شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

عید شیرینی و لبخند (عید فطر)

1 نظرات 05.0 / 5

 

یک هدیه

آیا تا حالا هدیه گرفته اید. حتما خیلى خوشحال شده اید. مثلاً وقتى در امتحان هایتان نمره هاى خوبى مى گیرید، پدر و مادرتان به شما هدیه مى دهند؛ چون در امتحان موفق شده اید. امروز هم خدا به همه، هدیه داده است و این هدیه براى کسانى است که در امتحانشان موفق شده اند؛ یعنى کسانى که یک ماه تمام روزه گرفته اند. عید فطر یک هدیه براى همه روزه داران مسلمان است. براى همین هم در این روز شاد و خوشحال اند؛ چون هدیه بسیار ارزنده اى از خداوند گرفته اند. امیدوارم شما هم شاد و خوشحال باشید!

 

 

 

فطریه

مى دانم همه شما دوست دارد به نیازمندان کمک کنید. شما بچه هاى خوب، هر کارى براى کمک به نیازمندان انجام مى دهید. خداوند همه کسانى را که به نیازمندان کمک مى کنند دوست دارد. اگر با بزرگترها به نماز عید فطر بروید، صندوق هایى مى بینید که بر روى آن کلمه فطریه نوشته شده است. فطریه پولى است که هر خانواده در روز عید فطر براى کمک به فقیران و نیازمندان هدیه مى کند تا آنها هم بتوانند در این روز عید، شاد باشند.

 

 

تشکر از خدا

حتما مى دانید که وقتى کسى براى شما کار خوبى انجام مى دهد باید از او سپاسگزارى کنید. مثلاً وقتى به میهمانى مى روید، باید از کسى که شما را دعوت کرده تشکر کنید. ماه رمضان ماهى است که در آن خداوند یک ماه بندگان را میهمان خود مى کند، یعنى ماهى که خداوند نعمت هاى بسیارى به بندگانش مى دهد؛ پس ما هم وظیفه داریم در پایان ماه رمضان، از خداوند بزرگ به خاطر همه خوبى هایش تشکر کنیم. نماز عیدفطر، یعنى تشکر از خدا، تشکر از کسى که یک ماه ما را میهمان کرده است.

 

 

دید و بازدید

حالا دیگر پدر و مادر، برادر و خواهر شاد و خندان آماده اند، تا از خانه خارج شوند. مهدى کوچولو که دست هاى پدر را در دست گرفته است مى پرسد: «پدرجان! به کجا مى رویم؟» پدر با لبخند به مهدى مى گوید: «پسرم امروز روز عید است و روز دید و بازدید. ما همه در این روز خوب با هم به دیدار پدربزرگ و مادر بزرگ مى رویم تا عید را به بزرگترهایمان تبریک بگوییم.» امروز همه به دیدار هم مى روند.

 

 

نماز زیبایى ها

چقدر خیابان ها شلوغ است! همه مردم دسته دسته در خیابان ها به راه افتاده اند. خیلى عجله دارند. اگر خوب نگاه کنید جانمازهاى بسیار زیبایى در دستانشان مى بینید. این همه مرد و زن و کوچک و بزرگ مى خواهند خود را به نماز برسانند؛ نماز عید فطر که در اول صبح برپا مى شود. همه مردم مى خواهند در نماز عید فطر شرکت کنند. به به، چه روز خوبى است که با نماز آغاز مى شود!

 

 

با هم در کنار هم

آیا تا حالا پیش آمده که به تنهایى بخواهید جسم سنگینى را از زمین بلند کنید؟ شاید به تنهایى نتوانید این جسم را بلند کنید، ولى اگر چند نفر از دوستانتان به شما کمک کنند، به راحتى مى توانید این کار را انجام دهید. ما در نماز روز عید فطر یاد مى گیریم که همیشه در کارها همبستگى داشته باشیم. یاد مى گیریم که همه کارهایمان را با هم انجام دهیم تا به پیروزى دست پیدا کنیم. این یکى از درس هاى خوب نماز عید فطر است.

 

 

تمیز و شادمان

احمد کوچولو جلو آینه ایستاد و خودش را در آینه برانداز کرد. به به چه لباس هاى تمیزی! او امروز لباس هاى نو خود را که چند روز پیش از بازار خریده، پوشیده بود. او مى دانست که امروز عید سعید فطر است. براى همین لباس هاى نو خود را پوشیده بود تا پاکیزه و شادمان، عید را به دیگران تبریک بگوید. امروز روز عید است و همه باید لباس هاى تمیز و پاکیزه بر تن کنیم. لباس هایى که بوى خوب عید را مى دهند. این گونه شادى عید دو چندان مى شود.

 

 

عیدى هاى شیرین

پدربزرگ، لاى قرآن را باز کرد و اسکناس هایى را بیرون آورد. بچه ها، همه منتظر بودند تا مثل هر سال پدربزرگ به آنها عیدى بدهد. الهه، مرضیه، عرفان و رضا عیدى هاى خود را از پدر بزرگ گرفتند، تا این که نوبت به عاطفه رسید. پدربزرگ علاوه بر عیدى، یک هدیه هم براى عاطفه خریده بود. مى دانید چرا؟ چون عاطفه امسال براى اولین بار یک ماه روزه گرفته بود. او امسال به سن تکلیف رسیده بود. آیا شما عیدى تان را گرفته اید.
 

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)