شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام سجاد علیه السلام

مادر امام سجاد (علیه السلام)

مادر امام سجاد (علیه السلام)

از آنجا که بخشی از زندگی و تربیت معصومان (علیهم السلام) به مسئله «مادر و نیاکان مادری» آنان، اختصاص دارد؛ زیبنده است که در نگارش زندگینامه هر معصومی، به این موضوع نیز پرداخته شود .

جزئیات

چهل حدیث گهربار از امام سجاد (علیه السلام)

چهل حدیث گهربار از امام سجاد (علیه السلام) «سه حالت و خصلت در هر یک از مومنین باشد در پناه خداوند خواهد بود و روز قیامت در سایه رحمت عرش ‏الهی میباشد و از سختی ها و شداید محشر در امان است. اوّل آن که به  مردم  چیزی را دهد که از آنان برای خویش میخواهد (آنچه برای خود می پسندد را به آنان عطا کند)؛ دوّم آن قدم از قدم برندارد تا آنکه بداند آن حرکتش در راه اطاعت خداست یا معصیت و نافرمانی او؛ سوّم از برادر مومن خود (به عیبی که در خود نیز دارد ) عیب جویی نکند تا آنکه آن عیب را از خودش دور سازد .»

جزئیات

با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد علیهم السلام» آشنا شویم

با صحیفه سجادیه، «زبور آل محمد علیهم السلام» آشنا شویم علی بن حسین بن علی علیهم السلام چهارمین امام شیعیان، در سال 38 هجری قمری، روز سوم شعبان دیده به جهان گشود . نام مادرش شهربانو، «شهر بانویه » «شاه زنان » و ... ، و مشهورترین القاب آن حضرت «زین العابدین » و «سجاد» می باشد .

جزئیات

امام سجاد (علیه السلام) و دفاع فرهنگی

امام سجاد (علیه السلام) و دفاع فرهنگی در عصر امامت امام زین العابدین علیه السلام (61- 95 ه) جامعه اسلامى در یک بحران فکرى و عقیدتى وحشت زا فرو رفته بود. بى تردید از پیش عوامل مختلفى در این بحران نقش داشتند که در این میان چند عامل از همه مهمتر به نظر مى رسد:

جزئیات

امام سجاد (عليه السلام) از كربلا تا شهادت

امام سجاد (عليه السلام) از كربلا تا شهادت در زندگى پرفراز و نشیب امام زین‏العابدین علیه السلام نكات بسیار مهمى براى بحث و بررسى وجود دارد. در اینجا گوشه‏اى از نقش احیاگر سیدالساجدین حضرت امام زین‏العابدین علیه السلام را از كربلا تا شهادت در چند محور به صورت گذرا مورد بررسى قرار میدهیم.

جزئیات

کربلا در بقیع (شهادت امام سجاد علیه السلام)

کربلا در بقیع (شهادت امام سجاد علیه السلام) با نگاهی به زندگی ائمه اطهار علیهم‏السلام می‏توان دریافت که هر یک از آن بزرگواران، با چالش‏ های گوناگونی در طول زندگی و دوران امامت خویش روبه ‏رو بوده ‏اند که زاییده فرهنگ و شرایط زمانی و مکانی خاص آنها بوده است.

جزئیات

امام سجاد (علیه السلام) فاتح قلب ها

امام سجاد (علیه السلام) فاتح قلب ها بی تردید یکی از مهم ترین رازهای توفیق پیشوایان معصوم علیهم السلام در طول حیات و بعد از شهادت آن بزرگواران، جایگاه معنوی و شخصیت والایشان در قلوب انسان های مشتاق فضائل و کمالات بوده است . از آنجا که حضرات معصومین علیهم السلام هرکدام در عصر خویش به عنوان اسوه کامل انسانیت و بارزترین نمونه کمالات و صفات انسانی بوده اند و عموم مردم فطرتا چنین صفاتی را دوست دارند ...

