شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام حسن علیه السلام

تحقیق درباره شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

تحقیق درباره شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

در روز شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) بین علمای شیعه اختلافاتی وجود دارد که این تحقیق به بررسی این موضوع می پردازد. در وقوع روز شهادت سبط اکبر پیامبر (صلی الله علیه و آله)، امام مجتبی (علیه السلام) در ماه صفر، بین علمای شیعه اختلافی سه قول وجود دارد:

جزئیات

امام حسن (علیه السلام) و پاسداری از ارزش ها

امام حسن (علیه السلام) و پاسداری از ارزش ها ابعاد صلح شجاعانه امام حسن (علیه السلام) با معاویه بن ابى سفیان که یگانه عامل بقاى اقلیت شیعه در آن عصر بود، چنان با عظمت است که تاکنون محققان زیادى را به تحلیل و تبیین آن واداشته است. بدون اغراق مى توان گفت: اکثر مقالات و تحقیقات پیرامون آن حضرت، در اطراف این رویداد دور مى زند.

جزئیات

انتظارات امام حسن مجتبی (علیه السلام) از شیعیان

انتظارات امام حسن مجتبی (علیه السلام) از شیعیان در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجری اوّلین فرزند خانواده علی و زهرا (علیهاالسلام) پا به عرصه وجود گذاشت و نشاط و شادی را در بیت نبوّت و امامت به ارمغان آورد. امام هشتم (علیه السلام) از پدران خود از علی بن الحسین (علیه السلام) و او از اسماء بنت عمیس جریان ولادت و نامگذاری آن حضرت را این گونه گزارش نموده است.  

جزئیات

ولادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

ولادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) از خاطره هجرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) سه سال و از ماه رمضان پانزده روز می گذشت که بشارت تولد نخستین شکوفه پیوند فرخنده علی و فاطمه (علیه السلام) ، شهر مدینه را سرشار شادی و شور کرد؛ شکوفه ای که نام مبارک چهارمین معصوم، حضرت حسن بن علی (علیه السلام) را به سومین شاخه طوبی می آویخت و عرشیان را با نغمه های سرور بر سریر شکوه مند پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرستاد تا بهترین شادباش های خود را در طبق های نور نثارش کنند.

جزئیات

خورشید بقیع (شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام)

خورشید بقیع (شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام) پیشواى دوم جهان اسلام که نخستین میوه پیوند حضرت على (علیه السلام) و فاطمه (علیها السلام) بود، در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجرت، در مدینه دیده به جهان گشود. هنگامى که پا به عرصه گیتى نهاد، او را به خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله) بردند. ایشان ضمن دعا به درگاه خدا و گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ، از على (علیه السلام) پرسید: آیا نامى بر او گذارده اید؟

جزئیات

امام حسن مجتبی (علیه السلام) و یاران خائن

امام حسن مجتبی (علیه السلام) و یاران خائن بیست و هشتم صفر یادآور شهادت بزرگ مردى از تبار آینه هاست. یادآور مظلومیت جانسوز سبط اکبرپیامبر اکرم(صلّى الله علیه وآله) و میوه دل زهراى اطهر (سلام الله علیها) و على مرتضى (علیه السلام) است. مظلومیت حسن (علیه السلام) فراتر از مظلومیت پدر بزرگوارش بود چون علاوه بر یارانش همسرش نیز به او خیانت نمود.

جزئیات

بررسی فعالیت های سیاسی و فرهنگی امام حسن مجتبی (علیه السلام)

بررسی فعالیت های سیاسی و فرهنگی امام حسن مجتبی (علیه السلام) دوران خانه نشینى امیرالمؤمنین دوران پر رنج و محنت آورى براى اهل بیت پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) بود چرا که خاندان پیامبر (صلى الله علیه وآله) هر روز شاهد بودند که چگونه زحمات و رنج هاى پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) و دستاوردهاى ارزنده ایشان در راستاى هدایت جامعه و تشکیل حکومت حقه اسلامى از بین مى رود و چگونه احکام الهى و آموزه هاى دینى بازیچه دست عده اى شده است و با چه نیرنگ هایى دین را وسیله دستیابى به مطامع دنیایى خود قرار داده اند.

