شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام رضا علیه السلام

زندگینامه امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام)

زندگینامه امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام)

زندگى امام ابو الحسن على الرضا ابن موسى الکاظم ابن جعفر الصادق ابن محمد الباقر بن على بن حسین بن على بن ابى طالب (علیهم السلام) هشتمین امام از ائمه اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) امام رضا (علیه السلام) در روز جمعه، یا پنج‏شنبه 11 ذى حجه یا ذى قعده یا ربیع الاول سال 153 یا 148 هجرى در شهر مدینه پا به دنیا گذاشت. بنابراین تولد آن حضرت مصادف با سال وفات امام صادق (علیه السلام) بوده یا پنج ‏سال پس از درگذشت آن حضرت رخ داده است.

جزئیات

شناخت اجمالی امام هشتم (علیه السلام)

شناخت اجمالی امام هشتم (علیه السلام) امام رضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعه اثنا عشری است و پیامبر (صلی الله علیه وآله) نام وی را به صراحت ذکر فرموده: علی فرزند موسی، فرزند محمد، فرزند علی، فرزند حسین، فرزند علی، فرزند ابوطالب که درود خدا بر همه آنان باد. کنیه‏ اش ابوالحسن است.

جزئیات

ترجمه و شرح قصیده دعبل خزاعی در مدح حضرت رضا (علیه السلام)

ترجمه و شرح قصیده دعبل خزاعی در مدح حضرت رضا (علیه السلام) بطوری که نوشته اند وقتی دعبل خزاعی در خراسان به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) نایل آمد اشعاری در مدح آن حضرت سرود و خلعتی فاخر و چند هزار درهم صله گرفت. امام همام به او لقب دعبل – که در عربی به معنی شتر کهن سال است – عطا فرمودند.

جزئیات

دعبل خزاعی و امام رضا (علیه السلام)

دعبل خزاعی و امام رضا (علیه السلام) شیخ صدوق ‏(رحمه الله) در کتاب «عیون اخبار الرضا (علیه السلام)» از عبدالسلام هروى نقل کرده است که گفت: دعبل خزاعى (1)  در مرو خدمت علىّ بن موسى الرضا (علیه السلام) رسید، عرض کرد: قصیده ‏اى در مدح شما سروده ‏ام و قسم یاد کرده‏ ام که آن را براى کسى قبل از شما نخوانم. امام (علیه السلام) اجازه فرمود که آن را بخواند.

جزئیات

انگیزه های مأمون از ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام)

انگیزه های مأمون از ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام) احساس ایمنی از خطری که او را از سوی شخصیت امام رضا (علیه السلام) تهدید می‏کرد. شخصیتی نادر که نوشته‏ های علمیش در شرق و غرب نفوذ فراوان داشت و نزد خاص و عام - به اعتراف مامون - از همه محبوبتر بود. در صورت ولیعهدی، او دیگر نمی‏توانست مردم را به شورش یا هر گونه حرکت دیگری بر ضد حکومت، دعوت کند.

جزئیات

طلیعه نور در سرزمین طوس

طلیعه نور در سرزمین طوس در یازدهم ذیقعده سال 148 هجری، مدینه حال و هوایی دیگر داشت و نه تنها در زمین بلکه از آسمان هم صدای تهنیت گفتن ملائک به گوش می رسید و شکوفا شدن غنچه دیگری از گل های بوستان ولایت را که فضای عالم را معطر ساخته بود بشارت می داد . نام او «علی» و کنیه اش «ابوالحسن» بود. ایشان پس از شهادت پدر بزرگوارش در زندان بغداد (سال 183 هجری) در سن 35 سالگی عهده دار مقام امامت و ولایت شد.

جزئیات

القاب آفتاب خراسان

القاب آفتاب خراسان امام آیینه تمام زیبایی هاست جلوه هاى جمال و جلال ربوبى در سیماى امام درخششى تام و تمام یافته است. امام نمونه انسان کامل در مسیر صعودى و پرواز شکوهمند به سوى نیکی ها و خوبی هاست. آنچه در روایات از صفات و القاب گوناگون براى امام بیان شده، هر یک ظهورى از جلوه هاى نورانى امامت است که ابعادى از سیماى معنوى و ملکوتى اش را فرا راه حق جویان و عارفان قرار مى دهد.

