شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

حضرت فاطمه علیها السلام

اسناد هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام)

اسناد هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا (علیها السلام)

جزئیات

سیمای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سخنانش

سیمای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سخنانش نخستین ارزش برای انسان خداشناسی و ایمان به خدای واحد است بدون ایمان به‏خدا، هیچ عملی از انسان پذیرفته نیست. ارزش عمل انسان به میزان درجه ایمان او به خدا است. در این ‏اصل فاطمه به عنوان یك زن نمونه بود:

جزئیات

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام) چهل حديث درباره حضرت زهرا (عليها السلام)

جزئیات

صديقه طاهره در نگاه ائمه معصوم (عليهم السلام)

صديقه طاهره در نگاه ائمه معصوم (عليهم السلام) تقديم به محضر مبارک حضرت فاطمه زهرا عليها السلام مقام والاى حضرت فاطمه زهرا عليها السلام فقط ازمنظر معصومين عليهم السلام که همتاى ايشانند، قابل بيان است. کلمات و سخنان اين بزرگواران حکايت از کرامت و عظمت والاى اين بانوى عالمه دارد:

جزئیات

حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام) سر ليلة القدر

حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام) سر ليلة القدر در اين نوشتار، سعى بر آن است نسبت و تعامل باطن و حقيقت وجود فاطمه زهرا عليهاالسلام با حقيقت وجود و باطن «ليلة القدر» مقايسه شود و در محورهاى «تعيّن و تعيين اصل وجود» و «هندسه خلقت و شريعت»، بر ويژگى هاى اشتراکى و مشابهت هاى اين دو آفريده عظيم تأکيد گردد. در اين مقاله، منزلت سه عالم «سرشت»، «سرنوشت» و «شخصيت حضرت فاطمه عليهاالسلام » با رويکردى تطبيقى بررسى مى شود.

جزئیات

اسرار نام‌ های حضرت زهرا (علیه السلام)

اسرار نام‌ های حضرت زهرا (علیه السلام) حضرت صادق عليه السلام فرمودند: حضرت فاطمه عليهاالسلام را نزد خداي تعالي نام است: «فاطمه، صديقه، طاهره، مبارکه، زکيّه، راضيه، مرضيّه، محدّثه، و زهرا.»

جزئیات

ماجرای سقیفه و حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها

ماجرای سقیفه و حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها سلمان فارسى مى‏ گوید: کار مردم را به على علیه السّلام- در حالى که پیامبر صلى اللَّه علیه و آله را غسل مى ‏داد- خبر دادم و گفتم: ابو بکر هم اکنون بر فراز منبر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله قرار گرفته، و مردم به این راضى نمى ‏شوند که با یک دست با او بیعت کنند، بلکه با هر دو دست راست و چپ با او بیعت مى‏ کنند! 1. بیعت ابو بکر: استدلال قریش در مقابل انصار با حق على علیه السّلام، کیفیت غسل و نماز بر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله، کیفیت بیعت مردم با ابو بکر، اولین بیعت‏ کننده با ابو بکر، ابلیس از غدیر تا سقیفه. 2. اتمام حجّت امیر المؤمنین علیه السّلام: سه بار کمک خواهى اصحاب کساء بر در خانه مهاجرین و انصار، جمع قرآن و دعوت به آن، اتمام حجت بر ابو بکر در القاب ادّعایى، کمک خواهى اصحاب کساء از صحابه براى بار چهارم.

جزئیات

ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام

ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام در شب اول ذیحجه که هلال ماه با کرشمه خودنمایی می کرد، خورشید به خانه علی علیه السلام وارد شد. باد صبا همه را خبر رسانید که: زیور ببندید؛ نور با نور پیوست و جهان روشن شد. درختان شکوفه های خود را بر زمینیان ارزانی داشتند. ابرها مُشک بر زمین باریدند و از خاک صد هزار لاله بر آمد. هلهله ای از شادی و پایکوبی برخاست و جهان یکسره در شور و ولوله شد.

