شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات متفرقه

الگوها و اسوه ها؛ حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

الگوها و اسوه ها؛ حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

تاکنون آن چه از اسوه هاى دینى معرفى شده، از مردان با فضیلت و اصحاب بزرگوار پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) یا امامان معصوم (علیهم السلام) بوده است. از آن جا که در میان الگوهاى مکتبى، زنان با فضیلت نیز فراوانند و گروه بسیارى از خوانندگان و مشترکان این مجله نیز خواهران متعهّد مى باشند، در این شماره به سراغ یکى از بانوان نمونه و الگوهاى دینى مى رویم، باشد که از این سرمشق شایسته، درس ها بیاموزیم و پیروى کنیم.

جزئیات

بقیع دری به سوی بهشت

بقیع دری به سوی بهشت هدف تخریب کنندگان حرم امامان شیعه در بقیع چه می توانست باشد جز محو کردن آثار اهل بیت پیامبر اسلام (علیهم السلام). چرا باید آثار ائمه بقیع محو شود؟ دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) برای اینکه دوستان ایشان نام ائمه بقیع را فراموش کنند دست به چنین اقدامی زدند. آیا فراموش کردن و از یاد بردن اهل بیت (علیهم السلام) سنت رسول الله (صلی الله علیه وآله) و خواست ایشان بوده یا مخالف با سنت و سفارش حضرت ختمی مرتبت است؟

جزئیات

بقیع تنها یک گورستان نیست

بقیع تنها یک گورستان نیست هشتم شوال 1344 ق، روزی است که بقعه‏ های متبرک امامان آرمیده در زمین پاک بقیع، به دست گروه منحرف «وهّابی» به ویرانه‏ ای تبدیل گشت و هجوم وحشیانه و جاهلانه این گروه، باعث خرابی گنبد و بارگاه چهار امام معصوم (علیهم ‏السلام) گردید. این عمل وهابیت، در حالی صورت گرفت که جهان کنونی، همگی بر حفظ میراث فرهنگی خود و نشانه‏ های تمدّن خویش، می‏کوشند و بر آن تاکید می‏ورزند.

جزئیات

پیشینه قبرستان بقیع

پیشینه قبرستان بقیع هر شیفته ای که دل به مدینه روانه می کند، بر غربت قبرستان بقیع ناله می کند. تربت مطهر چهار امام معصوم (علیهم السلام) تنها با سنگ چین‌هایی نمایان است که زائر آن اجازه زیارت ندارد و باید به دل گریه کند. بقیع سند مظلومیت همیشگی شیعه است و بررسی و آگاهی از پیشینه آن ضروری است تا گوشه ای از جایگاه تاریخی و اجتماعی پیشوایان شیعیان را نمایان سازد.

جزئیات

آل سعود و تخریب بقیع!

آل سعود و تخریب بقیع! «بقیع» آرامگاه مردان و زنان مؤمنى است که دل هاى عاشقان را به سوى خود پرواز مى دهد. غربت بقیع از چند جنبه است و دل را آتش مى زند؛ غربت بهترین هاى خلق که در میان سرزمینى پر از خاک، بدون بارگاه هم مى درخشند! و از آن بالاتر غربت عرشیان در میان فرشیان که حضورشان را نه تنها غنیمت ندانستند که بى هیچ کوتاهى، ستمها بر آنان روا داشتند.

جزئیات

فضائل ماه مبارک رمضان

فضائل ماه مبارک رمضان  «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می‏باشد.چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می‏شود، به این ماه مبارک رمضان گفته ‏اند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می‏فرماید : «إنَّما سُمِّیَ الرَّمَضانُ لأِنَّهُ یُرمِضُ الذُّنُوبَ؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می‏سوزاند.»

جزئیات

سیره معصومان (علیه السلام) در ماه رمضان

سیره معصومان (علیه السلام) در ماه رمضان ماه مبارک رمضان ماه ضیافت رحمان از بندگان خود مى باشد و خوان رحمت الهى گسترده است- بجاست که با نگاهى گذار به سیره معصومان (علیه السلام) در این ماه رفتارهاى فردى و اجتماعى آنان را سرمشق زندگى خود قرار دهیم. بطور کلى مى توان سیره آن بزرگواران را در دو بخش مورد مطالعه و بررسى قرار داد.

