شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

حضرت فاطمه علیها السلام

اقوال مختلف درباره روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

اقوال مختلف درباره روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت زهرای مرضیه(س) پیرامون اقوال مختلف شهادت آن حضرت با حجت‌الاسلام «حمید احمدی جلفایی» پژوهشگر مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث و نویسنده کتاب‌های «احکام حجاب و عفت، در گلستان مرجعیت»، «بهترین‌ها و برترین‌ها در کتاب و سنت»، «چهل حدیث پیرامون حجاب و عفت زنان»، «حجاب برتر (بررسی جایگاه چادر در حجاب اسلامی)» و «صحیفه فاطمیه: جامع خطبه‌ها، کلمات قصار، ادعیه، اشعار، فضائل، کرامات و سایر ملحقات حضرت فاطمه» گفت‌و‌گو کردیم که مشروح آن در پی می‌آید:

جزئیات

بیماری و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام)

بیماری و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام) دختر پیغمبر(صلی الله علیه وآله) نالان در بستر افتاد. در مدت بیماری او، از آن مردان جان بر کف، از آن مسلمانان آماده در صف، از آنان که هر چه داشتند از برکت پدر او بود، چند تن او را دلداری دادند و یا بدیدنش رفتند؟هیچکس!جز یک دو تن از محرومان و ستمدیدگان چون بلال و سلمان. اما هر چه باشد زنان عاطفه و احساسی رقیق‏تر از مردان دارند، بخصوص که در آن روزها، زنان بیرون صحنه سیاست‏بودند و در آنچه می‏گذشت دخالت مستقیم نداشتند.

جزئیات

هفتاد و سه حدیث از حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)

هفتاد و سه حدیث از حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) هفتاد و سه حدیث از حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)

جزئیات

علت شهادت حضرت زهرا و ماجرای سقط حضرت محسن (علیهما السلام)

علت شهادت حضرت زهرا و ماجرای سقط حضرت محسن (علیهما السلام) پرسش: آیا حضرت فاطمه (سلام الله علیها) شهید شد؟ علت مرگ ایشان و ماجرای سقط حضرت محسن (علیه السلام) چه بود؟ پاسخ: از سؤالات اساسی در ماجرای آتش زدن خانه حضرت علی (علیه السلام) و اهانت به آنبزرگوار این است که: آیا (چنان که شیعیان می‏گویند) به ساحت حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) نیز جسارت کردند؟ و بر آن حضرت صدماتی وارد شد که منجر به شهادت او وفرزندش گردید یا خیر؟

جزئیات

ازدواج حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام)

ازدواج حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) در شب اول ذیحجه که هلال ماه با کرشمه خودنمایی می کرد، خورشید به خانه علی (علیه السلام) وارد شد. باد صبا همه را خبر رسانید که: زیور ببندید؛ نور با نور پیوست و جهان روشن شد. درختان شکوفه های خود را بر زمینیان ارزانی داشتند. ابرها مُشک بر زمین باریدند و از خاک صد هزار لاله بر آمد. هلهله ای از شادی و پایکوبی برخاست و جهان یکسره در شور و ولوله شد.

جزئیات

حضرت زهرا (علیها السلام) الگوی زنان عالم

حضرت زهرا (علیها السلام) الگوی زنان عالم اگر روز ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به عنوان روز زن اعلام می گردد، به این خاطر است که تا قبل از ظهور اسلام، تاریخ اختصاص به مردان داشت و مرد حیات زن را تحت الشعاع خویش قرار داده بود و به او میدانی که در آن بتواند خود را از نظر فکری عرضه کند، نمی داد.

جزئیات

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره. از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد و سال یازدهم از هجرت، سوم جمادی الثانی به دست گردانندگان سقیفه بنی ساعده شهید شد.

جزئیات

گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

جزئیات

ای مردم، من فاطمه ام و پدرم محمد (صلی الله علیه وآله)

ای مردم، من فاطمه ام و پدرم محمد (صلی الله علیه وآله) آن هنگام که نور وجود پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) به خاموشی گرایید و حضرت برای همیشه در جوار حق به آرامش رسید، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) با تمام وجود تنهایی را حس کرد. با اینکه همسرش علی (علیه السلام) و فرزندانش امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) در کنارش بودند، جای خالی وجود دلگرم کننده ی پدر را پر نمی کردند.

جزئیات

زهره زهرا (سلام الله علیها)

زهره زهرا (سلام الله علیها) تمثیل و تشبیه معقول به محسوس از شیوه های ادبی و علمی در هر زبان و لغت می باشد. قرآن مجید هم، در تبیین برخی حقایق از همین شیوه و سبک بهره جسته و بدین گونه مطالب دور از حس ظاهری را بیان داشته است.

