شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

حضرت فاطمه علیها السلام

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا (علیها السلام)

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا (علیها السلام)

موضوع تولّد ایشان یکی از جنبه های رازگونه و پیچیده ای می باشد که دارای برنامه ریزی طولانی الهی بوده است. همان گونه که زندگی کوتاه دنیوی آن بانو هنوز سرشار از ناگفته های زیاد است و نامعلوم بودن مدفن شریف او سال هاست دل عاشقان را داغدار ساخته و قدرش همچون قبرش ناشناخته مانده، تولّد او نیز سِرِّ غامض و سر به مُهری است که فقط نکاتی از آن، از طریق سخنان فرزندان بزرگوارش به ما رسیده و برای شنیدن همین نکات هم، ظرف ذهن ما بسی کوچک و کم‌حجم است.

جزئیات

ميلاد حضرت زهرا (علیه السلام)

ميلاد حضرت زهرا (علیه السلام) در بیستم جمادى الثانى، یاد میلاد آن گل یاس را زنده نگه مى داریم که بوى خوش آن به زندگى پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) حیاتى تازه بخشید؛ او همان فاطمه دخت پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و سرور زنان جهان و بزرگِ بانوان بهشت است.

جزئیات

مظلومیت و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

مظلومیت و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) علامه مجلسى عهدنامه‏اى از خلیفه دوم براى معاویه در بحارالانوار آورده که ماجراى خود را با زهرا علیهاالسلام در آن حکایت کرده است. از جمله در آن آمده: «به خانه على آمدم تا مگر او را به زبانى بیرون کشم. کنیزک فضّه که به او گفتم: به على بگو براى بیعت با ابوبکر بیرون آید که مسلمانان بر خلافت او اجماع کرده‏اند; گفت: امیرالمؤمنین مشغول است. گفتم: این را فراموش کن و به او بگو بیرون آید و الّا داخل مى‏شویم و او را به اکراه بیرون مى‏ آوریم.

جزئیات

حضرت زهرا علیه السلام و روایت حدیث در منابع اهل سنت

حضرت زهرا علیه السلام و روایت حدیث در منابع اهل سنت فاطمه علیهاالسلام یکى از چهارده مطهّر مورد نظر در آیه شریفه 33 سوره احزاب است که بر اساس اصطلاح محدثان، قول و فعل و تقریر آن حضرت علیهاالسلام ، حدیث محسوب مى شود.

جزئیات

فضیلت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر انبیاء

فضیلت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر انبیاء در فضیلت حضرت زهرا (سلام الله علیها) روایات بسیارى آمده که به چند دسته تقسیم میشود: از جمله روایاتى وجود دارد که نشان میدهد اطاعت از صدّیقه کبرى (سلام الله علیها) بر همه مخلوقات و تمام أنبیاء (علیهم‏ السلام) واجب است.

جزئیات

سیمای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سخنانش

سیمای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سخنانش نخستین ارزش برای انسان خداشناسی و ایمان به خدای واحد است بدون ایمان به‏خدا، هیچ عملی از انسان پذیرفته نیست. ارزش عمل انسان به میزان درجه ایمان او به خدا است. در این ‏اصل فاطمه به عنوان یك زن نمونه بود:

جزئیات

اقوال مختلف درباره روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

اقوال مختلف درباره روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرای مرضیه(س) پیرامون اقوال مختلف شهادت آن حضرت با حجت‌الاسلام «حمید احمدی جلفایی» پژوهشگر مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث و نویسنده کتاب‌های «احکام حجاب و عفت، در گلستان مرجعیت»، «بهترین‌ها و برترین‌ها در کتاب و سنت»، «چهل حدیث پیرامون حجاب و عفت زنان»، «حجاب برتر (بررسی جایگاه چادر در حجاب اسلامی)» و «صحیفه فاطمیه: جامع خطبه‌ها، کلمات قصار، ادعیه، اشعار، فضائل، کرامات و سایر ملحقات حضرت فاطمه» گفت‌و‌گو کردیم که مشروح آن در پی می‌آید:

جزئیات

آیا خانه های مدینه در چوبی داشتند؟

آیا خانه های مدینه در چوبی داشتند؟ منازل مسکونى مردم مدینه و مکه در صدر اسلام به شکل ساختمان‌ها و منازل مسکونى دوران ما نبوده است که افزون بر دیوارهاى نسبتا بلند داراى بخش ورودى با درهاى محکم وقفل هاى متنوع باشد؛ بلکه براى پوشاندن و محفوظ نگه داشتن درون منزل از دید اغیار، تنها از پرده، حصیر و... استفاده می کردند.

جزئیات

خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه (سلام الله علیها) حضرت فاطمه (سلام الله علیها) روز بیست جمادی الاخر سال پنجم بعثت از بطن مادرش خدیجه درمکه مکرمه بدنیا آمد، حدیثی ازپیامبر درباره دخترش حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نقل شده است که فرموده «خلق الله نورفاطمیه ان یخلق الارض والسماء» خداوند نور فاطمه را قبل ازاینکه زمین و آسمان را بیافریند آفریده است؛...

