شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام علی علیه السلام

ولادت امیر المومنین (علیه السلام)

ولادت امیر المومنین (علیه السلام)

اولين امام مؤمنين و خليفة الله بلافصل بعد از رسول الله خاتم النبيين(صلي الله عليه وآله)، برادر، پسر عمو، وزير و داماد او سيد الوصيين اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب(عليه السلام) در روز جمعه 13 رجب در بيت الله الحرام، داخل كعبه معظمه به دنيا آمد، كه قبل از او و بعد از او مولودي در آنجا بدنيا نيامده و نخواهد آمد.

جزئیات

نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان

نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان امیرمؤمنان علی (علیه ‏السلام) پیشوای بزرگ اسلام و امام اول شیعیان جهان در سال چهلم هجری یعنی سی سال بعد از رحلت پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) چشم از این دنیای مادی فروبست و روح بلندپروازش از تنگنای این جهان به ملکوت اعلی بال و پر گشود.

جزئیات

مولود کعبه

مولود کعبه بنا به نوشته مورخین ولادت على (علیه السلام) در روز جمعه 13 رجب در سال سیام عام الفیل بطرز عجیب و بی سابقه ‏اى در درون کعبه یعنى خانه خدا به وقوع پیوست، محقق دانشمند حجة الاسلام نیر گوید:

جزئیات

ازدواج آسمانی

ازدواج آسمانی نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی (علیه السلام)، با فاطمه (سلام الله علیها)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه ما شعیان است.

جزئیات

اصول حکومت از دیدگاه نهج البلاغه

اصول حکومت از دیدگاه نهج البلاغه براى روح هاى عطشان و تشنگان حقایق، پس از قرآن مجید منبعى فیاض تر و ماخذى پربارتر و بابرکت تر از نهج البلاغه نمى شناسیم. موضوع بحث عبارتى است که در صدر عهدنامه مالک اشتر آمده، و آن کلامى است که وظایف مالک را بر مبناى محتواى عهدنامه به عنوان ضابطه کلى بیان مى کند، از جمله: « جبایة خراجها و جهاد عدوها و استصلاح اهلها و عمارة بلادها »

جزئیات

نگاهى به وصاياى امام على (علیه السلام) به جوانان

نگاهى به وصاياى امام على (علیه السلام) به جوانان در این مقاله خطوط کلى و محورهاى اصلى وصایاى امام على (علیه السلام) به جوانان را بررسى مى کنیم. منبع اصلى این نوشتار نامه سى ویکم نهج البلاغه است که حاوى رهنمودهاى پدرى نمونه به جوانى نمونه و در حال رشد است. این نامه که از مشهورترین وصایاى امیرالمومنین (علیه السلام) است و به قول سید رضى (علیه السلام) پس از مراجعت از (صفین) در محلى به نام (حاضرین) به فرزندشان حسن بن على (علیه السلام) مرقوم داشته اند...

جزئیات

شهيد عدالت (شهادت امام على عليه السلام)

شهيد عدالت (شهادت امام على عليه السلام) امشب آسمان کوفه گرفته است و چشم بر صحنه اى مى گشاید که شقى ترین انسان، باشمشیر عداوت و کینه، فَرق مبارک عدالت مجسم را مى شکافد و عدالت پیشگان را عزادار شهادتش مى کند. هواپرستان، روشنایى چراغ عدالت امیر والایى ها را تاب نیاوردند و ایشان را درعبادتگاه خویش به شهادت رساندند، واکنون مسجد کوفه نالان و گریان است.

جزئیات

چهل حديث ‏سيره علوى

چهل حديث ‏سيره علوى حضرت امير المؤمنين عليه السلام امام اول شيعيان در روز جمعه 13 رجب سال 30 عام الفيل درون خانه كعبه متولد شد (و جز او كسى در تاريخ بشريت چنين امتيازى ندارد) و در صبحدم روز دو شنبه 21 ماه رمضان 40 هجرى در كوفه شهيد شد. مرقد منورش در نجف و عمر مباركش 63 سال است. پدر بزرگوارش ابوطالب سرپرست و حامى جان نثار پيامبر و مادرش فاطمه بنت اسد. او به تعبير مورخين اولين هاشمى است كه از دو هاشمى متولد شده است در ليلة المبيت‏با خوابيدن به جاى پيامبر و فداكردن خود موجب نجات پيامبر شد و صداقت و تسليم بینظيرش او را به مقام برادرى رسول الله صلى الله عليه و آله ممتاز نمود.

جزئیات

روزه درمانى در کلام امام على (علیه السلام)

روزه درمانى در کلام امام على (علیه السلام) انسان زنده است به تربیت. در اسلام، هم امر تربیت یک امر بسیار مهم است و هم زمینه ها و بسترهاى تربیتى کاملا هموار گشته است؛ اما از آنجائیکه امر تربیت یک امر بسیار ظریف است و همسان گل لطیف، انسانهاى معمولى در این زمینه چندان موفق نبوده اند؛ زیرا اولا شناخت و آگاهى کافى در این امر وجود ندارد و ثانیا شیوه درستى در امر تربیت وجود ندارد .

جزئیات

یاران موعود در کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

یاران موعود در کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام) امام موعود، کسی است که حکومتی را رهبری می کند که جد بزرگوارشان امام علی (علیه السلام) مدت زمانی کوتاه زمامدار آن بودند. عرف سیاسی امروز جهان، چنان است که پیش بینی های رهبران تأثیرگذار، مانند لوحی زرین، اندوخته ای برای تشریح و تفصیل و تفسیرهای متخصصین تلقی می شود تا...

