شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

امام سجاد علیه السلام
چهل حدیث گهربار از امام سجاد (علیه السلام)

چهل حدیث گهربار از امام سجاد (علیه السلام)

«سه حالت و خصلت در هر یک از مومنین باشد در پناه خداوند خواهد بود و روز قیامت در سایه رحمت عرش ‏الهی میباشد و از سختی ها و شداید محشر در امان است. اوّل آن که به  مردم  چیزی را دهد که از آنان برای خویش میخواهد (آنچه برای خود می پسندد را به آنان عطا کند)؛ دوّم آن قدم از قدم برندارد تا آنکه بداند آن حرکتش در راه اطاعت خداست یا معصیت و نافرمانی او؛ سوّم از برادر مومن خود (به عیبی که در خود نیز دارد ) عیب جویی نکند تا آنکه آن عیب را از خودش دور سازد .»

شخصیت های اسلامی
مجموعه کرامات و فضائل حضرت عباس (علیه السلام)

مجموعه کرامات و فضائل حضرت عباس (علیه السلام)

عقیل برادر بزرگ امیر المؤمنین علیه السلام و 20 سال بزگتر از آنحضرت بود. او از کسانى بود که نظر و گفته اش در علم انساب حجت بود، در مسجد حضرت رسول ص براى وى حصیرى مى گذارند که بر آن نماز مى کرد و قبائل عرب براى شناخت و آگاهى از علم انساب به دورش جمع مى شدند و در پاسخ مراجعات بسیار سریع الانتقال بود.

مقالات متفرقه
فضیلت ماه شعبان

فضیلت ماه شعبان

ماه شعبان ماهی است منسوب به پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) که خود می فرمودند: « شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من‎‎؛ و می فرمودند خدای ببخشاید و بیامرزد او را که با پاس داشتن حق ماه، من مرا یاری کند ». (1) ماه شعبان یکی از سه ماه پر فضیلتی است که هر انسان مؤمنی می تواند از آن برای نزدیک شدن به خداوند و پیامبر او یاری جوید و خود را در چشمه سار این ماه، پاک نماید

امام هادی علیه السلام
همسر و فرزندان امام هادی (علیه السلام)

همسر و فرزندان امام هادی (علیه السلام)

همسر امام هادی (علیه السلام) سوسن نام داشت. وی کنیزی از اهالی نوبه (1) بود. دست تقدیر او را به مدینه و خانه امام هادی‏ (علیه السلام) رساند و پس از مدتی امام حسن عسکری‏ (علیه السلام) از او متولد شد. وی از زنان عارف و فاضل عصر خود و به نام‏های « سلیل ، حدیثه ، حربیه » معروف و مشهور بود.

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
بایسته هاى اخلاقى یاران حضرت مهدی

بایسته هاى اخلاقى یاران حضرت مهدی

فرهنگ انتظار بایسته هایى دارد که بر دو نوع است: اول، بایسته هاى نظرى که شامل شناخت نظرى و همه جانبه مهدویت و انتظار و نیز مطالعه در احوال و تاریخ زندگى حضرت مهدى (عج)، آن پیشواى بزرگ است. دوم، بایسته هاى عملى که ایجاد رابطه عاطفى و معنوى با وجود مقدس امام زمان (عج)، پیروى از فرمان هاى او و آراستگى به فضیلت هایى است که شایسته یاران مهدى (عج) است.

پیامبر اکرم
عصمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) پیش از بعثت

عصمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) پیش از بعثت

پنج دستاویز مخالفان عصمت بحثهایی عمیق و گسترده‏ای که پیرامون عصمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) پس از بعثت انجام گرفت، پیراستگی او را از خلاف و گناه کاملاً ثابت نمود. گروهی از بداندیشان که در صفحه زندگی پیامبر خاتم، نقطه سیاهی نجسته‏اند، به فکر افتاده‏اند که برای او پیش از بعثت نقطه ضعفی جستجو کنند تا شاید بتوانند عصمت او را در تمام دوران عمر متزلزل سازند.

پیامبر اکرم
ارمغان بعثت برای بشریت

ارمغان بعثت برای بشریت

بشر در آغاز دارای زندگی اساس و جامعه ای ابتدایی بود و چون به تدریج بر تعداد افراد افزوده شد، بین آنان بر اثر تضاد منافع، اختلافات رخ داد، از این رو نیازمند راهنما و قانون شدند. بر این اساس، یكی از اهداف بعثت انبیا (ع) به بیان قرآن كریم بر طرف كردن تنازع و كشمكش بین مردم می باشد؛ آنجا كه می فرماید:

امام کاظم علیه السلام
موجبات شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

موجبات شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

همه ائمه اطهار علیهم السلام به استثنای وجود مقدس حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه که در قید حیات هستند، شهید از دنیا رفته اند، هیچ کدام از آنها با مرگ طبیعی و با اجل طبیعی و یا با یک بیماری عادی از دنیا نرفته اند، و این یکی از مفاخر بزرگ آنهاست. اولا خودشان همیشه آرزوی شهادت در راه خدا را داشتند که ما مضمون آن را در دعاهایی که آنها به ما تعلیم داده اند و خودشان می خوانده اند می بینیم.

امام کاظم علیه السلام
مبارزات امام کاظم (علیه السلام)

مبارزات امام کاظم (علیه السلام)

آنچه پیشوایان الهی را از دیگران ممتاز ساخته، گستره وجودی و جامعیت ارزشهای انسانی آنان است. زمانی آنان را در هاله ای از عشق دلدار، و دلی بی تاب از حب یار می بینی که زمزمه های روح نواز آنان طبیعت را میهمان ملکوت و همنوای خلوت انس ساخته است. به تعبیر قرآن کریم کوه ها و مرغان را به آهنگ «تسبیح و نغمه تنزیه» مسخر داود گردانیدیم.

امام رضا علیه السلام
امام رضا (علیه السلام) و تربیت فرزند

امام رضا (علیه السلام) و تربیت فرزند

تربیت عبارت است از شکوفا سازى استعدادها و جهت دهى آن به سوى کمال مطلوب. تربیت ضرورى ترین نیاز انسان در زندگى است. انسان بدون تربیت صحیح ره به جایى نمى برد، نه از باغ زندگى خویش میوه شیرین مى چیند و نه کام انسانهاى دیگر را از ثمرات درخت وجود خود شیرین مى کند؛ و بالاتر آنکه نه به درک معناى انسانیت نایل مى آید و نه به فتح قله هاى رفیع انسانیت دست مى یازد.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)