جزئیات

میلاد امام حسن مجتبی (علیه السلام)

میلاد امام حسن مجتبی (علیه السلام) پیش از این در تاریخ زندگانى پیامبر بزرگوار اسلام در حوادث سال سوم هجرت ذکر شد که سبط اکبر آن حضرت، امام حسن (علیه السلام)، در سال سوم به دنیا آمد، و مشهور آن است که این مولود فرخنده در شب نیمه ماه رمضان -بهترین ماههاى خدا- متولد شده، و البته در این باره در کتاب هاى شیعه و سنت اقوال دیگرى هم نقل شده که خلاف مشهور است.

جزئیات

نگاهی به حکومت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

نگاهی به حکومت امام حسن مجتبی (علیه السلام) سال چهلم هجری در حالی که خاندان وحی و امّت اسلامی در سوگ امیرمؤمنان علی (علیه السلام) نشسته اند، کوفه، مرکز استقرار خلافت علوی، بار دیگر انتخاب و آزمایشی برزگ را تجربه می کند. صبحگاه روز بیست و یکم ماه رمضان، ابن عباس به میان مردم آمده و می گوید:

جزئیات

مسوولیت‏ هاى امام حسن (علیه السلام) در دوران پدر

مسوولیت‏ هاى امام حسن (علیه السلام) در دوران پدر امام حسن(علیه السلام) در طول سى و هفت سالى که در کنار پدر زیست نه فقط فرزندى مطیع و امام شناس بود، بلکه همواره بازوى نیرومند، یاورى صدیق، مسؤولى امین و با تجربه و سربازى عاشق و فداکاربراى امیرمومنان به حساب مى آمد. وى با شناخت کاملى که از پدرداشت، خود را وقف خدمت به امیرالمؤمنین کرده بود. 

جزئیات

قرآن در سخن امام حسن مجتبی (علیه السلام)

قرآن در سخن امام حسن مجتبی (علیه السلام) یکی از رسالت های مهم امامان معصوم تبلیغ دین، بیان احکام و تفسیر قرآن است. میراث قرآنی باقی مانده و ارزشمند وجود مبارک امام حسن مجتبی علیه السلام از نمونه های اعلی و عظیم ذخایر تفسیری معصومان علیهم السلام است. در این مقاله با نگرش قرآنی و تفسیری امام حسن مجتبی علیه السلام آشنا می شویم.

جزئیات

صلح امام حسن (علیه السلام) ضامن بقای اسلام

صلح امام حسن (علیه السلام) ضامن بقای اسلام زندگی سراسر افتخار امام مجتبی (علیه السلام) جلوه‏های زیبا و پرشکوهی داشت. او در روز پانزدهم رمضان سال سوم هجری پا به عرصه وجود گذاشت. هفت‏سال در دامن پرفیض رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از چشمه‏های زلال نبوت بهره برد. وحی الهی فکر و اندیشه او را شکل داد و اعماق جانش را جهت ‏بهره دهی به اسلام و مسلمانان آماده ساخت.

جزئیات

اشاره اى به کرامات امام حسن مجتبى (علیه السلام)

اشاره اى به کرامات امام حسن مجتبى (علیه السلام) درنیمه رمضان سال دوم یا سوم هجرى ستاره اى دیگر در آسمان امامت و ولایت بدرخشید و با نور خود جهان را منور ساخت . پس از تولد، حضرت فاطمه علیها السلام او را براى نام گذارى خدمت امیر المؤمنین علیه السلام آورد، آن حضرت فرمود: من در نام گذارى او بر رسول خدا پیشى نمى گیرم.

