شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام علی علیه السلام

قاطعیت و مدارا از دیدگاه امام علی (علیه السلام)

قاطعیت و مدارا از دیدگاه امام علی (علیه السلام)

قاطعیت، به معنای اجرای مناسب و به موقع قانون و بهره گیری از قدرتِ مشروع در جهت اجرای عدالت است و مدارا به معنای سعه صدر و تحمّل آرای دیگران. در این مقاله این دو مفهوم با استفاده از کلام و سیره امام علی (علیه السلام) تجزیه و تحلیل می شوند و مواردی مانند مدارای حضرت با خلفای قبل از خود و 25 سال سکوت، قاطعیت و مدارای ایشان در برابر مخالفان حکومت (اصحاب جمل، صفیّن و خوارج) بررسی می گردد.

جزئیات

اوایل ربیع الاول مصادف با هجوم به خانه حضرت علی (علیه السلام)

اوایل ربیع الاول مصادف با هجوم به خانه حضرت علی (علیه السلام) پس از شهادت نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) و ماجرای سقیفه که البته در این نوشتار مجال پرداختن بدان نیست، بیعت گرفتن برای خلیفه آغاز شد. و این آغاز ماجرای شهادت زهرا (سلام الله علیها) بود. براساس اسناد اهل سنت و شیعه هنگامی که علی (علیه السلام) از بیعت با ابوبکر کناره گیری کرد.

جزئیات

عید غدیر در سیره اهل بیت (علیهم السلام)

عید غدیر در سیره اهل بیت (علیهم السلام)

جزئیات

نقد دیدگاه های اهل سنّت درباره حدیث غدیر

نقد دیدگاه های اهل سنّت درباره حدیث غدیر در این نوشته در پى آنیم که تمامى توجیهات و عذرهاى اهل سنت در نپذیرفتن حدیث غدیر به عنوان یکى از نصوص امامت و خلافت بلافصل على (علیه السلام) را بررسى کنیم و منصفانه به قضاوت بنشینیم که آیا این حدیث چنانکه شیعه مدعى است دلیل خلافت على (علیه السلام) است یا نه؟

جزئیات

واقعیت غدیر خم و اهمیّت آن

واقعیت غدیر خم و اهمیّت آن سرتاسر حیات طیبه رسول ‌اکرم (صلی الله علیه و آله) و لحظه به لحظه آن در نزد مسلمانان دارای اهمیتی بس شگرف و والاست؛ چرا که نه تنها کلام رسول‌ اکرم به نص صریح آیات قرآن، عاری از هرگونه هوا و هوس و متصل به سرچشمه وحی است، بلکه عمل و فعل آن بزرگوار نیز بر تک تک مسلمانان حجت است و صراط مستقیم را به عالمیان می نمایاند.

جزئیات

اول ذی الحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام)

اول ذی الحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) ازدواج حضرت علی (علیه السلام) با حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) بر آن مباهات می کرد. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی، و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند. فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اکرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود.

جزئیات

شهادت و وصیت امام على (علیه السلام)

شهادت و وصیت امام على (علیه السلام) علامه طبرسى گوید : على (علیه ‏السلام) شصت و سه سال زندگانى کرد، ده سال پیش از بعثت، و در سن ده سالگى اسلام آورد. و پس از بعثت‏ بیست و سه سال با رسول خدا (صلى الله علیه و آله) زندگانى کرد، سیزده سال در مکه پیش از هجرت در امتحان و گرفتارى به سر برد و سنگین‏ ترین بارهاى رسالت آن حضرت را به دوش کشید، و ده سال پس از هجرت در مدینه در دفاع از حضرتش با مشرکان جنگید و ...

جزئیات

کسی که در میدان و مسجد با خدا بود

کسی که در میدان و مسجد با خدا بود آن شب ستاره‏های غمگين، با آه و ناله گرد هم آمده بودند در کوفه میگريستند. زمين می‏گريست. آسمان نالان بود. ديوارهای کوفه از ترس حدوث «واقعه‏» به هم نزديک می‏شدند، شايد جلوگير آن باشند. پرنده‏های نگهبان در چارسوی مسجد کوفه، نگهبانی می‏دادند. شب پرده‏های مهاجم ضمن اين که به يکديگر نويد می‏دادند، ترس و رعب سراسر وجودشان را فرا گرفته بود. آخر حمله به يک فرد نبود، حمله به تمام انبيا و اولياء و صالحان و صديقان بود.

جزئیات

ولادت امیرالمومنین (علیه السلام)

ولادت امیرالمومنین (علیه السلام) اولين امام مؤمنين و خليفة الله بلافصل بعد از رسول الله خاتم النبيين(صلي الله عليه وآله)، برادر، پسر عمو، وزير و داماد او سيد الوصيين اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب(عليه السلام) در روز جمعه 13 رجب در بيت الله الحرام، داخل كعبه معظمه به دنيا آمد، كه قبل از او و بعد از او مولودي در آنجا بدنيا نيامده و نخواهد آمد.

جزئیات

نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان

نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان امیرمؤمنان علی (علیه ‏السلام) پیشوای بزرگ اسلام و امام اول شیعیان جهان در سال چهلم هجری یعنی سی سال بعد از رحلت پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) چشم از این دنیای مادی فروبست و روح بلندپروازش از تنگنای این جهان به ملکوت اعلی بال و پر گشود.

