عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)

عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)0%

عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام) نویسنده:
گروه: امام رضا علیه السلام

عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)

نویسنده: محمد طباطبایی
گروه:

مشاهدات: 5462
دانلود: 1134

توضیحات:

عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)
جستجو درون كتاب
  • شروع
  • قبلی
  • 38 /
  • بعدی
  • پایان
  •  
  • دانلود HTML
  • دانلود Word
  • دانلود PDF
  • مشاهدات: 5462 / دانلود: 1134
اندازه اندازه اندازه
عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)

عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام رضا (علیه السلام)

نویسنده:
فارسی

تذکراین کتاب توسط مؤسسه فرهنگی - اسلامی شبکة الامامین الحسنین عليهما‌السلام بصورت الکترونیکی برای مخاطبین گرامی منتشر شده است.

لازم به ذکر است تصحیح اشتباهات تایپی احتمالی، روی این کتاب انجام نگردیده است.

نام کتاب: عجايب و معجزات

شگفت انگيزي از امام رضاعليه‌السلام

نویسنده: محمد طباطبایی

مقدمه

شناخت و معرفت چهارده معصومعليهم‌السلام ، امري واجب و ضروري است و هيچ عذر و بهانه اي در ترك اين امر پذيرفته نيست و هر كسي كه بدون معرفت و شناخت امام از دنيا برود، مرگ او همانند مرگ زمان جاهليت و مرگ گمراهان و كافران و منافقان مي باشد. (اصول كافي ج ۱ ص ۱۸۰)

ديدگاه و شناخت شيعيان نسبت به چهارده معصومعليهم‌السلام بر دو نوع است:

يك عده از شيعيان هستند كه قائل به پيامبري حضرت محمدصلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم و عصمت حضرت زهراعليها‌السلام و امامت ۱۲ امام هستند ولي آنها را انسانهايي مي دانند كه فقط تا حدودي در علم و تقوي از ديگر انسانها برتر هستند و مسائل و احكام شرع مقدس اسلام را همانند فقهاء مي دانند و بيان مي كنند و از لحاظ مقام نيز كمي از مراجع تقليد بالاتر مي باشند. (كه بايد به حال اين افراد افسوس خورد و به آنها گفت كه خاك بر سرتان با اين معرفت تان.)

عده اي ديگر هستند كه مقام اهل بيتعليهم‌السلام را شناخته اند و آنان را اشرف خلايق و مظهر اسماي حسناي الهي و جلوه گاه صفات افعال الهي و محل اراده ي خداوند و فرمانده ي كل جهان هستي به اذن خداوند مي دانند. حال ما بايد ببينيم كه كدام يك از اين دو گروه به واقعيت رسيده اند و توانسته به معرفت امام - كه از واجب ترين واجبات است - دست يابند.

با كمي كنكاش در آيات و روايات درمي يابيم كه اهل بيتعليهم‌السلام از نظر مقام و رتبه بسيار بالاتر و برتر از اين هستند كه آنها را (نعوذ بالله) مقداري از مرجع تقليد، بالاتر بدانيم. اينگونه اعتقاد به آنها، بي معرفتي و ظلم و ستم به آنها و خود انسان مي باشد.

ما بايد بوسيله ي خود اهل بيتعليهم‌السلام آنها را بشناسيم و با شناخت آنها، خدا را بشناسيم و در سير معرفت و محبت الهي به پيش برويم.

هدف از گردآوري اين مجموعه داستانهايي كه در اين كتاب آمده است و در سري اين كتابها خواهد آمد اين است كه تا حدودي هر چند ناچيز نسبت به مقام والا و عظيم اهل بيتعليهم‌السلام آشنا شويم و ديگران را نيز آشنا كنيم و فرياد برآوريم كه اي مسلمانان! اي شيعيان! امام خود را بشناسيد و بيش از اين در ظلمت بي معرفتي نسبت به مقامات اهل بيتعليهم‌السلام نمانيد. از اين چاه تاريك و ظلماني بيرون بيايد و با خورشيد و نور آن آشنا بشويد و حقايق را ببيند و درك كنيد.