جزئیات

نگاهی به واپسین روز های عمر امام حسن مجتبی (علیه السلام)

نگاهی به واپسین روز های عمر امام حسن مجتبی (علیه السلام) امام حسن مجتبی (علیه السلام) بعد از امضای قرارداد صلح از کوفه به مدینه جدش پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) بازگشت و حدود ده سال در جوار ملکوتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) و مسجد النبی (صلی الله علیه وآله) گام‏های بسیار اساسی برداشت. تا سیره و سنت پیامبر و اهل بیتش را به مردم جهان بشناساند و مسلمانان را از سلطه ستم‏شاهی بنی‏امیه به ویژه معاویه نجات بخشد.

جزئیات

آخرین وصایای امام حسن مجتبی (علیه السلام)

آخرین وصایای امام حسن مجتبی (علیه السلام) در دین مقدس اسلام به مسلمانان سفارش اکید شده که فرد در زمان زندگیش وصیت نامه بنویسد که معمولاً در آن به مسائل مادی و معنوی پرداخته می شود. کسانی که ثروتی ندارند هم وصیت نامه را نوشته و در آن سفارشات معنوی می نماید. با خواندن وصیت نامه علما و بزرگان درسهای معنوی زیادی نصیبمان می شود.

جزئیات

شمه اى از مناقب امام حسن مجتبى (علیه السلام)

شمه اى از مناقب امام حسن مجتبى (علیه السلام) پیشواى دوم جهان تشیع، اولین ثمره زندگى مشترک على (علیه السلام) و فاطمه (علیها السلام) در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجرى در «مدینة الرسول» دیده به جهان گشود. وقتى خبر ولادت امام مجتبى به گوش پیامبر گرامى اسلام رسید، شادى و خوشحالى در رخسار مبارک آن حضرت نمایان شد.

جزئیات

ستایشگری آفتاب (فضایل امام مجتبی علیه السلام از نگاه دیگران)

ستایشگری آفتاب (فضایل امام مجتبی علیه السلام از نگاه دیگران) برترین و والاترین ویژگی جانشینان پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) دوری از هر گونه گناه و اشتباه و فراموشی است و داشتن این ویژگی برای او ضروری است؛ زیرا پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله) او پاسدار شریعت و نگهبان قرآن و حجت بالغه خداوند در عالم هستی است و کسی که چنین وظیفه سنگینی بر عهده دارد، باید از همه آلایش های مادی و معنوی پاک باشد.

جزئیات

حکایتهای شگرف از امام حسن مجتبی (علیه السلام)

حکایتهای شگرف از امام حسن مجتبی (علیه السلام) در زندگی امام حسن علیه السلام موارد گوناگونی از بیان اخبار غیبی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

جزئیات

امامت امام حسن مجتبى (علیه السلام) از منظر روايات

امامت امام حسن مجتبى (علیه السلام) از منظر روايات تعيين خليفه و جانشين و امام پس از پيامبر صلى الله عليه و آله به امر و فرمان الهى است. شاهد اين مدّعا ماجراى ذيل مى باشد: پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله هنگامى که در مکه بود، گاه به سراغ قبايل عرب مى رفت و آنها را به اسلام دعوت مى نمود. از جمله با قبيله بنى عامر گفتگو نمود. يکى از بزرگان آنان به نام بحيرة بن فراس گفت: «اگر ما با شما بيعت کنيم و دعوت شما را بپذيريم، و خدا شما را بر دشمنانت پيروز گرداند، قول مى دهى که جانشينى تو از آن ما باشد؟»

جزئیات

نقش امام حسن (علیه السلام) در عصر علوی

نقش امام حسن (علیه السلام) در عصر علوی امام حسن مجتبی (علیه السلام) در طول 37 سالی که در کنار امیرمؤمنان (علیه السلام) زندگی کرد، فرزندی مطیع، امام شناس، بازوی نیرومند، یار صدیق و امین و باتجربه و سربازی عاشق و فداکار برای پدرش به حساب می آمد. در همان دوران کودکی، شخصیت بزرگ امام حسن (علیه السلام) برای آن حضرت آشکار و نمایان بود. این نوشتار درصدد است تا شخصیت امام حسن (علیه السلام) را در ابعاد گوناگون از دیدگاه امیرمؤمنان (علیه السلام) ترسیم و تبیین کند.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)