شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

علم فقه
وجوب زكات فطره و شرايط آن

وجوب زكات فطره و شرايط آن

پس از پايان يافتن ماه مبارك رمضان ؛ يعنى در شب عيد فطر، افرادى كه داراى شرايط باشند، بايد زكاتى بپردازند كه مقدار و موارد مصرف آن خواهد آمد. اين زكات به نام زكات فطره خوانده مى شود. افرادى كه در شب عيد فطر داراى اين شرايط باشند زكات فطره بر آنها واجب است :

ادعیه و زیارات
اعمال شب عید فطر

اعمال شب عید فطر

شب اوّل از جمله لیالی شریفه است و در فضیلت و ثواب عبادت و احیای آن احادیث بسیار وارد شده و روایت شده است که آن شب کمتر از شب قدر نیست و از برای آن چند عمل است:

ادعیه و زیارات
اعمال روز عید فطر

اعمال روز عید فطر

روز اوّل روز عید فطر است و اعمال آن چند چیز است:

اخلاق
عيد فطر؛ ماه پيروزى بر طاغوت نفس

عيد فطر؛ ماه پيروزى بر طاغوت نفس

عيد فطر؛ يعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت بازگشت ازاين نظر كه آيا رابطه ما با فطرت پاك انسانى به طورصحيح برقراراست‏ يا نه؟ آيا آن اعماق روح و فطرت پاكى كه خداوند به ما داده و براثرحجاب‏هاى ‏جهل، انحراف و گناه، زنگار بر رويش نشسته، دركلاس ماه رمضان زنگارها زدوده‏ شده‏اند يا نه؟ كه اگر چنين است ‏بايد ابتداى نجات وآغاز پيروزى برطاغوت نفس را در نماز عيد فطراعلام بدارند و جشن بگيرند. به عنوان اين كه : آن چه را در ماه‏ رمضان آموخته‏اند و در راه خودسازى و بهسازى به كار برده‏اند ابراز بدارند، با كلمات و حركات، بلكه درقلب و درون، با تمام وجود و احساس، و با شعارآميخته با شعوروفرياد برون و درون كه : «الله اكبر، الله اكبر، لا اله الا الله و الله اكبر ولله الحمد والحمدلله على ما هدانا وله الشكرعلى ما اولانا ؛ خدا بزرگتراز آن است كه توصيف ‏گردد.

مفاهیم قرآنی
عيد فطر در قرآن کريم

عيد فطر در قرآن کريم

عيد در لغت از ماده ى عود، به معنى بازگشت است و لذا به روزهائى که مشکلات از قوم و جمعيتى برطرف مى شود و بازگشت به پيروزيها و راحتى هاى نخستين مى کند، عيد گفته مى شود و در اعياد اسلامى به مناسبت اينکه در پرتو اطاعت يک ماه مبارک رمضان و يا انجام فريضه ى حج، صفا و پاکى فطرى نخستين به روح و جان باز مى گردد و آلودگى ها که برخلاف فطرت است، از ميان مى رود، عيد گفته شده است.

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
ياد امام عصر (عج) در عيد فطر

ياد امام عصر (عج) در عيد فطر

پرسشگر تصور مى کند که اگر نام امام و يا امامان در قرآن مى آمد، اختلاف از بين مى رفت، در حالى که اين اصل کليّت ندارد. چه بسا ذکر اسامى پيشوايان دوازده گانه، سبب مى شد که آزمندان حکومت و رياست به نسل کشى بپردازند تا از تولد آن امامان جلوگيرى کنند، چنانکه اين مسئله درباره حضرت موسى (ع) رخ داد.

مقالات متفرقه
پيام هايى درباره عيد سعيد فطر

پيام هايى درباره عيد سعيد فطر

عطر دل انگيز ايمان در دل ها به مشام مى رسد. گلبوته هاى صبر و مبارزه با نفس در جان ها شکفته مى شود. روز عيد فطر همه چيز رنگ و بوى خدايى دارد. هر چه اعمال نيک، تقوا و پرهيزکارى انسان بيشتر باشد، در روز عيد به خدا نزديک تر و عطر و بوى عيد براى او دلپذيرتر است. عيد فطر زمان شکفتن گل هاى ايمان در دل و جان انسان است.

امام علی علیه السلام
اصول تربيت از ديدگاه امام علی (علیه السلام)

اصول تربيت از ديدگاه امام علی (علیه السلام)

اساسا در منابع تربیت دینی نباید اولویت را به پیگیری شیوه های جزیی داد، بلکه نیل به اصول و قواعد جامع که دربرگیرنده چارچوب تربیتی از منظر دین است، یگانه انتظار صحیح و مناسبی است که در مواجهه با این منابع باید مدّنظر قرار گیرد. سلوک و گفتار امام علی (ع) به عنوان نمونه ای غنی از منابع مزبور با این رویکرد مورد توجه قرار گرفته است. برخی از این اصول عبارتند از: آخرت گرایی دنیاگریزی، عمل گرایی آرزوگریزی، امیدواری یأس گریزی، پایداری پرهیز از رفاه زدگی، تعقل ورزی غفلت زدایی، تواضع گرایی تکبرگریزی.

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
چهل حديث امام مهدى (عليه السلام)  در كلام اميرالمومنين (عليه السلام)

چهل حديث امام مهدى (عليه السلام) در كلام اميرالمومنين (عليه السلام)

پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه و آله فرمودند: هر كسى از امّت من چهل حديث در مورد مسائل دينى كه مردم به آن نياز دارند حفظ كند خداوند در روز قيامت او را فقيه و دانشمند بر انگيزد. صرف نظر از مجموعه احتمالاتى كه در معناى حفظ حديث مطرح شده است يكى از شيوه‏هاى رايج در بين علماى پيشين اين بوده است كه از طريق تدوين مجموعه ‏هاى چهل حديث در زمينه موضوعات مختلف دينى كه مردم بدان نياز داشته ‏اند به نشر معارف دين میپرداختند.

امام علی علیه السلام
سخنان حكيمانه ی امير المومنين علی (علیه السلام)

سخنان حكيمانه ی امير المومنين علی (علیه السلام)

سخنان حكيمانه ی امير المومنين علی (علیه السلام)

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)