در اينجا خلاصه اي از اعتقادات صحيح و معرفت واقعي نسبت به اهل بيت (كه تمامي آنها با دلايل نقلي و عقلي به راحتي قابل اثبات است) را بيان مي كنيم باشد كه راهنماي بسياري از طالبان حق و حقيقت باشد:

- خداوند متعال، اهل بيتعليهم‌السلام را بسيار عزيز و گرامي خلق كرده است و آنها را بر تمام مخلوقات جهان هستي برتري داده است و هيچ مخلوقي بهتر از آنها وجود ندارد و آنها با معرفت ترين و با محبت ترين و مطيعترين مخلوقات نسبت به خداوند متعال هستند. (بحارالانوار ج ۱ ص ۱۰۷)

- اهل بيتعليهم‌السلام عقل كلي هستند يعني داناترين موجودات جهان هستی مي باشند و شاخص بين خوبي و بدي، حق و باطل، و درست و نادرست مي باشند. (بحارالانوار ج ۱، ص ۹۷ - عوالم ج ۲ ص ۴۰)

- اعمال و عبادات بندگان بدون ولايت و دوستي اهل بيتعليهم‌السلام پذيرفته نمي شود و هيچ ارزشي نخواهد داشت. اگر كسي به مقدار عمر حضرت نوح، خدا را عبادت كند و به اندازه ي كوه احد، در راه خدا طلا صدقه بدهد و هزار مرتبه با پاي پياده به زيارت خانه كعبه برود و در ميان صفا و مروه، مظلومانه كشته شود ولي به ولايت اهل بيتعليهم‌السلام معتقد نباشد بوي بهشت را نخواهيد چشيد و وارد بهشت نخواهد شد و با سر وارد آتش دوزخ خواهد شد. (بحارالانوار ج ۲۷ ص ۱۹۴ و ص ۱۹۶)

- خداوند بوسيله ي آنها به يگانگي شناخته شده و عبادت مي شود و بوسيله ي آنها بندگان از رحمت يا غضب خداوند برخوردار مي شوند يعني با اطاعت از آنها از رحمت الهي برخوردار شده و با مخالفت با آنها دچار عذاب مي شوند. (بحارالانوار ج ۱ ص ۹۷)

- كسي كه دوستدار و محب آنها باشد دوست و محب خدا و كسي كه دشمن آنها باشد دشمن خدا است. پيروي و اطاعت از آنها، پيروي و اطاعت از خدا و مخالفت و معصيت آنها، مخالفت و معصيت خداوند متعال است.

- ولايت اهل بيتعليهم‌السلام اصلي ترين شرط ورود به بهشت است و كسي كه از اهل بيتعليهم‌السلام و مقام آنها شناخت نداشته باشد وارد بهشت نخواهد شد. (بحارالانوار ج ۲۳ ص ۹۹ و ج ۲۴ ص ۲۴۹)

- چهارده معصومعليهم‌السلام داراي ولايت تشريعي هستند يعني به اذن خداوند متعال مي توانند در تمام مسائل شرعي تصرف نموده و چيزي از آن كم يا زياد كنند. شيخ انصاري قدس سره در اين مورد مي فرمايد: «آنچه از ادله ي چهارگانه (كتاب، سنت، عقل، اجماع) استفاده مي شود اين است كه امامعليه‌السلام از طرف خداوند متعال، سلطنت مطلقه و قدرت تصرف بدون قيد و شرط در تمام امور مردم را دارد.» (مكاسب ص ۱۵۳)

- آنها علاوه بر ولايت تشريعي، ولايت تكويني نيز دارند يعني به اذن و قدرت الهي مي توانند در تمام امور هستي تصرف كنند و هر تغييري را در آن بوجود بياورند مانند خلق كردن يا نابود كردن جهان و جهانيان.