جزئیات

ازدواج علی علیه السلام با فاطمه علیها السلام

ازدواج علی علیه السلام با فاطمه علیها السلام

جزئیات

گذری بر تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

گذری بر تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در بررسی شخصیّت افراد برتر، تحلیل عوامل مزبور موجب می‌گردد به جوانب درونی آنها راهی پیدا کنیم. با در نظر گرفتن این نکته، هر چه این افراد در سطح بالاتری قرار گرفته باشند، این عوامل، با اهمّیت‌ تر و پیچیده‌ تر می‌گردد و وقتی مسئله مربوط به «دعائم ‌الدّین»2 (بزرگان دین، پایه‌ها و ستون‌های اصلی اسلام) می‌رسد ـ که مبحث عصمت برای آنها طرح می‌شود ـ موضوع حسّاسیت فوق‌العادّه‌ تری می‌یابد و نیاز به سندهای محکم‌ تری دارد.

جزئیات

گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

گزیده سخنان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) پیامبـراكـرم (صلی الله علیه و آله) فـرمـوده است: بهترین شما نرمخـوترین شما به اطرافیان و بزرگوارترین شما به زنان است. (مسند فاطمه الزهراء (سلام الله علیها) ، ص 221)

جزئیات

ریشه قرآنی و حدیثی عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها

ریشه قرآنی و حدیثی عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها حضرت فاطمه‏ ى زهرا عليهاالسلام، تنها زن معصوم اسلام است، كه عصمت او ريشه ‏ى قرآنى و حديثى داشته و تاريخ زندگى پرافتخارش، شاهد بزرگ ديگرى در اين مقوله مى‏ باشد. فاطمه عليهاالسلام پيش از آنكه متولد گردد، نطفه‏ اش از غذاى پاك بهشتى در صلب پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله و آنگاه خديجه قرار داده شده و در رحم مادر، پناه و انيس او به حساب آمده و هنگام ولادت با فرستادگان غيبى به سخن پرداخته و سپس در مدت محدود حياتش صدها كرامت محيرالعقول نشان داده و... همگى اينها از عصمت آن بانوى گرانقدر حكايت دارد.

جزئیات

سیر خلقت نورانی حضرت زهرا(سلام الله علیها)

سیر خلقت نورانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) در حدیثی از امام صادق – علیه السلام – آمده است که:« جز خدا هیچ نبود، پس خداوند پنج نور ا از جلال و عظمت خود آفرید و برای هر یک از آن انوار، اسمی از اسمی الهی بود.خدا «حمید» است و این اسم در محمد – صلی الله علیه و آله – ظهور یافت. خدا «اعلی» است که در امیرالمؤمنین علی – علیه السلام – ظهور یافت. و برای خدا«اسمای حسنی» وجود دارد که نام حسن و حسین – علیهما السلام – از آن اسما مشتق است.و از اسم «فاطر» او، نام زهرای اطهر، فاطمه اشتقاق پیدا کرد

جزئیات

نگاهی به معارف والای خطبه فدکیه حضرت زهرا (سلام اتلله علیها)

نگاهی به معارف والای خطبه فدکیه حضرت زهرا (سلام اتلله علیها) زندگی کوتاه سرور زنان دو عالم‎ ‎سراسر بندگی بود و مورد رضایت حضرت حق؛ تا آنجا که رسول خدا (صلی الله علیه و اله) خطاب به پاره تنش فرمودند: «إن اللّه یغضب لغضبک و یرضى لرضاک» (همانا خداوند ازخشم تو خشمناک، و از خشنودی تو خشنود می‌شود).  ایسنا: در تاریخ تولد فاطمه (سلام الله علیها) در بین علماى اسلام اختلاف است اما در بین علماى امامیه مشهور است که آن حضرت در روز جمعه بیستم ماه جمادى الثانى سال پنجم بعثت تولد یافته است. مکان تولد حضرت زهرا (سلام الله علیها) در شهر مکه و در خانه خدیجه اتفاق افتاد. این خانه در محله‏ اى است که در گذشته به آن «زقاق العطارین» یعنى کوچه عطار‌ها می‌گفتند. رسول خدا (صلی الله علیه و اله) تا هنگام هجرت، در آن خانه ساکن بود. خانه مبارکى که بار‌ها در آن فرشته وحى بر پیامبر نازل شد. این خانه بعد‌ها به صورت مسجد درآمد و از آنجا که محل نزول وحى و بخشى از قرآن، زیستگاه پیامبر (صلی الله علیه و اله) و مکان تولد حضرت زهرا (سلام الله علیها) بود، در نظر عموم مسلمین ارزش معنوى و قداستى خاص داشت.

