شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث

شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث0%

شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث نویسنده:
گروه: کتابخانه قرآن کریم

شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث

این کتاب در موسسه الحسنین علیهما السلام تصحیح و مقابله شده است.

نویسنده: سعيد موحديان عطار
گروه: مشاهدات: 59909
دانلود: 5075

توضیحات:

شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث
جستجو درون كتاب
 • شروع
 • قبلی
 • 106 /
 • بعدی
 • پایان
 •  
 • دانلود HTML
 • دانلود Word
 • دانلود PDF
 • مشاهدات: 59909 / دانلود: 5075
اندازه اندازه اندازه
شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث

شفاخانه معنوی شفا از قرآن و احادیث

نویسنده:
فارسی

این کتاب در موسسه الحسنین علیهما السلام تصحیح و مقابله شده است.

نام کتاب : شفاخانه معنوی شفا

از قرآن و احادیث

نویسنده: سعید موحدیان عطار

مقدمه

الحمدلله رب العالمین ، و الصلاة علی محمد و آله اجمعین ، و لعنة الله علی اعدائهم الی یوم الدین

خداوندا ، آینه دل را به نور اخلاص روشنی بخش ؛ و زنگار شرک و دو بینی را از لوح دل پاک گردان ؛ و شاهراه سعادت و نجات را به این بیچارگان بیابان حیرت و ضلالت بنما؛ و ما را به اخلاق کریمانه متفلق فرما؛ و از نفحات و جلوه های خاص خود که مختص اولیاء درگاه است ما را نصیبی ده ؛ و لشگر شیطان و جهل را از مملکت قلوب ما خارج فرما؛ و جنود علم و حکمت و رحمان را به جای آن ها جایگزین کن ؛ و ما را با حب خود و خاصان درگاهت از این سرای درگذران ؛ و در وقت مرگ و بعد از آن با ما با رحمت خود رفتار فرما؛ و عاقبت کار مارا با سعادت قرین کن ؛ بحق محمد و آل الطاهرین ، صلوات الله علیهم اجمعین .

بدان که دعا مغز عبادت است ( 1 ) و از این جهت در فضیلت آن و امر به آن آیات و اخبار بی شمار وارد شده دعا حقیقتی است که در تمام موجودات عالم ، اعم از غیبی و شهودی سریان ذاتی دارد ، و اگر این حقیقت همراه موجودات آفرینش نبود ، از عنایت و رحمت حضرت حق بی بهره بودند .

اگر دعا نبود ، و اگر طلب و درخواست نبود ، ادامه حیات برای هیچ موجودی امکان پذیر نبود ! درست است که خداوند عزیز به تمام خواسته های بندگانش آگاه و عالم و آشناست ، اما همین خدای مهربان از آنان خواسته ، خواستهای خود را با سوز دل و با حرکت زبان و اعلام نیازمندیهای دنیا و آخرت ، همراه با اشک چشم و گذاشتن پیشانی به خاک درگاه من ابراز کنید که من عاشق این حال و علاقه مند به این زاری و درخواست و اشک چشم شمایم .

مسئله اهمیت و ارزش دعا و آثار آن بقدری روشن و آشکار است که حتی دانشمندان بیگانه از اسلام هم بر اساس هدایت فطری ، به این مسئله اشاره کرده و با یک دنیا و انصاف و وجدان دعا را عامل حرکت و از ضروری ترین نیازهای بشر و داروی درمان حتی برای دردهای جسمی شمرده و در زمان ما در حال پایه گذاری مطب هائی هستند که طبیبان تربیت شده در این فن حتی سخت ترین بیماریهای جسمی را از این طریق معالجه کنند .

گلن کلارک از دانشمندان غرب و باصطلاح موسس گروه نیایش گر ، و پیشوای اردوگاه ( بسیج دعا ) است چنین میگوید :

امروز در آمریکا بزرگترین احتیاج ما به دعا است ، ارتش عظیم ، مردمان گوشه نشین ، پیرمدانی که فکر می کنند زندگیشان به سر رسیده ، بیماران بستری که در پی فرصتی هستند که زندگیشان ارزش و مفهومی پیدا کند .