جزئیات

تفسیر قرآن در کلام امام رضا (علیه السلام)

تفسیر قرآن در کلام امام رضا (علیه السلام) قرآن کریم معجزه جاوید و جهانى پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله) است که در ابعاد مختلف اعتقادى، تربیتى – علمى، خبرهاى غیبى و .. تجلّى یافته است و این همه را در ساختار اعجاز بیانى فصاحت و بلاغت ، نظامى دل آرا داده است. امام رضا (علیه السلام) راز و رمز این نظام را این چنین بیان فرموده است...

جزئیات

امام شناسی از دیدگاه امام هشتم (علیه السلام)

امام شناسی از دیدگاه امام هشتم (علیه السلام) حضرت ابوالحسن علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در سال 148 ه. ق، در روز یازدهم ذی قعده در مدینه دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السلام) و مادر مکرمه اش به نامهای نجمه خاتون، ام البنین، سکینه نوبیه و تکتم نامیده می شود که بعد از تولد فرزندش، از طرف امام کاظم (علیه السلام) «طاهره» نام گرفت.

جزئیات

خورشید شرق

خورشید شرق نجمه، مادر امام رضا (علیه السلام)، می فرماید: زمانی که فرزند بزرگوارم را باردار بودم، هرگز احساس سنگینی نمی کردم. وقتی می خوابیدم، صدای تسبیح و تهلیل و تمجید حق تعالی را از درونم می شنیدم.

جزئیات

بهترین بندگان در کلام امام رضا (علیه السلام)

بهترین بندگان در کلام امام رضا (علیه السلام) امام على بن موسى الرضا (علیه السلام) در روز جمعه یازدهم ذى القعده سال 153 هجرى و بقولى در سال 148 هجرى قمرى در مدینه منوّره به دنیا آمد. مادرش نجمه خاتون مى گوید: هنگامى که به فرزندم على حامله بودم، هرگز سنگینى باردارى را احساس نکردم و همواره در وقت خواب، از درونم صداى تسبیح و تهلیل و تمجید خدا مى شنیدم، پس گاهى وحشت مى کردم و بر مى خاستم ولى پس از بیدار شدن چیزى را نمى شنیدم.

جزئیات

میلاد خورشید خراسان مبارک

میلاد خورشید خراسان مبارک تاریخ ولادت روز یازدهم ذیقعده سال 148 هجرت ، مولود مسعود امام موسی بن جعفر (علیه ‏السلام) از مادر با فضیلتی به نام ( تکتم ) که در بیت امامت نامش را « طاهره » گذاشته بودند، ولادت یافت. (1) از همان ایام کودکی، عظمت از پیشانی بلندش نمایان بود. پس از این که پدر بزرگوارش را در زندان « سندی بن شاهک » به اشاره هارون مسموم نمودند، امام رضا (علیه ‏السلام) که 35 سال داشت، بر مسند امامت نشست و کار هدایت شیعه بلکه مسلمانان را عهده دار شد.

جزئیات

اخلاق و کردار رضوی

اخلاق و کردار رضوی در شناخت‏ حلم حضرت رضا (علیه السلام)، شفاعت وى در نزد مامون و در حق جلودى کافى است. جلودى کسى بود که به امر هارون رشید به مدینه رهسپار شد تا لباس زنان آل ابو طالب را بگیرد و بر تن هیچ یک از آنان جز یک جامه نگذارد. وى همچنین بر بیعت مردم با امام رضا (علیه السلام) انتقاد کرد.

جزئیات

تکالیف والدین نسبت به فرزندان از منظر امام رضا (علیه السلام)

تکالیف والدین نسبت به فرزندان از منظر امام رضا (علیه السلام) یکی از سعادت های خانواده، داشتن فرزند است و فرزندان به فضای خانه و خانواده، گرمی و نشاطِ خاصی می بخشند. به ندرت دیده می شود خانواده بی فرزند، در مسیر طبیعی خود سیر کند. از این رو امام رضا (علیه السلام) فرموده است: « إِنَّ اللَّهَ تَعَالَی إِذَا أَرَادَ بِعَبْدٍ خَیْراً، لَمْ یُمِتْهُ حَتَّی یُرِیَهُ الْخَلَفَ ؛ هرگاه خداوند، خیر بنده ای را بخواهد، او را نمی میراند تا اینکه جانشینش (فرزندش) را به او نشان دهد.»