جزئیات

چرا امیرالمؤمنین (علیه السلام) از همسرشان دفاع نکردند؟

چرا امیرالمؤمنین (علیه السلام) از همسرشان دفاع نکردند؟ علی که شیر خدا و اسد الله الغالب بود و در قلعه خیبر را با یک دست بلند کرد، چگونه حاضر می شود ببیند همسرش را در مقابل چشمانش کتک بزنند؛ اما هیچ واکنشى از خود نشان ندهد؟!

جزئیات

حدیث لوح حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

حدیث لوح حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در کتاب کمال الدین و تمام النعمة (باب 28) از محدث جلیل القدر «ابو جعفر محمد بن علی بن حسن بن بابویه قمی» مشهور به شیخ صدوق (م.381هـ) روایاتی درباره لوح حضرت زهرا (سلام الله علیها) آمده است که در آن لوح به نام و تعداد امامان (علیهم السّلام) اشاره شده است. (1) در این مقاله سه حدیث را یادآور می شویم و سپس به توضیح حدیث لوح می پردازیم.

جزئیات

فاطمیه اول یا دوم؟ کدام معتبر است؟

فاطمیه اول یا دوم؟ کدام معتبر است؟ عده ای روزهای ابتدایی نزدیک به شهادت اول را مثلاً پنج روز یا 10 روز را به برگزاری مجالس وعظ و عزاداری می پردازند و عده ای هم با توجه به شرایط خاص خود ترجیح می دهند روزهای فاطمیه دوم را انتخاب کنند و برخی هم به زنده نگه داشتن هر دو روز می پردازند.

جزئیات

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام) چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

جزئیات

خلاصه ای از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

خلاصه ای از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) خلاصه ای از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) نام: فاطمه (سلام الله علیها)؛ نام پدر: محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله)؛ نام مادر: خدیجه کبری (سلام الله علیها)؛ القاب آن حضرت: زهرا، صدیقه، زهره، بتول؛ کنیه: ام الحسین، ام ابیها، ام الائمه؛ محل تولد: مکه مکرمه؛ زمان تولد: جمعه بیست جمادی الثانی، پنج بعثت؛ تاریخ ازدواج: دوم هجرت؛

جزئیات

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا (علیها السلام)

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا (علیها السلام) موضوع تولّد ایشان یکی از جنبه های رازگونه و پیچیده ای می باشد که دارای برنامه ریزی طولانی الهی بوده است. همان گونه که زندگی کوتاه دنیوی آن بانو هنوز سرشار از ناگفته های زیاد است و نامعلوم بودن مدفن شریف او سال هاست دل عاشقان را داغدار ساخته و قدرش همچون قبرش ناشناخته مانده، تولّد او نیز سِرِّ غامض و سر به مُهری است که فقط نکاتی از آن، از طریق سخنان فرزندان بزرگوارش به ما رسیده و برای شنیدن همین نکات هم، ظرف ذهن ما بسی کوچک و کم‌حجم است.

جزئیات

ميلاد حضرت زهرا (علیه السلام)

ميلاد حضرت زهرا (علیه السلام) در بیستم جمادى الثانى، یاد میلاد آن گل یاس را زنده نگه مى داریم که بوى خوش آن به زندگى پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) حیاتى تازه بخشید؛ او همان فاطمه دخت پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و سرور زنان جهان و بزرگِ بانوان بهشت است.

جزئیات

مظلومیت و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

مظلومیت و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) علامه مجلسى عهدنامه‏اى از خلیفه دوم براى معاویه در بحارالانوار آورده که ماجراى خود را با زهرا علیهاالسلام در آن حکایت کرده است. از جمله در آن آمده: «به خانه على آمدم تا مگر او را به زبانى بیرون کشم. کنیزک فضّه که به او گفتم: به على بگو براى بیعت با ابوبکر بیرون آید که مسلمانان بر خلافت او اجماع کرده‏اند; گفت: امیرالمؤمنین مشغول است. گفتم: این را فراموش کن و به او بگو بیرون آید و الّا داخل مى‏شویم و او را به اکراه بیرون مى‏ آوریم.

جزئیات

حضرت زهرا علیه السلام و روایت حدیث در منابع اهل سنت

حضرت زهرا علیه السلام و روایت حدیث در منابع اهل سنت فاطمه علیهاالسلام یکى از چهارده مطهّر مورد نظر در آیه شریفه 33 سوره احزاب است که بر اساس اصطلاح محدثان، قول و فعل و تقریر آن حضرت علیهاالسلام ، حدیث محسوب مى شود.

جزئیات

فضیلت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر انبیاء

فضیلت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر انبیاء در فضیلت حضرت زهرا (سلام الله علیها) روایات بسیارى آمده که به چند دسته تقسیم میشود: از جمله روایاتى وجود دارد که نشان میدهد اطاعت از صدّیقه کبرى (سلام الله علیها) بر همه مخلوقات و تمام أنبیاء (علیهم‏ السلام) واجب است.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)