شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام باقر علیه السلام

سفیر شهید، حضرت علی بن محمد باقر (علیه السلام)

سفیر شهید، حضرت علی بن محمد باقر (علیه السلام)

شخصیت حضرت علی بن محمد الباقر(علیه السلام) به سبب سیره تبلیغی ایشان، در میان امامزادگان دارای جایگاهی والا است که با مطالعه آن می توان به درسهای آموزنده ای برای جامعه علمی و فرهنگی، به ویژه حوزه های علمیه دست یافت . بزرگمردی که بنا به درخواست مردم کاشان از محضر نورانی امام محمد باقر(علیه السلام) به این شهر مهاجرت کرد و هدایت و رهبری آنها را بر عهده گرفت و مأمن وملجأ مردم این منطقه و شهرهای اطراف، مثل قم شد.

جزئیات

نقش امام باقر (علیه السلام) در پیشرفت مکتب علمی تشیع

نقش امام باقر (علیه السلام) در پیشرفت مکتب علمی تشیع   سال ها از بیان دلنش ین و زیبای حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه وآله) گذشت ولی نه اشخاص توفیق استفاده از این علوم را داشته و نه شرایط زمان و مکان و حکومت‌ها اجازه بهره‌برداری از این اقیانونس عظیم و عمیق را داد. وجود و ظهور یازده امام بعد از وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) لطفی بزرگ برای امتی که قدرشناس وجود نازنین، آن اولیاء الهی نبودند.

جزئیات

عرضه ی حدیث در زمان امام باقر (علیه السلام)

عرضه ی حدیث در زمان امام باقر (علیه السلام) تاریخ حیات فکرى مسلمانان نشانگر استفاده از رهنمودهاى پیشوایان دینى در همه عرصه هاى دانش است. دانشوران مسلمان همواره کوشیده اند تا رهآورد گشت و گذار خود در بوستان حکمت الهى و گلزار زیباى نبوى و علوى و جعفرى را به شکلى متناسب با عصر و زمان، کارا و کارساز ارائه نمایند.

جزئیات

سپهر دانش: به انگیزه زادروز امام محمد باقر (علیه السلام)

سپهر دانش: به انگیزه زادروز امام محمد باقر (علیه السلام) امام باقر (علیه السلام)، در سال 57 هجرى در شهر مدینه، دیده به جهان گشود. درباره روز ولادت ایشان بین تاریخ نویسان اختلاف نظر وجود دارد؛ برخى آن را اول ماه رجب دانسته اند، ولى مشهور تاریخ نویسان، تاریخ ولادت ایشان را سوم ماه صفر مى دانند.

جزئیات

زندگانی امام محمد باقر (علیه‌السلام)

زندگانی امام محمد باقر (علیه‌السلام) شکافنده علوم و دانش‌ها، پنجمین اختر فروزان آسمان امامت، هفتمین گوهر عرش عصمت، و تبیین کننده علوم اسلام، امام محمد باقر (علیه السلام) امامی هستند که همانند دیگر اجداد طاهرینش تمامی لحظات عمر با برکتشان در راه ارشاد و هدایت انسان‌ها سپری شد.

جزئیات

پرسش ما و پاسخ امام باقر (علیه السلام)

پرسش ما و پاسخ امام باقر (علیه السلام) اول ماه رجب ولادت با سعادت امام محمد باقر (علیه السلام) است به جاى بیان تاریخ ولادت مناسب آن دیدیم که دو فضیلت از فضائل آن حضرت را، یکى از زبان خود آن حضرت و دیگرى از زبان فرزندش حضرت صادق (علیه السلام) ذکر شود، امید که مفید و مورد قبول افتد.

جزئیات

سه تن از اصحاب ایرانی امام باقر (علیه السلام)

سه تن از اصحاب ایرانی امام باقر (علیه السلام) ورود اسلام به ایران و گرایش ایرانیان به این دین مبین، یکی از مهم ترین حوادث تاریخی، برای ملت ایران است. گرچه اسلام با شتاب خیره کننده ای در ایران پیش رفت؛ ولی حاکمیت عقیدتی اسلام بسیار آرام و ریشه دار صورت پذیرفت و توجه اسلام به حق و عدالت اجتماعی از مهم ترین عوامل گرایش ایرانیان به اسلام بود. ایرانیان پس از گرایش به اسلام، روح و معنی اسلام را در خاندان اهل بیت علیهم السلام یافتند و با خاطره شیرینی که از حکومت عدل حضرت علی علیه السلام داشتند، تحققّ عدالتِ اجتماعی را در مکتب فرزندان او یافتند.