- اولين مخلوقات خداوند متعال انوار مقدس چهارده معصومعليهم‌السلام بوده اند و خداوند متعال بخاطر اهل بيتعليهم‌السلام ، جهان و جهانيان را خلق نموده و فيض و رحمت خود را شامل آنها كرده است و آنها سبب خلقت عالم و عالميان مي باشند. (اصول كافي ج ۱ ص ۱۷۷)

- اهل بيتعليهم‌السلام اسم اعظم خداوند متعال بوده و مظهر اسماء الهي مي باشند و هيچ عبادتي بدون شناخت و معرفت آنها مورد پذيرش درگاه الهي قرار نمي گيرد. (اصول كافي ج ۱ ص ۱۴۳)

- اهل بيتعليهم‌السلام در هر موردي كاملا شبيه و مانند هم هستند و همگي در حكم يك نور واحد مي باشند.

- اهل بيتعليهم‌السلام مظهر صفات حميده ي الهي مي باشد و بين آنها و خدا هيچ فرقي جز در صفات مخصوص به ذات مانند تجرد مطلق و ازليت نمي باشد. (دعاي رجبيه)

- هر كسي كه آنها را بشناسد، خدا را شناخته است و معرفت و محبت آنها، عين معرفت و محبت خداوند متعال است و بدون شناخت آنان كسي موفق به شناخت خداوند متعال نخواهد شد.

- اهل بيتعليهم‌السلام محل ظهور مشيت و اراده ي الهي مي باشند و اراده ي ربوبي در تقدير و اداره ي جهان هستي، بسوي آنها نازل شد، و از آنجا صادر مي شود. آنها يدالله مي باشند و خداوند بوسيله ي آنها تمام عالم و عالميان را خلق كرده است.

اين مطلب دليل بر اعتقاد به خدايي اهل بيتعليهم‌السلام يا علي اللهي بودن نيست. (بحارالانوار ج ۲۴ و ج ۲۵- زيارات مطلقه ي امام حسينعليه‌السلام )

توضيح اين مطلب بدين ترتيب است. همانطور كه خداوند بوسيله ي درختان، ميوه ها را بوجود مي آورد. همانطور نيز بوسيله ي اهل بيتعليهم‌السلام تمام مخلوقات را خلق كرده است.(۱) (بحارالانوار، ج ۲۵ ص ۲۰ و ۱۲۰)

- اهل بيتعليهم‌السلام معدن رحمت و عظمت و سرچشمه ي فيوضات الهي مي باشند و واسطه ي بين خدا و مخلوقات هستند و هر چه از نعمت و علم و قدرت و... كه بايد به مخلوقات برسد بوسيله ي آنها مي رسد يعني آنها يدالله و لسان الله و اذن الله و جنب الله و.. مي باشند. (بحارالانوار، ج ۲۵ ص ۲۰ و ۲۲)

- در قسمتهاي مختلف زيارت جامعه ي كبيره خطاب به اهل بيتعليهم‌السلام

مي خوانيم: «آغاز هستي به اراده ي خدا و به واسطه ي شما صورت گرفته است و به واسطه ي شما اين جهان به پايان خواهد رسيد. به واسطه ي شما باران رحمت الهي نازل مي شود. به واسطه ي شما غمها و نگراني ها از بين مي رود و جهان به نور شما روشن و منور شده است و رستگاران به بركت ولايت شما رستگار شدند.

به واسطه ي شما هرگونه تغييرات در عالم قضا و قدر و لوح محو و اثبات، صورت مي گيرد. به واسطه ي شما، گياهان و درختان از زمين روييده و بارور مي شوند. به واسطه ي شما قطرات باران و روزي خلايق از آسمان فرود مي آيد.» (دعاي جامعه ي كبيره يكي از بهترين دعاها در كسب معارف عاليه ي چهارده معصومعليهم‌السلام )

- نور اهل بيتعليهم‌السلام تمام پيامبران و ملائكه ي الهي را راهنمايي و هدايت كرده است و تمام پيامبران و اولياء خدا و اجنه و ملائكه ي مقرب الهي، معلومات خود را از آنها بدست آورده اند و اهل بيتعليهم‌السلام معلم و استاد تمامي آنها بوده اند و آنها را با معارف الهي آشنا نموده اند. (بحارالانوار ج ۲۳ و ج ۲۵)

- اهل بيتعليهم‌السلام به ماسوي الله و تمام آنچه در آسمانها و زمين و عالم ملك و ملكوت و اعمال و گفتار بندگان و آنچه در خواطر آنها مي گذرد كاملا آگاه و باخبر مي باشند. و همانطور كه خدا همه چيز را مي بيند آنها نيز همه چيز را مي بينند و از هر چيزي كه اتفاق افتاده است و يا در آينده اتفاق خواهد افتاد كاملا از آن باخبر مي باشند.