در هر صورت دعا امری است ، ضروری و فطری و مسئله ای است که خداوند به آن دستور داده ، و جزء حتمی اخلاق انبیاء گرام الهی قلمداد شده و با این که خدای بزرگ به تمام خواسته های محتاجان آگاه است ولی انسان با دعا شایستگی گرفتن عطای حق را پیدا می کند ( 2 )

در پایان کلیه حقوق معنوی این اثر را به پدرم جانباز جبهه های حق علیه باطل جناب آقای حاج عباس موحدیان و مادر گرامیم تقدیم می دارم در ضمن از زحمات آقای مهدی موحدیان درخصوص همراهی این جانب در نگارش و تدوین این اثر قدردانی می شود .

والسلام سعید موحدیان عطار

قرآن و مسئله دعا

قرآن مجید ، دعا را در جهات مختلف طرح می کند که دانستن آن لازم است :

1 - دعا علت رسیدن به فیوضات الهیه و خیر دنیا و آخرت است .

و قال ربکم ادعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین ( 3 )

و خدا می فرماید :

مرا با خلوص دل بخوانید که من دعای شما را مستجاب می کنم ، و آنان که از دعا و عبادت سرکشی کنند با ذلت و زور و خواری داخل جهنم شوند .

2 - دعا را علت گشایش کار ، و نجات از هر هم و غم و رنجی می داند .

قل من ینجیکم من ظلمات البر و البحر تدعونه تضرعا و خفیة لئن انجینا من هذه لنکونن من الشاکرین .

قل الله ینجیکم منها و من کل کرب ثم انتم تشرکون . ( 4 )

بگو آن کیست که شما را از تاریکی ها و سختی های بیابان و دریا نجات دهد ، که او را به زاری و از باطن قلب می خوانید ، که اگر ما را از این مهلکه نجات دهد ، پیوسته شکر گذاریم .

بگو خداست که شما را از آن سختی ها و از هر اندوه نجات می دهد ، ولی شما باز هم به او شرک می آورید ! !

3 - اگر دعا نبود ، روی توجهی از جانب خداوند به بندگان نمی شد .

( قل ما یعبوا بکم ربی لولا دعاؤ کم . ) ( 5 )

به امت بگو اگر دعا و ناله وزاری و انابه و توبه شما نبود خداوند به شما توجه و اعتنائی نداشت .

روایات و مسئله دعا فضیلت دعا

عن حنان ابن سدیر ، عن ابیه قال : قلت لابی جعفر علیه السلام : ای العبادة افضل ؟ فقال : ما من شیی ء افضل عند الله عز و جل من ان یسال و یطلب مما عنده ، و ما احد ابغض الی الله عز و جل ممن یستکبر عن عبادته و لایسال ما عنده . ( 6 )

سدید گوید : به امام باقر علیه السلام عرض کردم : کدام عبادت بهتر است ؟ فرمود : چیزی نزد خدای عز و جل بهتر از این نیست که از او درخواست شود و از آن چه نزد اوست خواسته شود ، و کسی نزد خدای عز و جل مغبوض تر نیست از آن کس که از عبادت او تکبرورزد و سرپیچی کند و آن چه نزد او است درخواست نکند .

عن میسر بن عبدالعزیز ، عن ابی عبدالله علیه السلام قال : قال لی : یا میسر ادع و لاتقل : ان الامر قد فرغ منه ، ان عندالله عز وجل منزلة لاتنال الا بمسالة ، و لو ان عبدا سد فاه و لم یسال لم یعط شیئا فسل تعط ، یا میسر انه لیس من باب یقرع الا یوشک ان یفتح لصاحبه . ( 7 )

میسر بن عبدالعزیز گوید : حضرت صادق علیه السلام به من فرمود : ای میسر دعا کن و مگو که کار گذشته است و آن چه مقدر شده همان شود ( و دعا اثری ندارد ) ، همانا نزد خدای عز و جل منزلت و مقامی است که بدان نتوان رسید جز به درخواست و مسئلت ، و اگر بنده ای دهان خود را ببندد و درخواست نکندچیزی به او داده نشود ، پس درخواست کن تا به تو داده شود ، ای میسر هیچ دری نیست که کوبیده شود جز این که امید آن رود که بروی کوبنده باز شود .

عن ابی عبدالله علیه السلام قال : من لم یسال الله عز و جل من فضله ( فقد ) افتقر . ( 8 )

و نیز حضرت صادق علیه السلام فرمود : هر که از فضل خدای عز و جل درخواست نکند نیازمند و فقیر گردد .