جزئیات

مقام علمی امام باقر (علیه السلام)

مقام علمی امام باقر (علیه السلام) حضرت محمد باقر علیه السلام در سال 57 هجرى در «مدینه» چشم به جهان گشود. نامش محمد و کنیه اش ابوجعفر است و بسیارى از القاب وى اشاره به مقام علمى و معنوى ایشان دارد. این القاب عبارت اند از: 1. باقر، یعنى شکافنده علوم. در علت نامگذارى به آن مى خوانیم: « لُقِّبَ بِهِ لِاَنَّهُ بَقَرَ الْعِلْمَ وَعَرَفَ اَصْلَهُ وَاسْتَنْبَطَ فَرْعَهُ وَ تَوَسَّعَ فیهِ وَ التَّبَقُّرُ التَّوَسُّعُ ؛ (حضرت باقر علیه السلام) به لقب باقر یاد شده است؛ چون علم را شکافت و پایه علم را شناخت و فرع آن را استنباط کرد و در آن توسعه داد و تَبَقّر (به معنای) توسعه دادن است.»

جزئیات

شیوه امام باقر (علیه السلام) در مبارزه با انحرافات

شیوه امام باقر (علیه السلام) در مبارزه با انحرافات یکى از مشکلات جوامع گوناگون، پدیده انحرافات فکرى، عقیدتى، سیاسى، اجتماعى و اخلاقى است. در این مقاله به اختصار، راهکارهاى امام باقر علیه السلام در برابر انحرافات را مورد بررسى قرار مى دهیم. لکن قبل از بررسى این مسأله، لازم است به فرازهاى کوتاهى از زندگى آن بزرگوار بپردازیم.

جزئیات

کرامات امام باقر (علیه السلام)

کرامات امام باقر (علیه السلام) حضرت ابو جعفر، محمد بن علی علیه السلام در سوم صفر سال 57 هجری قمری در مدینه منوره متولد شد. پدر آن بزرگوار حضرت علی بن الحسین، امام سجاد علیه السلام و مادر گرامی‏اش فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام است.

جزئیات

امام باقر (علیه السلام) و موقعیت علمی

امام باقر (علیه السلام) و موقعیت علمی مهدی ثقفی امام باقرعلیه السلام : «حریص بر دنیا ، همچون کرم ابریشم است که هر چه پیله را بر خود بیشتر بپیچد ، بیرون آمدنش مشکل تر می شود.» (1) محمد بن علی بن الحسین علیهم السلام ، پنجمین امام شیعیان است . مادر آن حضرت ، فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام است و بدین ترتیب ، امام باقرعلیه السلام نخستین امامی است که پدرش از نسل امام حسین و مادرش از نسل امام حسن علیهما السلام می باشد.

جزئیات

برخی از اوصاف شیعیان در کلام باقر العلوم (علیه السلام)

برخی از اوصاف شیعیان در کلام باقر العلوم (علیه السلام) همانطور که از مفهوم کلمه شیعه بر می آید، پیروی، تبعیّت و الگوپذیری از ائمه معصومین علیهم السلام در تمامی شؤونات زندگی، لازمه شیعه بودن است. در سخنان گهربار معصومین علیهم السلام خصوصیات و ویژگیهای یک پیرو واقعی بیان شده است تا بدین وسیله یادآور شوند که شیعه بودن صرفا با ادّعا و یا نامگذاری محقّق نمی شود؛ بلکه شیعه واقعی کسی است که سعی و تلاش وافر خود را در جهت شناخت طریقه تبعیّت و گام نهادن در این مسیر به کار گیرد. امام محمدباقر علیه السلام برخی از اوصاف شیعیان را در یکی از سخنان خود بیان فرموده اند که در این مقاله به تبیین و توضیح آن می پردازیم.