جزئیات

مادری برای همه خوبان

مادری برای همه خوبان ‏حضرت صدیقه طاهره، دخت پیامبر اکرم (ص) ستایشگران بی شمار دارد و از فضایل، مناقب و مقامات عالیه او ستایش‌های فراوانی شده است. دوست و دشمن، به کمال و عظمت او اعترافات کرده و جلالت شأن وی را ستوده‌اند. در این مجموعه قصد آن داریم تا ستایشها و ستایشگران بانوی آب و آیینه را به منظر چشم شما آوریم.

جزئیات

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام) چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

جزئیات

بانوی بهشت حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

بانوی بهشت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در عظمت شخصیت مخّدره دو عالم صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) همین بس که ذریه و خاندان پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تنها به وسیله ی این مخّدره به پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) مربوط می شود . برکاتی که خداوند به توسط او به عالمیان فرستاده در این اندک نمی گنجد . بلکه به فهم قاصر ما در نمی آید . همین قدر می دانیم که در یازده ولی اعظم و امام به حق است .

جزئیات

تجلّی قرآن در رفتار حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

تجلّی قرآن در رفتار حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مقدمه سالار زنان ، اسوه ی نیکان، صدیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) شخصیت وارسته و ممتازی است که همه ی انسان های خردمند مسلمان و حتی همه ی دانایان همه ی ادیان ، به عظمت ومقام والای او اذعان کرده اند.

جزئیات

گوشه ای از کرامات حضرت زهرا (علیه السلام)

گوشه ای از کرامات حضرت زهرا (علیه السلام) کرامت عبارت است از «انجام کار خارق العاده با قدرت غیر عادی و بدون ادعای نبوت و یا امامت.» به عقیده اکثریت علمای مذاهب اسلامی - جز گروه اندکی از معتزلی ها - صدور کرامت از اولیای خداوند و به دست آن ها ممکن است. به قول دانشمندان «ادل دلیل علی امکان الشیی وقوعه؛ بالاترین دلیل بر امکان چیزی، وقوع و انجام آن چیز است.»

جزئیات

شهادت حضرت فاطمه (عليها السلام)

شهادت حضرت فاطمه (عليها السلام) فاطمه (علیها السلام) در روزهاى آخر زندگى، «اسماء بنت عمیس» را فراخواند و فرمود: دوست ندارم بر پیکر زن پارچه اى بیفکنند و اندام وى زیر آن نمایان باشد. اسماء پاسخ داد: نه من چیزى به تو نشان خواهم داد که درحبشه دیدم سپس چند شاخه تر خواست، آنها را خم کرد و پارچه اى بر روى آن کشید و تابوت گونه ساخت.

جزئیات

اسرار نام‌ های حضرت زهرا (علیه السلام)

اسرار نام‌ های حضرت زهرا (علیه السلام) حضرت صادق عليه السلام فرمودند: حضرت فاطمه عليهاالسلام را نزد خداي تعالي نام است: «فاطمه، صديقه، طاهره، مبارکه، زکيّه، راضيه، مرضيّه، محدّثه، و زهرا.»

جزئیات

بیت الاحزان یک حقیقت فراموش نشدنی

بیت الاحزان یک حقیقت فراموش نشدنی  زائر شیعی، از هر نقطه دنیا که وارد مدینه منوره می گردد، پس از زیارتِ قبر مطهر حضرت رسول (ص) و اقامه نماز در مسجد آن حضرت و پس از زیارت قبور پاک ائمه بقیع علیهم السلام و سایر قبور متعلق به اقوام و عشیره پیامبر اکرم (ص) عازم زیارت بیت الاحزان می شود، به این امید که اگر به قبر مطهر زهرای مرضیه سلام الله علیها دسترسی ندارد؛...

جزئیات

فدک، نماد مظلومیّت اهل بیت (علیه السلام)

فدک، نماد مظلومیّت اهل بیت (علیه السلام) موضوع شگفت انگیزتر و مصیبت هولناک تر، پس از انکار حق تو، غصب فدک بود از صدیقه طاهره، حضرت زهرا سرور زنان علیهاالسلام . پس از آنکه گواهی تو و دو بزرگوار از نسل تو و عترت مصطفی صلی الله علیه و آله را رد کردند. در حالی که خدای متعال درجه شما را بالا برد و منزلت شما را بر امّت برتری داد، و فضیلت شما را آشکار کرد و از آلودگی زدود و پاک و پاکیزه نمود

جزئیات

فاطمیه اول یا دوم؟ کدام معتبر است؟

فاطمیه اول یا دوم؟ کدام معتبر است؟ عده ای روزهای ابتدایی نزدیک به شهادت اول را مثلاً پنج روز یا ۱۰ روز را به برگزاری مجالس وعظ و عزاداری می پردازند و عده ای هم با توجه به شرایط خاص خود ترجیح می دهند روزهای فاطمیه دوم را انتخاب کنند و برخی هم به زنده نگه داشتن هر دو روز می پردازند.

جزئیات

اسناد هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام)

اسناد هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام)

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)