جزئیات

فضایل امیرمؤمنان (علیه السلام) در صحیحین

فضایل امیرمؤمنان (علیه السلام) در صحیحین چنان که خوانندگان گرامی می دانند، در نقاط مختلفی از کتب و منابع اهل سنت، به فضایل خاندان پیامبر (ص) تصریح شده است. تا آنجا که گفته می شود در سال های اخیر برخی از افراطیان به از بین بردن بخش هایی در آثار و منابع و نسخ کهن که در آنها از فضایل اهل بیت (ع) سخن به میان آمده است، اقدام نموده اند.

جزئیات

حقوق مردم در نگاه امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام)

حقوق مردم در نگاه امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) 1. انسان همان موجودی است که آفرینش وی در زیباترین شکل ممکن صورت پذیرفته  و خداوند خود را نسبت به چنین آفرینشی تحسین نموده،  و بر همین اساس جایگاه شایسته و والای او را مورد تأکید قرار داده است :  

جزئیات

آسیب شناسی جامعه و حکومت اسلامی در نهج البلاغه

آسیب شناسی جامعه و حکومت اسلامی در نهج البلاغه مقاله حاضر به برخی از موانعی می پردازد که از منظر نهج البلاغه، به عنوان آفات و آسیب ها، از تداوم حرکت بالنده جامعه و حکومت اسلامی جلوگیری می کنند . امام علی یکی از این آسیب ها را تفرقه و گسستگی اجتماعی معرفی می کند که به بنیان های ثبات یک سیستم لطمه وارد می سازد و استمرار آن را دچار مشکل می کند .

جزئیات

سکوت حضرت علی (علیه السلام) و علل آن

سکوت حضرت علی (علیه السلام) و علل آن بعد از رحلت پیامبر، بر اثر شرایط خاصی که ایجاد شده بود، حضرت علی ((علیه السلام)) مجبور شد به مدت 25 سال از صحنه اجتماع به طور خاصی کناره بگیرد و سکوت اختیار کند، آن حضرت در این مدت نه در جهادی شرکت کرد و نه در اجتماع به طور رسمی سخن گفت، شمشیر در نیام کرد و به وظایف فردی پرداخت.  

جزئیات

اول ذی الحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام)

اول ذی الحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) ازدواج حضرت علی (علیه السلام) با حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) بر آن مباهات می کرد. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی، و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند. فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اکرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود.

جزئیات

اخلاص امام على (عليه السلام)

اخلاص امام على (عليه السلام) ـ ابن شهرآشوب گويد: وقتى اميرمؤمنان (ع) بر عمرو بن عبدود دست يافت او را ضربت نزد و نكشت، او به على (ع) دشنام داد و حذيفه پاسخش داد، پيامبر (ص) فرمود: اى حذيفه ساكت باش، خود على سبب درنگش را خواهد گفت.

جزئیات

چهل حدیث از امیرالمؤمنین (علیه السلام)

چهل حدیث از امیرالمؤمنین (علیه السلام)   نگاشتن رسائل چهل حدیث یكی از سنت‏های عالمان و محدثان اسلامی بوده است، چرا كه از پیامبر اكرم علیه السلام روایتهای متعدد است كه در باب حفظ چهل حدیث آمده است «من حفظ علی أمتی أربعین حدیثاً...» ، و علّامه مجلسی علیه الرحمة - كه هم خود و هم پدرش نیز چهل حدیثی نگاشته اند - باب جداگانه‏ای برای حفظ اربعین حدیث در بحار الأنوار ترتیب داده است

جزئیات

عدالت و حکومت از ديدگاه حضرت علی (عليه السلام)

عدالت و حکومت از ديدگاه حضرت علی (عليه السلام) با اندک تأملی در کلمات و بیانات امیر بیان علی علیه السلام به روشنی این نکته به دست می آید که مسأله «عدالت و حکومت»، جایگاه خاص و اهمیت ویژه ای نزد آن امام بزرگوار داشته است. این دو مقوله به حدی مهم است که اگر تمام تلاشها و مجاهدات علی علیه السلام را در راه تحقق آن بدانیم سخنی به گزاف نگفته ایم. حکومت بدون عدالت برای آن حضرت، از آب بینی حیوان یا کفش کهنه، کم بهاتر می نمود.

جزئیات

اصول تربيت از ديدگاه امام علی (علیه السلام)

اصول تربيت از ديدگاه امام علی (علیه السلام) اساسا در منابع تربیت دینی نباید اولویت را به پیگیری شیوه های جزیی داد، بلکه نیل به اصول و قواعد جامع که دربرگیرنده چارچوب تربیتی از منظر دین است، یگانه انتظار صحیح و مناسبی است که در مواجهه با این منابع باید مدّنظر قرار گیرد. سلوک و گفتار امام علی (ع) به عنوان نمونه ای غنی از منابع مزبور با این رویکرد مورد توجه قرار گرفته است. برخی از این اصول عبارتند از: آخرت گرایی دنیاگریزی، عمل گرایی آرزوگریزی، امیدواری یأس گریزی، پایداری پرهیز از رفاه زدگی، تعقل ورزی غفلت زدایی، تواضع گرایی تکبرگریزی.

جزئیات

سخنان حكيمانه ی اميرالمؤمنين حضرت علی (علیه السلام)

سخنان حكيمانه ی اميرالمؤمنين حضرت علی (علیه السلام) سخنان حكيمانه ی امير المومنين علی (علیه السلام)

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)