جزئیات

فاطمه ، يگانه بانوى عشق و پاكى

 فاطمه ، يگانه بانوى عشق و پاكى علامة نورى قدس سره در كتاب دار السلام حكايتى نقل مى فرمايد كه خلاصه و مختصر مضمون آن چنين است كه دو برادر بودند يكى از اشقيا و يكى از سعداء مردم از دست و زبان آن برادر شقى بسيار به تنگ آمده بودند و همى شكايت او را به آن برادر سعيد مى نمودند تا اينكه اتفاق افتاد كه برادر سعيد به عزم زيارت مشهد مقدس از خانه بيرون شد و با جماعت زوار روى به راه نهاد برادر شقى هم در دلش افتاد و عازم سفر مشهد گرديد و به عادت خود زوار را اذيت مى نمود تا اينكه در يكى از منازل مريض شد و از دنيا رفت مردم به موت او اظهار فرح و سرور نمودند

جزئیات

مظلومیت و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

 مظلومیت و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها علامه مجلسى عهدنامه‏اى از خلیفه دوم براى معاویه در بحارالانوار آورده که ماجراى خود را با زهرا علیهاالسلام در آن حکایت کرده است. (1) از جمله در آن آمده: «به خانه على آمدم تا مگر او را به زبانى بیرون کشم. کنیزک فضّه که به او گفتم: به على بگو براى بیعت با ابوبکر بیرون آید که مسلمانان بر خلافت او اجماع کرده‏اند; گفت: امیرالمؤمنین مشغول است. گفتم: این را فراموش کن و به او بگو بیرون آید و الّا داخل مى‏شویم و او را به اکراه بیرون مى‏ آوریم.

جزئیات

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است" . اگر چه بنابر نص آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌زدنی می‌باشد و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ی زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا (علیها السلام) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. لذا است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (علیها السلام) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌نمایند. اما نکته‌ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌شود و آن اینست که اگر فاطمه (علیها السلام) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌باشد. چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌تواند به عالیترین رتبه‌های روحانی نائل گردد. از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ی تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است. این آیات با تکیه بر توفیق الهی، در مقالات دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما در این قسمت به طور مختصر و با رعایت اختصار، به مطالعه شخصیت و زندگانی آن بزرگوار خواهیم پرداخت.  

جزئیات

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا علیها السلام

گذری بر اسرار تولد حضرت زهرا علیها السلام موضوع تولّد ایشان یکی از جنبه‌های رازگونه و پیچیده‌ای می‌باشد که دارای برنامه‌ریزی طولانی الهی بوده است. همان‌گونه که زندگی کوتاه دنیوی آن بانو هنوز سرشار از ناگفته‌های زیاد است و نامعلوم بودن مدفن شریف او سال‌هاست دل عاشقان را داغدار ساخته و قدرش همچون قبرش ناشناخته مانده، تولّد او نیز سِرِّ غامض و سر به مُهری است که فقط نکاتی از آن، از طریق سخنان فرزندان بزرگوارش به ما رسیده و برای شنیدن همین نکات هم، ظرف ذهن ما بسی کوچک و کم‌حجم است.  

جزئیات

ميلادحضرت زهرا: ميلاد زن مسلمان

  ميلادحضرت  زهرا: ميلاد زن مسلمان در بيستم جمادى الثانى،([1]) ياد ميلاد آن گل ياس را زنده نگه مى داريم كه بوى خوش آن به زندگى پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) حياتى تازه بخشيد; او همان فاطمه دخت پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) و سرور زنان جهان و بزرگِ بانوان بهشت است. اگر بخواهيم بر طبق سنّت رايج ميان مردم براى هر نماد مقدس زندگى، روز ويژه اى اختصاص دهيم، بهترين روز براى بزرگداشت زن مسلمان، روز ولادت فاطمه زهرا(عليها السلام) است. برهمين اساس امام خمينى(قدس سره)اين روز را روز جهانى زن نام گذارى كرد.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)