كه عصر انفجار فن آورى هاى مادى است و تكنولوژى با سرعت هرچه بيشتر پيشرفت مى نمايد و هر لحظه در زندگى بشر پر رنگ تر مى گردد بيش از هر زمان مورد نياز مى باشد.

چرا كه امروز نياز معنوى بشر وفقر روحى او بيش از هر زمان است.

انديشمند فرزانه و محقق متتبع حضرت استاد حسين انصاريان در مكتوب حاضر سعى نموده اند كه شخصيت اصحاب سيد الشهداء را مورد بحث قرار داده و اگر اشاره به بعضى از شخصيتهاى اين حادثه به صورت خاص شده است جنبه زندگى نامه و تاريخ نگارى مد نظر نبوده است و از اين اشارات نيز براى تبيين هرچه بيشتر شخصيت و ابعاد وجودى آنان بهره گرفته است.

اين اثر با توجه به اينكه برگرفته شده از قلم عالمانه ايشان مى باشد در نوع خود اثرى پر قيمت و تحقيقى در اين موضوع خواهد بود.

اميد است بر اهل تحقيق درى براى ورود به شناخت اصحاب آن حضرت و براى اهل حال و عمل اسوه اى براى آراسته شدن به فضائل آن بزرگان باشد.

واحد تحقيقات دار العرفان

پيشگفتار

اينجانب در رابطه با اصحاب باكرامت حضرت سيد الشهداءعليه‌السلام ، كه به خاطر روح بزرگ و ايمان و اخلاق و عملشان اسوه انسان ها در همه ادوار شدند، و به فرموده سالار و مولايشان سيد الشهداءعليه‌السلام : بهتر از آنان در همه عالم وجود ندارد؛ و به فرموده رسول حقّصلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم : اختران كويش تو گويى ستارگانند و در قيامت بزرگان شهداى امّت من هستند؛ و به فرموده حضرت باقرعليه‌السلام : گذشتگان از آنان پيشى ندارند، و آيندگان به آنان نمى رسند؛ قدرت قلم زدن و بيان واقعيّت را ندارم.

در عين عجز و ناتوانى نسبت به توصيف اين بزرگ انسان هاى بى نظير، در ده شب عاشورا به سال 1366 شمسى هجرى مطالبى را در يكى از جلسات مذهبى تهران ايراد كردم. من خبر از نكات برجسته آن سخنرانى ها نداشتم. مؤسسه تحقيقاتى دار العرفان پس از توجّه و دقّت به محتواى آن سخنرانى ها مرا به نكات عميق آن توجّه داد، و از من خواست تا پس از پياده شدن متن سخنرانى ها و تبديل آن مجموعه با تحقيقى كامل به كتاب، اين مجموعه را به چاپ برساند.

خداوند عزيز بر من منّت نهاد تا مطالب را در حدّ لازم بدين صورت كه پيش روى شماست درآورم. اميد است براى خوانندگان عزيز قابل استفاده باشد، و بزرگوارانى كه در مجالس مذهبى به خصوص ايّام عاشورا براى اقامه حقّ سخن مى گويند، مطالب اين كتاب را براى مردم نقل كنند، باشد كه مستمعين از پرتو وجود اصحاب حضرت حسينعليه‌السلام و شعاع نورانى آن بزرگواران بهره وافر معنوى ببرند و از اين طريق سعادت دنيا و آخرت خود را تضمين نمايند.

در اين نوشتار بجز آيات قرآن و روايات و شرح حال بعضى از ياران امام آنچه مى خوانيد برداشت اينجانب از شخصيت ايمانى و اخلاقى اصحاب حضرت حسينعليه‌السلام است. در صورت مشاهده نقص، اينجانب را از طريق مؤسسه تحقيقاتى دار العرفان آگاه، تا در چاپ هاى بعدى اصلاح شود.

در ضمن از جناب حجة الاسلام آقاى حاج سيد محمد جواد هاشمى سرپرست محترم نشر دار الصّادقين كه براى اولين بار اين اثر را به زيور طبع آراستند قدردانى مى نمايم.

اميد است همه ما به گونه اى حركت كنيم كه خداوند متعال در دنيا و آخرت ما را جزء ياران واقعى حضرت سيد الشهداءعليه‌السلام قرار دهد، و براى برپايى دين حقّ و اقامه واقعيات توفيق عنايت فرمايد.

كمترين خادم حضرت حسينعليه‌السلام

فقير حسين انصاريان

28/12/1375