شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام عسکری علیه السلام

شمه ای از فضائل و سیره فردی امام حسن عسکری (علیه السلام)

شمه ای از فضائل و سیره فردی امام حسن عسکری (علیه السلام)

ثقة الاسلام کلینی در کافی و شیخ مفید در ارشاد نقل می ‏کند: از حسین بن محمد اشعری و محمد بن یحیی و دیگران که گویند: احمد بن عبیدالله بن خاقان (وزیر معتمد عباسی) وکیل املاک و مستغلات خلیفه در قم و عامل اخذ مالیات از آنها بود؛ او در عداوت اهل بیت (علیهم السلام) بسیار شدید بود.

جزئیات

هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام)

هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) هشتم ربيع الاول، سالروز شهادت غم بار امام يازدهم شيعيان، امام حسن عسکري عليه السلام است. اين امام مظلوم که در عمر کوتاه خويش رنج ها و شکنجه های بسياری را تحمل کرد، پس از هشت روز مسموميت، به دست مزدوران معتمد عباسی در سال 260 هـ. ق در 28 سالگی در سامرا به شهادت رسيد و کنار مرقد پاک پدرش به خاک سپرده شد. به همين مناسبت، هر ساله شيعيان در سراسر جهان تشيع، رخت ماتم به تن مي کنند و اين مصيبت جان سوز را به فرزندش، مهدی موعود (عج) تسليت مي گويند. در اين مقاله، به جنبه هايی از زندگی آن حضرت مي پردازيم.  

جزئیات

سوگ ستاره سامرا

سوگ ستاره سامرا ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) در مدینه طیبه در روز هشتم ربیع الثانى سال دویست و سى و دوم هجرى واقع شد. اسم شریف آن حضرت حسن و کنیه ایشان ابومحمد و مشهورترین القاب آن حضرت زکی، هادی، تقی، خالص، مرضى و عسکرى است. چون آن حضرت در محله عسکر در شهر سامرا که او و پدرش امام هادی (علیه السلام) در آن ساکن بودند به همین سبب عسکرى نامیده شد.

جزئیات

انتظارات امام حسن عسكرى (عليه السلام) از شيعيان

انتظارات امام حسن عسكرى (عليه السلام) از شيعيان امام حسن عسکرى(علیه السلام) یازدهمین امام شیعیان، در روز جمعه هشتم ربیع الثانى، سال 232 ه.ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود، و عالم را با نور جمال خویش روشن نمود. پدر بزرگوار آن حضرت، امام هادى (علیه السلام) و مادرش بانویى پارسا و شایسته است که از او به نامهاى «حُدیثه»، «سلیل» و «سوسن» یاد شده است.

جزئیات

سيره امام حسن عسكرى (علیه السلام) در مبارزه با فرقه سازى ها و تفرقه ها

سيره امام حسن عسكرى (علیه السلام) در مبارزه با فرقه سازى ها و تفرقه ها  تلاش های امام حسن عسكری (علیه السلام) برای جلوگیری از پیدایش تفرقه در میان مسلمانان از مهمترین نمودهای حیات كوتاه اما پربركت آن حضرت بود. آن امام همام علی رغم فشارهای سخت عباسیان و بحران های فراوان فكری و عقیدتی در جامعه آن روز می كوشید از بروز شكاف در میان جامعه مسلمانان و سوءاستفاده جریانات سیاسی و فكری بیگانه و وارداتی و یا درونی از این بحران ها جلوگیری كند.

جزئیات

میلاد امام حسن عسکری (علیه السلام)

میلاد امام حسن عسکری (علیه السلام) اغلب تاریخ نویسان معتقدند امام عسکری علیه السلام در سال 232 ق در شهر مدینه چشم به جهان گشود و هنوز چندسالی از عمر مبارکش نمی گذشت که به همراه پدر بزرگوارش امام هادی علیه السلام از مدینه به سامرا تبعید شد و در مرکز عسکر (لشکرگاه) تحت نظارت مأموران خلیفه ساکن شد.