دعا سلاح مومن است

عن ابی عبدالله علیه السلام قال : قال رسول الله صلی الله علیه و آله : الدعاء سلاح المومن و عمود الدین و نور السماوات و الارض . ( 9 )

امام صادق علیه السلام فرمود : رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده : دعاء سلاح مومن و ستون دین و نور آسمانها وزمین است .

عن ابی عبدالله علیه السلام قال : الدعاء انفذ من السنان الحدید . ( 10 )

حضرت صادق علیه السلام فرمود : دعا از نیزه تیز نافذتر است .

دعا بلا و قضا را دفع می کند

عن ابی عبدالله علیه السلام قال : ان الدعاء یرد القضاء و قد نزل من السماء و قد ابرم ابراما . ( 11 )

حضرت صادق علیه السلام فرمود : دعا برگرداند قضائی که از آسمان نازل گردیده و به سختی ابرام شده ( و محکم گردیده ) است .

بعضی از آداب و شرایط دعا

اول آن که : اوقات شریفه را از برای دعا کردن اختیار کند؛ مثل روز عرفه و ماه مبارک رمضان و روز جمعه و وقت سحر و شبهای جمعه و شبهای قدر و امثال اینها .

دوم آن که : حالتی را ملاحظه کند که در آن حالت ، استجابت دعا وارد شده ؛ مثل در حال آمدن باران و عقب نمازهای واجب ، میان اذان و اقامه ، هنگام روزه بودن و وقت وزیدن باد ، درنماز وتر و بعد از سپیده دم و بعد از ظهر و بعد از مغرب .

سوم آن که : با طهارت باشد ، یعنی وضو یا غسل داشته باشد .

چهارم آن که : رو به قبله باشد .

پنجم آن که : کف دستهای خود را بلند کند .

ششم آن که : تضرع و زاری کند و با خضوع و خوف و خشیت و هیبت باشد .

هفتم : جزم داشته باشد به این که دعای او اجابت می شود و یقین داشته باشد که رد نخواهد شد .

هشتم : اصرار به دعا کند و لا اقل سه مرتبه آن را تکرار کند .

نهم آن که : قبل از دعا ، ذکر خدا کند و تمجید و تعظیم او کند و صلوات بر محمد صلی الله علیه و آله و آل او فرستد .

دهم آن که : توبه کند و از گناهان خود پشیمان شود و اگر مظلمه بر گردن او باشد ادا کند؛ یا عزم به ادا کردن آن نماید .

یازدهم آن که : به تمام همت خود رو به خدا آورد و از هر چه غیر اوست قطع امید نماید .

دوازدهم آن که : لباس و مکان و غذای او از حلال باشد .

سیزدهم آن که : حاجات خود را یکی یکی نام ببرد .

چهاردهم آن که : فقط برای خود دعا نکند بلکه دیگران را در دعای خود شریک سازد .

پانزدهم آن که : گریه کند و یا حالت گریه به خود بگیرد .

شانزدهم آن که : دعا را تا وقت حاجت تاخیر نیندازد ، بلکه پیش از احتیاج دعا کند .

فصل اول : شفا و درمان با ذکر

شفا و درمان با ذکر

جناب علامه مجلسی رحمة الله علیه در بحار از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده فرمود : چون مرا به آسمان دنیا بردند ، قصری از یک پارچه گوهر سرخ دیدم و آن قصر چهل درب داشت بالای هر دری جای بلندی بود که چهل فرش سندش و استبرق آنجا افکنده بودند و بالای هر فرشی حورالعینی نشسته بود از جبرئیل پرسیدم این قصر از کیست ؟ گفت : از کسی که بعد از نماز صبح چهل بار بگوید : یا باسط الیدین بالرحمة . و چون به آسمان دوم رسیدیم بر قصری گذشتم که هفتاد درب داشت نزد هر دری هفتاد درخت اززیتون و از انجیر ، در زیر هر درختی سریری نهاده و بالای هر سریری فرشی افتاده و بر هر فرشی حوریه ای نشسته به جبرئیل گفتم : این قصر از کیست ؟ گفت : از کسی که بعد از نماز ظهر هفتاد بار بگوید : یا واسع المغفرة اغفرلی . و چون به آسمان سوم رسیدم قصری از یاقوت دیدم که هفتصد در داشت و بر هر دری حوری مثل آفتاب درخشان نشسته از جبرئیل پرسیدم این قصر از کیست ؟ گفت از کسی که بعد ازنماز عصر هفده بار بگوید : لا اله الا الله قبل کل احد لا اله الا الله بعد کل احد لا اله الا الله یبقی ربنا و یفنی کل احد .