- خداوند اهل بيتعليهم‌السلام را از تمام علوم و اسرار و حقايق جهان هستي آگاه نموده است و آنها امام مبين مي باشند و هيچ چيزي بر آنها پنهان نيست و داراي تمام علوم و دانستني ها هستند. (سوره ي يس آيه ي ۱۱ - بحارالانوار ج ۲۶)

اگر قرار باشد ميليون ها سال بعد، در يكي از كرات آسماني، بادي پر كاهي را از جايي به جايي ببرد اهل بيتعليهم‌السلام از الان حساب آن را دارند مگر آن كه خدا نخواهد و بر همين مبنا است كه خداوند مي فرمايد:

( وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَٰلِكَ غَدًا * إِلَّا أَن يَشَاءَ اللَّهُ ) (۲) .

(يعني: اي رسول ما! هرگز چيزي را مگو كه من فردا آن را انجام مي دهم، مگر آنكه بگوئي با خواست خدا.» (بحارالانوار ج ۵۷ ص ۱۹۶)

- اهل بيتعليهم‌السلام به تمام زبانها و لغات جهان هستي اعم از زبانهاي مختلف و گوناگون انسانها و حيوانات و پرندگان و... آگاهي دارند و مي توانند با آنان صحبت كنند.

- اهل بيتعليهم‌السلام بندگان محض خداوند هستند و با اينكه قدرت الهي قادر به نابود كردن يا بوجود آوردن جهانها و جهانياني هستند ولي هيچ كاري حتي كار بسيار جزئي و كوچكي را بدون اذن و دستور الهي انجام نمي دهند و تمام افعال و گفتار آنها طبق دستور خداوند متعال است.

- غلوكنندگان درباره ي اهل بيتعليهم‌السلام از دشمنان آن حضرات بدتر و ملعون تر هستند و اهل بيتعليهم‌السلام از آنها بشدت بيزاري و تبري مي جويند. (بحارالانوار، ج ۲۵ ص ۲۷۲)

معني غلو اين است كه (نعوذ بالله) كسي آنها را مستقل و مجرد مطلق و عين ذات خداوند متعال بداند و يا براي آنها قدرتي در مقابل خداوند متعال قائل بشود. بايد دانست كه اهل بيتعليهم‌السلام مخلوق خداوند متعال بوده و مطيعترين موجودات نسبت به او هستند و داراي مقام بندگي و اطاعت كامل حضرت حق مي باشند و هر چه از علم و قدرت و... دارند، خداي مهربان به آنان داده است و هر عمل و فعل و حرف آنها طبق امر خداوند متعال مي باشد.

- بالاترين و بهترين و عظيم ترين صفات حميده ي اهل بيتعليهم‌السلام بندگي مطلق آنها نسبت به خداوند متعال است و قبل از اينكه خداوند، پيامبرصلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم را به مقام نبوت و امامان را به مقامت امامت مفتخر كند، آنان را به مقام رفيع و بلند عبوديت محض، عزت بخشيده است. (بحارالانوار، ج ۲۵ ص ۲۷۲)

- اهل بيتعليهم‌السلام با هيچ مخلوقي از مخلوقات خداوند قابل مقايسه نيستند و معرفت و مقام اهل بيتعليهم‌السلام آنقدر بالا و عظيم است كه هيچ كسي نمي تواند به كنه معرفت آنها پي ببرد.