جزئیات

مولود کعبه

مولود کعبه بنا به نوشته مورخین ولادت على (علیه السلام) در روز جمعه 13 رجب در سال سیام عام الفیل بطرز عجیب و بی سابقه ‏اى در درون کعبه یعنى خانه خدا به وقوع پیوست، محقق دانشمند حجة الاسلام نیر گوید:

جزئیات

ازدواج آسمانی

ازدواج آسمانی نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی (علیه السلام)، با فاطمه (سلام الله علیها)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه ما شعیان است.

جزئیات

اصول حکومت از دیدگاه نهج البلاغه

اصول حکومت از دیدگاه نهج البلاغه براى روح هاى عطشان و تشنگان حقایق، پس از قرآن مجید منبعى فیاض تر و ماخذى پربارتر و بابرکت تر از نهج البلاغه نمى شناسیم. موضوع بحث عبارتى است که در صدر عهدنامه مالک اشتر آمده، و آن کلامى است که وظایف مالک را بر مبناى محتواى عهدنامه به عنوان ضابطه کلى بیان مى کند، از جمله: « جبایة خراجها و جهاد عدوها و استصلاح اهلها و عمارة بلادها »

جزئیات

نگاهى به وصاياى امام على (علیه السلام) به جوانان

نگاهى به وصاياى امام على (علیه السلام) به جوانان در این مقاله خطوط کلى و محورهاى اصلى وصایاى امام على (علیه السلام) به جوانان را بررسى مى کنیم. منبع اصلى این نوشتار نامه سى ویکم نهج البلاغه است که حاوى رهنمودهاى پدرى نمونه به جوانى نمونه و در حال رشد است. این نامه که از مشهورترین وصایاى امیرالمومنین (علیه السلام) است و به قول سید رضى (علیه السلام) پس از مراجعت از (صفین) در محلى به نام (حاضرین) به فرزندشان حسن بن على (علیه السلام) مرقوم داشته اند...

جزئیات

چهل حديث ‏سيره علوى

چهل حديث ‏سيره علوى حضرت امير المؤمنين عليه السلام امام اول شيعيان در روز جمعه 13 رجب سال 30 عام الفيل درون خانه كعبه متولد شد (و جز او كسى در تاريخ بشريت چنين امتيازى ندارد) و در صبحدم روز دو شنبه 21 ماه رمضان 40 هجرى در كوفه شهيد شد. مرقد منورش در نجف و عمر مباركش 63 سال است. پدر بزرگوارش ابوطالب سرپرست و حامى جان نثار پيامبر و مادرش فاطمه بنت اسد. او به تعبير مورخين اولين هاشمى است كه از دو هاشمى متولد شده است در ليلة المبيت‏با خوابيدن به جاى پيامبر و فداكردن خود موجب نجات پيامبر شد و صداقت و تسليم بینظيرش او را به مقام برادرى رسول الله صلى الله عليه و آله ممتاز نمود.

جزئیات

شهيد عدالت (شهادت امام على عليه السلام)

شهيد عدالت (شهادت امام على عليه السلام) امشب آسمان کوفه گرفته است و چشم بر صحنه اى مى گشاید که شقى ترین انسان، باشمشیر عداوت و کینه، فَرق مبارک عدالت مجسم را مى شکافد و عدالت پیشگان را عزادار شهادتش مى کند. هواپرستان، روشنایى چراغ عدالت امیر والایى ها را تاب نیاوردند و ایشان را درعبادتگاه خویش به شهادت رساندند، واکنون مسجد کوفه نالان و گریان است.

جزئیات

روزه درمانى در کلام امام على (علیه السلام)

روزه درمانى در کلام امام على (علیه السلام) انسان زنده است به تربیت. در اسلام، هم امر تربیت یک امر بسیار مهم است و هم زمینه ها و بسترهاى تربیتى کاملا هموار گشته است؛ اما از آنجائیکه امر تربیت یک امر بسیار ظریف است و همسان گل لطیف، انسانهاى معمولى در این زمینه چندان موفق نبوده اند؛ زیرا اولا شناخت و آگاهى کافى در این امر وجود ندارد و ثانیا شیوه درستى در امر تربیت وجود ندارد .

جزئیات

یاران موعود در کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

یاران موعود در کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام) امام موعود، کسی است که حکومتی را رهبری می کند که جد بزرگوارشان امام علی (علیه السلام) مدت زمانی کوتاه زمامدار آن بودند. عرف سیاسی امروز جهان، چنان است که پیش بینی های رهبران تأثیرگذار، مانند لوحی زرین، اندوخته ای برای تشریح و تفصیل و تفسیرهای متخصصین تلقی می شود تا...

جزئیات

فضایل امیرمؤمنان (علیه السلام) در صحیحین

فضایل امیرمؤمنان (علیه السلام) در صحیحین چنان که خوانندگان گرامی می دانند، در نقاط مختلفی از کتب و منابع اهل سنت، به فضایل خاندان پیامبر (ص) تصریح شده است. تا آنجا که گفته می شود در سال های اخیر برخی از افراطیان به از بین بردن بخش هایی در آثار و منابع و نسخ کهن که در آنها از فضایل اهل بیت (ع) سخن به میان آمده است، اقدام نموده اند.

جزئیات

حقوق مردم در نگاه امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام)

حقوق مردم در نگاه امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) 1. انسان همان موجودی است که آفرینش وی در زیباترین شکل ممکن صورت پذیرفته  و خداوند خود را نسبت به چنین آفرینشی تحسین نموده،  و بر همین اساس جایگاه شایسته و والای او را مورد تأکید قرار داده است :  

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)