و چون به آسمان چهارم رسیدم گذشتم به قصری که دیوارهای آن از زمرد و زبرجد بود و هزار و چهارصد درب داشت برهر دری هزار علم نصب بود و در زیر هر علمی هزار حوریه مثل ماه تابان نشسته بود از جبرئیل پرسیدم این قصر از کیست ؟ گفت از کسی که بعد از نماز مغرب چهل بار بگوید : یا کریم العفو انشر علی رحمتک یا ارحم الرحمین .

و چون به آسمان پنجم رسیدم به قصری رسیدم که در آن از نعمتها و ولدان ناشمار بود گفتم این قصر از کیست ؟ گفت : از کسی که بعد از نماز عشا هفتاد بار بگوید : یا عالم خفیتی اغفرلی خطیئتی .

و چون به آسمان ششم رسیدم قبه سفیدی دیدم که بادهای بهشت بر آن میوزید ، و هفتاد هزار درب از طلا در آن بود و نزد هر دری چندین هزار حوریه زیر درختان تکیه کرده بودند پرسیدم از کیست ؟ گفت : از کسی که چون از خواب بیدار گردد سه بار بگوید :

یا حی یا قیوم یا حیا لا یموت ارحم عبدک الخاطی ء المعترف بذنبه یا ارحم الراحمین .

و چون مرا به آسمان هفتم بالا بردند ، به قصری از لولو سفید برخوردم که از وصف بیرون است ، گفتم : حبیبم جبرئیل ، این ازکیست ؟ گفت : برای کسی که هر روز پانزده مرتبه بخواند :

سبحان الله بعدد ما خلق سبحان الله بعدد ما هو خالق الی یوم القیمة . ( 12 )

ذکر برخواستن از مجلس

امام پنجم علیه السلام فرمود هر کس خواهد بکیل تمام مزد برد ، باید هرگاه می خواهد از مجلس برخیزد بگوید :

سبحان ربک رب العزة عما یصفون و سلام علی المرسلین و الحمد لله رب العالمین ( 13 )

امام صادق علیه السلام فرمود : البته صاعقه ( بلای ناگهانی ) به مومن و کافر می رسد ولی به ذاکر نمی رسد ( 14 )

با این ذکر از هفتاد نوع بلا ایمن شوید

حضرت صادق علیه السلام فرمود : چون نماز مغرب و صبح را خواندی پس هفت بار بگو : بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم خداوند متعال از او هفتاد نوع بلا را دفع می کند که کمترین آن ها جذام و برص ( پیسی ) و دیوانگی است ( 15 )

با این ذکر از نود و نه بلا ایمن شوید

از حضرت امام جعفر بن محمد صادق علیه السلام روایت نموده اند که فرمودند هر کس که هرروز سی مرتبه بگوید : بسم الله الرحمن الرحیم ، الحمدلله رب العالمین ، تبارک الله احسن الخالقین ، لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم ، خداوند نود و نه بلا را از او دور فرماید که کمترین آن ها جنون باشد ( 16 )

کلمات ختم مجلس برای کفاره گناهان

از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله روایت است که فرمودند : کسی که مجلسی را به این کلمات ختم نماید ، اگر در آن مجلس گناهکار بوده باشد ، این کلمات کفاره گناهان او خواهد بود و اگر نیکوکار باشد ثواب او بیشتر می شود و آن کلمات این است : سبحانک اللهم و بحمدک اشهد ان لا اله الا انت استغفرک و اتوب الیک ، و در روایت دیگر است که کفاره مجلس این کلمات است :

سبحانک اللهم و بحمدک لا اله الا انت رب تب علی و اغفرلی . ( 17 )

دفع ضرر فال بد

در تحفة الرضویه از بعضی علما منقول است که جهت دفع ضرر فال بد ، این کلمات را بخواند : اعتصمت بک یا رب من شر ما اجد فی نفسی فاعصمنی من ذالک ( 18 )

بهترین ذکر در سجده

حضرت علی علیه السلام فرمود : بهترین سخنان نزد حقتعالی آن است که در سجده سه بار گوید : ( انی ظلمت نفسی فاغفرلی ) . ( 19 )