جزئیات

امام سجاد (علیه السلام) از مدارا تا خشونت

امام سجاد (علیه السلام) از مدارا تا خشونت از آنجا که انسان زندگى اجتماعى دارد، ناگزیر در طول شبانه روز با افراد مختلف در ارتباط است و با گروههاى ناهمگون - که داراى عقاید و سلیقه هاى متفاوت هستند - در تماس مى باشد . سؤالى که در اینجا مطرح مى شود، این است که:

جزئیات

آثار برخى گناهان از زبان امام سجاد (علیه السلام)

آثار برخى گناهان از زبان امام سجاد (علیه السلام) بارها در دعاى کميل اين جملات را زمزمه کرده ايم: «اللّهم اغفرلى الذّنوب الّتى تهتک العصم، اللّهم اغفر لى الذّنوب الّتى تنزل النقم، اللّهم اغفرلى الذنوب الّتى تغيّر النّعم، اللّهم اغفرلى الذّنوب الّتى تحبس الدّعاء، اللّهم اغفرلى الذّنوب الّتى تنزل البلاء؛» خدايا بيامرز گناهانى را که پرده هاى عصمت را مى درد (و آبروى انسان را مى برد) خدايا بيامرز گناهانى را که بدبختى ها را فرو مى ريزد. خدايا ببخش گناهانى را که نعمت ها را تغيير مى دهد، خدايا ببخش گناهانى را که دعاى انسان را (از اجابت) حبس مى کند (و باز مى دارد) و خدايا ببخش گناهانى را که بلاها را نازل مى کند.

جزئیات

به شهادت رسیدن امام سجاد (علیه السلام)

به شهادت رسیدن امام سجاد (علیه السلام) پس از واقعه‌ی کربلا، یزید تصمیم گرفت امام سجاد علیه السلام را نیز از میان بردارد. به همین دلیل در ملاقات‌هایی که در کاخ خود با او و سایر اسرا داشت، منتظر بود از او حرفی بشنود که بهانه‌ای برای قتلش باشد.

جزئیات

شهادت امام سجاد ( علیه‏االسلام )

شهادت امام سجاد ( علیه‏االسلام ) پدر ارجمند امام سجاد علیه‏االسلام حضرت اباعبدالله‏ الحسین علیه‏االسلام و مادر بزرگوارشان شهربانو، دختر آخرین پادشاه ساسانی، می‏باشد که پس از ولادت فرزندش با فاصله ‏ای بسیار اندک جهان را بدرود گفت. حضرت زین العابدین در دو سال پایانی دوران حکومت جدّشان، حضرت علی علیه‏االسلام به دنیا آمدند. و همچنین در حدود ده سال از امامت عمویش حضرت مجتبی علیه‏االسلام و ده سال هم از دوران امامت پدر بزرگوارشان، را درک کردند که این امر سبب شد سه امام راستین به پرورش و تربیت او همت گمارند و دنیایی از فضایل اخلاقی و قداست‏ها بپرورانند و این موقعیتی بود که برای کم‏تر پیشوایی واقع می‏شد.

جزئیات

نگاهی به ترجمه های صحیفه ی سجادیه

نگاهی به ترجمه های صحیفه ی سجادیه

جزئیات

زندگی و زمانه ی امام سجاد (ع)

زندگی و زمانه ی امام سجاد (ع)

جزئیات

پرتویی از مبارزات امام سجاد علیه السلام

پرتویی از مبارزات امام سجاد علیه السلام

جزئیات

امام سجاد علیه السلام در آثار شهید مطهری

امام سجاد علیه السلام در آثار شهید مطهری

جزئیات

حضرت زین العابدین (ع) تداوم بخش عزت و افتخار حسینی

حضرت زین العابدین (ع) تداوم بخش عزت و افتخار حسینی

جزئیات

امام سجاد علیه السلام، طلایه دار سبک زندگی اسلامی بر اساس نیایش

امام سجاد علیه السلام، طلایه دار سبک زندگی اسلامی بر اساس نیایش سبک زندگی بر اساس آموزه های دینی بر شکل گیری هویت مطلوب اجتماعی آحاد جامعه، بیشترین تأثیر را دارد. یکی از منابع مهم اسلامی که با معرفی فرهنگ اسلامی، می تواند نقش بسزایی در سبک زندگی اسلامی داشته باشد، دعاهای صحیفه سجادیه است. در گفت وگویی که با آقای دکتر احسان پوراسماعیل، صحیفه پژوه و استاد دانشگاه علوم و حدیث داشتیم این موارد را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم.

جزئیات

سفیر بازمانده کربلا؛ امام سجاد (ع)

سفیر بازمانده کربلا؛ امام سجاد (ع)

جزئیات

امام سجاد و نهضت توابین

امام سجاد و نهضت توابین

جزئیات

سیمای امام سجاد علیه السلام

سیمای امام سجاد علیه السلام

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)