جزئیات

مقاله درباره ماه شعبان

مقاله درباره ماه شعبان ماه شعبان ماهی است منسوب به پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) که خود می فرمودند: «شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من‎‎؛ و می فرمودند خدای ببخشاید و بیامرزد او را که با پاس داشتن حق ماه، من مرا یاری کند». ماه شعبان یکی از سه ماه پر فضیلتی است که هر انسان مؤمنی می تواند از آن برای نزدیک شدن به خداوند و پیامبر او یاری جوید و خود را در چشمه سار این ماه، پاک نماید و به سوی کمال رود و این سخن مولای متقیان امام علی (علیه السلام) را درباره این ماه پر فضیلت به کار بندد که فرمودند:

جزئیات

قافله سالار عشق (میلاد حضرت زینب علیها السلام)

قافله سالار عشق (میلاد حضرت زینب علیها السلام) دوران زندگی دنیایی، نقطه عطف حیات ابدی انسان است که در آن، سعادت یا شقاوت خویش را رقم می زند. خوشا به حال مؤمنان ؛ آنان که در ایمان خویش چون کوه استوارند و در راه رضای یار، جز به وصل و لقای او نمی اندیشند . همانانی که در مسیر بندگی، با آهنگ عشق و وفاداری سیر می کنند و در این راه از معبود محبوب خویش جز خوبی و زیبایی نمی بینند ؛ هر چند در رنج و بلا باشند.

جزئیات

بقیع، آرامگاه پاکان (تخریب بنای متبرکه بقیع)

بقیع، آرامگاه پاکان (تخریب بنای متبرکه بقیع) هشتم شوال 1344 ق، روزى است که بقعه هاى متبرک امامان آرمیده در زمین پاک بقیع، به دست گروه منحرف «وهّابی» به ویرانه اى تبدیل گشت و هجوم وحشیانه و جاهلانه این گروه، باعث خرابى گنبد و بارگاه چهار امام معصوم (علیهم السلام) گردید. این عمل وهابیت، در حالى صورت گرفت که جهان کنونى، همگى بر حفظ میراث فرهنگى خود و نشانه هاى تمدّن خویش، مى کوشند و بر آن تاکید مى ورزند.

جزئیات

معصومین از رمضان می گویند

معصومین از رمضان می گویند رمضان از راه مي‏رسد و با خود کوله بارى از بخشايش و آمرزيدگى را به همراه مي‏آورد و با نداى «ربنّا» جان‏هاى تشنه را به سوى خود فرا مي‏خواند تا به استقبالش آمده، دسته دسته بخشودگى را از دستان کريم آن باز ستانند. ميزبانِ ابدى رمضان، دست شيطان‏ها را مي‏بندد و درهاى بهشت را به روى ميهمانان خود مي‏گشايد تا با آسودگى و آرامش از لحظه ‏هاى سبز آن براى حيات ابدى توشه برگيرند و خس و خاشاکِ يک سال زندگى را از دامان خود سترده و در سايه سارِ مهمان نوازى آن نفسى تازه کنند.

جزئیات

نوروز از دیدگاه ائمه معصوم (علیهم السلام)

نوروز از دیدگاه ائمه معصوم (علیهم السلام) عید در لغت به معنای «عود» و «بازگشت» و در فرهنگ اسلامی به معنای بازگشت به معبود است . امیرمومنان علی (عليه السلام) می فرماید : « كُلُّ يَوْمٍ لَا يُعْصَى اللَّهُ فِيهِ فَهُوَ يَوْمُ عِيد؛ هر روز که در آن نافرمانی خدا نشود آن روز عید است».

جزئیات

ماه ربیع الاول بهار ماه ها

ماه ربیع الاول بهار ماه ها ماه «ربیع الاول» همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها می باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است. زیرا میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و می توان ادعا کرد از اول آفرینش زمین رحمتی مانند آن به خود ندیده است.