ذکر وقت مصیبت و کربت

طاوس یمانی گوید ، دیدم امام سجاد علیه السلام جنب کعبه سر به سجده نهاده میگویند : الهی عبیدک بفنائک فقیرک بفنائک سائلک بفنائک مسکینک بفنائک طاوس گوید ، قسم به خدای تعالی این دعا را در وقت مصیبت و کربت نخواندم مگر این که فورا نجات یافتم . ( 20 )

درمان به سجده جهت کفایت مهم

حضرت علی علیه السلام فرمود : هر که نیاز مهمی دارد در خلوت به سجده گوید :

الهی انت الذی قلت قل ادعو الذین زعمتم من دونه فلا تملکون کشف الضر عنکم و لا تحویلا فیا من یملک کشف الضر عنا و تحویله اکشف ما بی مهم شرا خدا کفایت کند ( 21 )

در خواص بسم الله الرحمن الرحیم

امام هفتم موسی بن جعفر علیه السلام فرموده : هر کس را گرفتاری رسد که او را غمگین کند یا گرفتاری به او رسد ، سرش را به آسمان بلند کند و سه بار بگوید :

( بسم الله الرحمن الرحیم ) جز این که خداوند گرفتاری او را بردارد و غم او را انشاء الله ببرد ( 22 )

ثواب بسم الله گفتن هنگام ورود به مستراح

امیرالمومنین علیه السلام فرمود : زمانی که کشف عورت برای بول یا غیر از آن می کنی ( بسم الله ) بگو شیطان چشم بر هم می گذارد تا کارتان تمام شود ( 23 )

ثواب بودن نام خدا به هنگام وضو

امام صادق علیه السلام فرمودند : کسی که هنگام وضو نام خدا را ببرد و ( بسم الله الرحمن الرحیم ) بگوید ، تمام بدنش پاک می شود و این کفاره گناهان بین دو وضو خواهد بود و کسی که نام خدا را نبرد ، فقط آن مقدار از بدنش که آب به آن می رسد پاک می شود ( 24 )

گفتن این تهلیل پیش از طلوع و پیش از غروب واجب است

حضرت صادق علیه السلام فرمودند : همانا پیش از آفتاب زدن و پیش از غروب آن ، سنت و روشی است واجب و ثابت ، هنگام سپیده دم و هنگام مغرب ده بار می گوئی : لا اله الا الله وحده لا شریک له له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی ء قدیر و می گوئی ده بار : اعوذ بالله السمیع العلیم من همزات الشیاطین و اعوذ بک رب ان یحضرون ان الله هو السمیع العلیم پیش از آفتاب زدن و پیش از غروب ، و اگر فراموش کردی آن را قضا می کنی ، چنان چه نماز را قضا می کنی هر گاه فراموش کنی ( 25 )

ثواب گفتن بعضی از اذکار

ثواب کسی که لا اله الا الله بگوید

ابوحمزه گوید : شنیدم حضرت باقر علیه السلام می فرمود : هیچ چیز ثوابش بزرگتر از این نیست که انسان گواهی دهد به یگانگی خداوند ( لا اله الا الله بگوید ) همانا با خداوند عز و جل هیچ چیز برابری نکند ، و احدی با او در کارها شرکت نجوید ( 26 )

ثواب گفتن لا اله الا الله وحده وحده وحده

امام باقر علیه السلام فرمودند : جبرئیل نزد رسول خدا آمد و گفت : اگر شخصی از امت تو ( لا اله الا الله وحده وحده وحده ) بگوید ، خوشبخت خواهد شد ( 27 )

ثواب صد بار گفتن ( لا اله الا الله الملک الحی المبین )

امام صادق علیه السلام فرمودند : کسی که صد بار ( لا اله الا الله الملک الحق المبین ) بگوید ، خدای عزیز ، غالب او را از فقر پناه داده و وحشت قبرش را از بین ببرد و بی نیازی را به دست آورده و دربهشت را کوبیده است ( 28 )

ثواب کسی که بگوید : ( اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک . )

حضرت امام باقر علیه السلام فرمودند : هر که بگوید : اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله خداوند برای او هزار هزار حسنه بنویسد ( 29 )

ثواب کسی که بگوید ( اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له الها واحدا . )

حضرت صادق علیه السلام فرمودند : هر که هر روز ده بار بگوید :

اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له الها واحدا احدا صمدا ، لم یتخذ صاحبة و لا ولدا خداوند برای او چهل و پنج هزار حسنه بنویسد ، و چهل و پنج هزار سیئه از او محو کند و چهل و پنج هزار درجه برای او بالا برد و این ذکر که ده بار گفته شود در آن روز برای او پناه گاهی محکم در برابر سلطان و شیطان باشد ، و هیچ گناه کبیره ای پیرامون او را فرا نگیرد ( 30 )