جزئیات

امام رضا (علیه السلام) نماد فضیلت ها

امام رضا (علیه السلام) نماد فضیلت ها امام هشتم شیعیان حضرت على بن موسى الرضا (علیه السلام) روز یازدهم ذیقعده سال 148 هـ. ق در مدینه دیده به جهان گشود. دوران امامت آن حضرت 20 سال بود که با سه تن از حکمرانان مستبدّ عباسى، یعنى هارون (ده سال)، امین (پنج سال) و مأمون (پنج) سال معاصر بود.

جزئیات

امام رضا (علیه السلام) و تربیت فرزند

امام رضا (علیه السلام) و تربیت فرزند تربیت عبارت است از شکوفا سازى استعدادها و جهت دهى آن به سوى کمال مطلوب. تربیت ضرورى ترین نیاز انسان در زندگى است. انسان بدون تربیت صحیح ره به جایى نمى برد، نه از باغ زندگى خویش میوه شیرین مى چیند و نه کام انسانهاى دیگر را از ثمرات درخت وجود خود شیرین مى کند؛ و بالاتر آنکه نه به درک معناى انسانیت نایل مى آید و نه به فتح قله هاى رفیع انسانیت دست مى یازد.

جزئیات

امام رضا (علیه السلام) و فرهنگ توحيد

امام رضا (علیه السلام) و فرهنگ توحيد نیاز انسان به توحید، شناخت خدا، ایمان به خدا، اطاعت خدا و تسلیم در برابر او مهم ترین نیاز انسانهاست. بشر بدون معرفت، اطاعت و ارتباط با خدا و عبادت او در ظلمات زندگى مى کند. اهداف و راه خویش را نمى بیند، نابیناست. بدون توحید، انسان نه براى «از کجا آمده ام» پاسخى مى یابد نه براى «به کجا مى روم» جوابى دارد. و نه «آمدنم بهر چه بود» را مى تواند پاسخ دهد .

جزئیات

شهادت امام رضا (علیه السلام)

شهادت امام رضا (علیه السلام) امام على بن موسى الرضا علیه السلام در یازده ذیقعده 148 ق در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزگوار آن حضرت، امام موسى کاظم علیه السلام نام مبارک او را «علی» گذاشت. کینه آن حضرت «ابوالحسن» و مشهورترین لقبش «رضا» است. دیگر القاب آن امام همام عبارتند از: «صابر»، «فاضل»، «رضیّ»، «وفّی»، «صدّیق»، «زکی»، «سراج اللّه» و «نورالهدی».

جزئیات

ولادت امام رضا (علیه السلام)

ولادت امام رضا (علیه السلام) آن روز که نسیم نور زمین را از عطرمیلاد تو آکند و فرشتگان بال در بال مقدم منوّرت را گلباران کردند. آسمان آیینه بندان عشق بود و زمین زیر چترخورشیدی درانتظار به آغوش کشیدن مردی از تبار محمد صلی الله علیه و آله وسلم بی قرار و پرتپش شده بود. آن روزِ تاریخی، مدینه موّاج از شفافی عشق بود و سرانجام آسمان نور افشانی شد. لحظه ها بر قدوم تو سجده گذاشتند. و ثانیه ها عطشناک تا اوج آسمان فواره کشیدند. میلاد خجسته حجت حق، حضرت امام رضا علیه السلام بر همه رهروان راستین آن امام مبارک باد.

جزئیات

اخلاق و شاگردان امام رضا (عليه السلام)

اخلاق و شاگردان امام رضا (عليه السلام)  در این مقاله درباره اخلاق آن حضرت و شاگردانش سخن گفته ایم. امیدواریم از این مقاله بهر کافی را ببرید.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)