جزئیات

راز عدم ازدواج حضرت معصومه (سلام الله علیها)

راز عدم ازدواج حضرت معصومه (سلام الله علیها) حضرت فاطمه معصومه (س) در اول ذيقعده 173 در مدينه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسى بن جعفر (ع) و مادر گرامى اش نجمه خاتون است. او از کودکى تا جوانى تحت تربيت پدر بزرگوارش و برادر مکرّمش حضرت رضا (ع) قرار داشت و در علم و تقوا و پاسخ به پرسش هاى مراجعان به مقامى رسيد که مدال افتخار فداها ابوه از پدر خود دريافت داشت. بعد از ورود حضرت رضا (ع) به مرو آن حضرت نامه اى را به وسيله يکى از غلامان خويش براى خواهرش فرستاد که با رسيدن نامه، بلافاصله فاطمه معصومه (س) آماده سفر گشت. (1) آن حضرت در سال 201 هجرى به همراه پنج تن از برادران (فضل، جعفر، هادى، قاسم، زيد) و تعدادى از برادرزادگان و کنيزان روانه خراسان شدند. (2)

جزئیات

پشت دیوار بقیع (بقیع در گذر زمان)

پشت دیوار بقیع (بقیع در گذر زمان) پیشینه ی تاریخی بقیع یا بقیع الفرقد یا جنت البقیع به دوران قبل از اسلام می رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان گردید. مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آن جا اجساد مردگان خود را در دو گورستان «بنی حرام» و «بنی سالم» و گاهی نیز در منازل و خانه های شان دفن می کردند و در واقع بقیع اولین مدفن و مزاری است که به دستور پیامبر اسلام توسط مسلمین صدر اسلام به وجود آمده است.

جزئیات

نفس و ابعاد مهار آن در قرآن و حديث

نفس و ابعاد مهار آن در قرآن و حديث آن‌گاه که سخن از مهار نفس به ميان مي‌آيد ذهن بسياري از انسان‌ها به سوي تهذيب نفس و سير و سلوک عرفاني و دشواري‌هاي پيش روي آن مي‌رود و چنين تصور مي‌شود که موضوع کنترل نفس امري است بسيار دشوار و نيازمند استاد و مرشد، و بنابراين، خارج از توان افراد عادي. مقاله به دنبال تبيين مفهوم و اهميت و سپس راه‌کار مهار نفس از طريق مهار فکر، قلب و جوارح است. موضوع کنترل نفس با وجود دشوار بودنش، در سه حوزة مزبور دست‌يافتني است، گرچه به نظر مي‌رسد در مرتبة عالي آن، بهره‌مندي از راه‌نمايي‌هاي پيري مرشد اجتناب‌ناپذير خواهد بود.  

جزئیات

دلایل فضایل نماز اول وقت

دلایل فضایل نماز اول وقت بر اساس روایات اسلامی هر قدر که نماز اول وقت به تأخیر بیفتد، از فضیلت آن کاسته می‌شود. اما این تأکید بر ادای فریضه نماز در اول وقت به چه دلیل است؟

جزئیات

اوصاف شیعه در نگاه اهل بیت علیهم السلام

اوصاف شیعه در نگاه اهل بیت علیهم السلام

جزئیات

درسى که از فصل بهار باید آموخت

درسى که از فصل بهار باید آموخت میل به تنوع و تجدد انسان حالتى دارد که از یکنواختى ملول مى‏شود، طالب تجدد و تنوع است. تجدد و نوخواهى، احتیاجى است در وجود بشر.اما این که رمز این کار چیست، چرا بشر در کمال اشتیاق چیزى را طلب مى‏کند و همینکه به او رسید از شدت و هیجانش کاسته مى‏شود، کم کم به سردى و خستگى و احیانا به تنفر و انزجار منتهى مى‏شود، مطلبى است که امشب نمى‏خواهم وارد بحث آن بشوم. بعضى گمان مى‏کنند که این خصیصه، ذاتى بشر است.بشر همیشه مشتاق و آرزومند چیزهایى است که ندارد.داشتن، مدفن عشق و علاقه و خواستن است.اما بعضى دیگر نظر دقیق‏ترى دارند.مى‏گویند اگر واقعا چیزى مطلوب غریزى و ذاتى بشر باشد، ممکن نیست که وصال او را سرد و افسرده کند.در نهاد و غریزه بشر معشوق و محبوبى کامل‏تر و عالى‏تر است،

جزئیات

آیه ی مباهله، سند افتخار

آیه ی مباهله، سند افتخار

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)