هر چقدر كسي اهل بيتعليهم‌السلام را بيشتر بشناسد بيشتر متوجه عظمت و رفعت مقام آنها خواهد شد. در حديثي از معصومعليه‌السلام آمده است: «ما را از مرتبه ي عبوديت و بندگي حق، بالا نبريد و آنگاه درباره ي ما هر چه مي خواهيد بگوييد و قطعا حقيقت آن مقام و مرتبه اي را كه خداوند به ما اعطاء نموده است را نمي توانيد درك نماييد.» (بحارالانوار، ج ۲۵ ص ۲۷۴)

- داستان ها و قضايايي در مورد معصومينعليهم‌السلام نقل شده است كه بعضي از آنها به ظاهر با بعضي مقامات آن حضرات منافات دارد مثلا ممكن است

اهل بيتعليهم‌السلام از موضوعي اظهار بي اطلاعي كنند يا در مقابل قدرتي شكست بخورند و يا...؛ بايد توجه داشت كه اينگونه موارد، دليل بر رد مقامات آن حضرت يا رد آن قضايا نمي باشد و اين جريانات نياز به توضيحاتي دارند.(۳)

در مواردي كه معصومعليه‌السلام درباره ي موضوعي اظهار بي اطلاعي كند يا مشكلي را حل نكند يا در مقابل فرد يا افرادي مغلوب گردد يا مريضي خود يا ديگران را شفا ندهد و يا...؛ اين توضيح، روشنگر مطلب است كه:

اهل بيتعليهم‌السلام مي توانند براحتي از هر چيزي و از هر موضوعي باخبر شوند و هر نوع اعمال قدرتي بكنند ولي بخاطر اينكه به هدايت الهي، حقايق و مصلحت هاي زيادي را مي بينند و آنها را مدنظر قرار مي دهند و همچنين بعضي مواقع براي اينكه ديگران را متوجه اهميت موضوعي كرده و به آنان درس بدهند اينگونه عمل مي كنند و خود را از آن موضوع بي خبر نگه داشته و يا اعمال قدرتي نمي كنند.

- اهل بيتعليهم‌السلام به لطف خدا داراي هر نوع علم و قدرتي هستند ولي چون بنده و مطيع محض خداوند متعال مي باشند بدون خواست خدا هيچ كاري نمي كنند و بنابر حكمتي كه خداوند متعال به آنان عنايت فرموده است عمل مي كنند. همانطور كه ذكر شد قدرت آنها بقدري است كه مي توانند جهان و جهانياني را خلق و نابود كنند چه برسد به پيروزي بر دشمنان و معالجه ي امراض خود يا ديگران، ولي چون بنده ي محض خدا هستند از قدرت خود فقط در موردي كه مصلحت باشد و خدا بخواهد استفاده مي كنند.

به اميد ظهور امام زمان (عج)

طي الارض امام رضا عليه‌السلام از مدينه به بغداد

و كفن و دفن امام كاظمعليه‌السلام

مي گويند: امام رضاعليه‌السلام در مناظره ي خود با پسر ابوحمزه (در مورد امامت خويش و كفن و دفن كردن امام كاظمعليه‌السلام در حالي كه جسد شريف امام كاظمعليه‌السلام در بغداد و امام رضاعليه‌السلام در مدينه بود) فرمود: «به من بگو آيا حسين بن عليعليه‌السلام امام بود؟»

گفت: «بلي».

حضرت فرمود: «پس چه كسي آن حضرت را دفن نمود؟»

گفت: «علي بن الحسينعليه‌السلام

حضرت فرمود: «علي بن الحسينعليه‌السلام كجا بود؟»

گفت: «در كوفه نزد ابن زياد، زنداني بود، اما با اعجاز بدون اين كه آنها باخبر شوند به كربلا آمد و پدر خويش را دفن كرد و سپس به زندان برگشت.»

امام رضاعليه‌السلام فرمود: «كسي كه به علي بن الحسين عليهماالسلام قدرت داد كه به كربلا بيايد و پدرش را دفن كند و برگردد، مي تواند به من نيز اين قدرت را بدهد كه به بغداد بروم تا پدرم را كفن و دفن كنم، در حالي كه نه در زندان هستم و نه در اسارت.»(۴) .