و ایضا در روایت دیگر وارد شده است که : هر که هر روز این دعا را بخواند ، چنان باشد که در آن روز دوازده مرتبه ختم قرآن کرده باشد ، و حق تعالی در بهشت خانه ای برای او بنا فرماید ( 31 )

ثواب کسی که یا الله یا الله بگوید

حضرت صادق علیه السلام فرمودند : هر که ده بار بگوید یا الله یا الله یا ده بار بگوید یا رب یا رب باو گفته می شود : بله حاجتت چیست ؟ ( 32 )

ثواب زیاد گفتن تسبیحات اربعه

امام صادق علیه السلام فرمودند : رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : زیاد بگوئید : سبحان الله والحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر زیرا این ذکرها باقیات و صالحات می باشند ( 33 )

ثواب صد بار تکبیر ، تسبیح ، تحمید و تهلیل

امام صادق علیه السلام از پدرانش روایت نموده است که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند : هر کس صد بار تکبیر ( الله اکبر ) بگوید ، از آزاد کردن صد بنده بالاتر است ، و کسی که صد بار تسبیح ( سبحان الله ) بگوید ، بالاتر از بردن صد شتر به حج است ، و کسی که صد بار تحمید ( الحمدلله ) بگوید ، بالاتر از بردن صد اسب با زین ، دهنه و رکاب آن در راه خداست ، و کسی که صد بار لا اله الا الله بگوید ، عمل او بدتر از عمل سایر مردم است مگر کسی که بیش از این بگوید ( 34 )

ثواب کسی که بگوید : ( ما شاء الله لاحول و لا قوة الا بالله )

حضرت صادق علیه السلام فرمودند : هرگاه مردی دعا کند و پس از دعا بگوید : ( ما شاء الله لا حول و لا قوة الا بالله ) خدای عز و جل فرماید :

بنده مومن دل به من نهاد و تسلیم امر من گردید و حاجتش را برآورید ( 35 )

ثواب گفتن ( الحمدلله علی . )

امام صادق علیه السلام فرمودند : هر کس روز هفت بار بگوید : ( الحمد لله علی کل نعمة کانت او هی کائنة ) شکر گذشته ها و آینده ها را بجاآورده است ( 36 )

ثواب گفتن ( سبحان الله و . )

امام صادق علیه السلام فرمودند : کسی که بگوید : ( سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم و بحمده ) خداوند سه هزار حسنه برای او نوشته و سه هزار درجه او را بالا می برد ، و از این ذکر پرنده ای می آفریند که خدا او را تسبیح می کند و پاداش این تسبیح برای او خواهد بود ( 37 )

ثواب چهار بار ( الحمد لله رب العالمین ) در صبح و شب

امام صادق علیه السلام فرمودند : کسی که درصبح چهار بار بگوید : ( الحمد لله رب العالمین ) بی تردید شکر آن روز را به جا آورده است و کسیکه در شب آن را بگوید شکر آن شب را به جا آورده است ( 38 )

درخواست حوریه بهشت از خداوند با پانصد کلمه

به سند معتبر از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است که : حق تعالی بر خودواجب کرده است که هر مومنی که صد مرتبه ( الله اکبر ) و صد مرتبه ( الحمد لله ) و صد مرتبه ( سبحان الله ) و صد مرتبه ( لا اله الا الله ) بگوید و صد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد ، پس بگوید ، ( اللهم زوجنی من الحور العین ) ، البته حق تعالی حوریه ای در بهشت به او کرامت فرماید ، و این پانصد کلمه مهر آن حوریه باشد ، پس از این جهت حق تعالی به حضرت رسول صلی الله علیه و آله وحی فرمود که : مهر زنان مومنه را پانصد درهم سنت گرداند ( 39 )

اهمیت این ذکر بعد از هر نماز واجب

حضرت باقر علیه السلام فرمودند : هر که دنبال نماز واجب پیش از آن که پاهای خود را از حالت تشهد تغییر دهدسه بار بگوید : استغفر الله الذی لا اله الا هو الحی القیوم ذوالجلال و الاکرام و اتوب الیه خدای عز و جل گناهانش را بیامرزد گرچه ( در زیادی ) مانند کف دریا باشند ( 40 )