شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

فضیلت ماه شعبان

1 نظرات 05.0 / 5

 

مقدمه

در فضیلت و اعمال ماه شعبان است بدانکه شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب است به حضرت سید انبیاء (صلی الله علیه وآله) و آن حضرت این ماه را روزه مى داشت و وصل مى کرد به ماه رمضان و مى فرمود: شعبان ماه من است، هر که یک روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت او را واجب شود و از حضرت صادق (علیه السلام) روایت است که چون ماه شعبان داخل مى شد حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) اصحاب خود را جمع مى نمود و مى فرمود :
اى گروه اصحاب من مى دانید این چه ماهى است این ماه شعبان است و حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) مى فرمود: «شعبان ماه من است پس روزه بدارید در این ماه براى محبّت پیغمبر خود و براى تقرّب به سوى پروردگار خود.»

بحقّ آن خدایى که جان علىّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد مى کنم که از پدرم حسین بن على عَلیهَاالسَّلام شنیدم که فرمود: «شنیدم از امیرالمؤمنین (علیه السلام) که هر که روزه دارد شعبان را براى محبّت پیغمبر خدا و تقرّب بسوى خدا دوست دارد خدا او را و نزدیک گرداند او را به کرامت خود در روز قیامت و بهشت را براى او واجب گرداند.» و شیخ روایت کرده از صفوان جمال که گفت فرمود : به من حضرت صادق (علیه السلام) که وادار کن کسانى را که در ناحیه و اطراف تو هستند بر روزه شعبان. گفتم: فدایت شوم مگر مى بینى در فضیلت آن چیزى؟ فرمود:  بلى بدرستى که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هرگاه مى دید هلال شعبان را امر مى فرمود مُنادى را که ندا مى کرد در مدینه اى اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بسوى شما مى فرماید آگاه باشید بدرستى که شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسى را که یارى کند مرا بر ماه من؛ یعنى روزه بدارد آن را. پس گفت حضرت صادق (علیه السلام) که امیرالمؤمنین (علیه السلام) مى فرمود که فوت نشد از من روزه شعبان از زمانى که شنیدم منادى رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ندا کرد در شعبان و فوت نخواهد شد از من تا مدتى که حیات دارم ان شاء الله تعالى پس مى فرمود که روزه دو ماه که شعبان و رمضان باشد توبه و مغفرت است از خدا و روایت کرده اسماعیل بن عبد الخالق که گفت بودم نزد حضرت صادق (علیه السلام) که در میان آمد ذکر روزه شعبان حضرت فرمود که در فضیلت روزه شعبان چنین و چنان است حتى آنکه مردى مرتکب خون حرام مى شود پس روزه مى گیرد شعبان را نفع مى بخشد او را و آمرزیده مى شود.

 


اعمال ماه شعبان

1- هر روز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ»
2- هر روز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» و در بعضى روایات «الْحَىُّ الْقَیُّومُ» پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ است و عمل به هر دو خوبست .
از روایات مستفاد مى شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هرکه هر روز از این ماه استغفار کند هفتاد مرتبه، مثل آنست که هفتاد هزار در ماه هاى دیگر استغفار کند.
3- تصدّق کند در این ماه اگرچه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را برآتش جهنّم حرام گرداند از حضرت صادق (علیه السلام) منقول است که از آن جناب سؤال کردند: از فضیلت روزه رجب؟ فرمود: چرا غافلید از روزه شعبان! راوى عرض کرد: یابن رَسول الله، چه ثواب دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب اوست. عرض کرد: یابن رسول الله، بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدّق و استغفار هر که تصدّق کند در ماه شعبان حق تعالى آن را تربیت کند، همچنانکه یکى از شما شتر بچّه اش را تربیت مى کند تا آنکه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى که بقدر کوه اُحُد شده باشد .
4- در تمام این ماه هزار بار بگوید «لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» که ثواب بسیار دارد از جمله آنکه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.
5- در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى برآورد هر حاجتى که دارد از امر دین و دنیاى خود و روزه اش نیزفضیلت دارد و روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان زینت مى کنند آسمانها را پس ملائکه عرض مى کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان و در خبر نبوى است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد حقّ تعالى بیست حاجت ازحوائج دنیا وبیست حاجت ازحاجت هاى آخرت او را برآورد.
6 - در این ماه صلوات بسیار فرستد .

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)