جزئیات

داستان مسابقه تيراندازى

داستان مسابقه تيراندازى امام صادق (ع) مى فرمايد: در يکى از سالها که هشام بن عبد الملک براى انجام مراسم حج به مکه آمده بود، امام باقر (ع) نيز در مکه حضور داشت. در آن سفر امام باقر (ع) براى مردم سخنرانى کرد و از جمله سخنان آن حضرت چنين بود: سپاس مخصوص خداوندى است که محمد (ص) را به پيامبرى مبعوث کرد و ما خاندان نبوت را به وسيله او کرامت بخشيد. ما برگزيدگان خدا بر خلق اوييم و انتخاب شده از ميان بندگان وى هستيم و ما خلفاى الهى مى باشيم. پس آن کس که از ما پيروى کند، سعادتمند است و کسى که ما را دشمن بدارد و با ما مخالفت کند، شقى و نگونبخت خواهد بود.

جزئیات

امام باقر (علیه السلام) و تربیت فرزندان

امام باقر (علیه السلام) و تربیت فرزندان تربيت اساسى ترين مساله انسان است که بدون آن به سعادت دنيا وآخرت نايل نمى گردد. معصومين (عليهم السلام) همچنان که در سايرابعاد زندگى، چراغ هدايت پيروان خود بوده اند در زمينه تربيت نيز بهترين و مطمئن ترين الگويند. اين مقاله بر آنست تا نکاتى از دفتر زرين ديدگاهها و سيره تربيتى يکى از آن بزرگواران يعنى امام باقر (ع) به پيروان آن حضرت تقديم نمايد.

جزئیات

چهل حديث نوراني از امام محمد باقر (علیه السلام)

چهل حديث نوراني از امام محمد باقر (علیه السلام) 1- چه بسا شخص حريص بر امري از امور دنيا ، که بدان دست يافته و باعث نافرجامي و بدبختي او گرديده است ، و چه بسا کسي که براي امري از امور آخرت کراهت داشته و بدان رسيده ، ولي به وسيله آن سعادتمند گرديده است . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (166)

جزئیات

شیوه امام باقر در مبارزه با انحراف

 شیوه امام باقر در مبارزه با انحراف یکی از مشکلات جوامع گوناگون، پدیده انحرافات فکری، عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی است. در این مقاله به اختصار، راهکارهای امام باقرعلیه السلام در برابر انحرافات را مورد بررسی قرار می دهیم. لکن قبل از بررسی این مسأله، لازم است به فرازهای کوتاهی از زندگی آن بزرگوار بپردازیم.

جزئیات

زندگینامه امام محمد باقرعلیه السلام

زندگینامه امام محمد باقرعلیه السلام نام مبارك امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ,بدين جهت كه : درياى دانش را شكافت و اسرار علوم را آشكارا ساخت . القاب ديگرى مانند شاكر و صابر و هادى نيز براى آن حضرت ذكر كرده اند كه هريك بازگوينده صفتى از صفات آن امام بزرگوار بوده است .

جزئیات

پیشوای دانایی (ولادت امام محمد باقر علیه السلام)

پیشوای دانایی (ولادت امام محمد باقر علیه السلام) ابوجعفر، امام محمدباقر علیه السلام پنجمین آفتابی است که بر افق پرنور امامت، جاودانه درخشید. زندگی پرنور و برکت آن حضرت، سراسر دانش و ارزش بود و از همین روی «باقرالعلوم» نامیده شد؛ یعنی شکافنده دشواری های دانش و گشاینده پیچیدگی های معرفت.

جزئیات

چهل حدیث از امام باقر عليه السلام

 چهل حدیث از امام باقر عليه السلام فلرب حريص على امر من امور الدنيا قد ناله,فلما ناله كان عليه و بالا و شقى به و لـرب كـاره لامـر مـن امـور الاخـره قـد ناله فسعدبه.(1) چه بسا حـريصـى بـر امـرى از امـور دنيا دست يافته و چـون بدان رسيده باعث نافرجامى و بدبختـى او گرديده است, و چه بسا كسـى كه براى امرى از امـور آخرت كـراهت داشته و بـدان رسيـده , ولى به وسيله آن سعادتمنـد گـرديـده است.

جزئیات

نگرشهاى اقتصادى امام باقر عليه السلام (2)

نگرشهاى اقتصادى امام باقر عليه السلام (2)

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)