جزئیات

جایگاه اندیشه و عمل در سخنان امام حسن عسکری (علیه السلام)

جایگاه اندیشه و عمل در سخنان امام حسن عسکری (علیه السلام) امام حسن عسکرى علیه السلام، یازدهمین امام شیعیان، در روز جمعه هشتم ربیع الثانى، سال 232 ه ق  در مدینه منوره دیده به جهان گشود . پدر بزرگوار آن حضرت، امام هادى علیه السلام و مادرش بانویى پارسا و شایسته است که از او به نام های: «حدیثه» ، «سلیل» و «سوسن» یاد شده است . این بانوى گرامى از زنان نیکوکار و داراى بینش اسلامى بود . در فضیلت او همین بس که پس از شهادت امام حسن عسکرى علیه السلام پناهگاه و نقطه اتکاى شیعیان در آن دوره بحرانى و پراضطراب به شمار مى رفت .

جزئیات

شهادت امام حسن عسكرى (عليه السلام)

شهادت امام حسن عسكرى (عليه السلام) شهادت آن حضرت را روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال 260 هجری نوشته اند. در کیفیت وفات آن امام بزرگوار آمده است: فرزند عبیدالله بن خاقان گوید روزی برای پدرم (که وزیر معتمد عباسی بود) خبر آوردند که ابن الرضا ـ یعنی حضرت امام حسن عسکری ـ رنجور شده، پدرم به سرعت تمام نزد خلیفه رفت و خبر را به خلیفه داد.

جزئیات

آشنايى با يازدهمين اختر تابناک امامت

آشنايى با يازدهمين اختر تابناک امامت هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت حضرت امام حسن عسکری (علیه‏السلام) است. در این روز، یکی دیگر از گل‏های سرسبز باغ علوی پژمرده شد و آفتاب عمر با سعادت او غروب کرد. آسمانیان و زمینیان در غم فقدان او محزون شدند و گل‏های بوستان احمدی در خزان یکی دیگر از شاخه‏ های طوبای خود، به ماتم نشستند.

جزئیات

چهل حديث از امام حسن عسکری (علیه السلام)

چهل حديث از امام حسن عسکری (علیه السلام) چهل حديث از امام حسن عسکری (علیه السلام)

جزئیات

گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسکرى (علیه السلام)

گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسکرى (علیه السلام) امام حسن عسکرى عليه السلام در هشتم ربيع الثانى (يا 24 ربيع الاول) سال 232 ه . ق ديده به جهان گشود وبا نور خويش آسمان مدينه را نورانى کرد. پدر آن بزرگوار امام هادى عليه السلام و مادر با عظمتش «حُدَيْثه» بود که از او به عنوان «سوسن» و «سليل» نيز ياد کرده اند. وى از بانوان نيکوکار و داراى بينش اسلامى بود و در فضيلت او همين بس که پس از شهادت آن حضرت، پناهگاه و نقطه اتکاى شيعيان در آن دوران بحرانى و پر اضطراب بود.

جزئیات

رازی که امام عسکری (علیه السلام) در زندان برملا ساخت

رازی که امام عسکری (علیه السلام) در زندان برملا ساخت هشتم ربیع الثانی ولادت سراسر نور و با برکت امام حسن عسکری (علیه السلام) پدر بزرگوار حضرت ولیعصر ارواحناه فداه است، به مناسبت این روز فرخنده بر آن شدیم که به برخی از زوایای زندگانی این امام همام از کتاب «قادتنا کیف نعرفهم» آیت  الله سیدمحمدهادی میلانی اشاره کنیم - این کتاب در 9 جلد به زندگانی چهارده معصوم و فضایل آن ها با استفاده از مدارک شیعه و سنی پرداخته است - که در ادامه می آید:

جزئیات

امام حسن عسکری (علیه السلام) و منحرفان فکری

امام حسن عسکری (علیه السلام) و منحرفان فکری يكی از اهداف و برنامه ‏های كلی پيامبر و معصومان عليهمالسلام حراست و مرزبانی از انديشه ‏های اسلامی بود كه با آغاز بعثت و دعوت پيامبر شروع شده و هريك از امامان بزرگوار به تناسب شرايط زمانی خود به اين وظيفه مهم و خطير پرداخته‏اند. چنان كه ملاحظه می‏كنيم، حضرت محمد صلی ‏الله ‏عليه‏ و ‏آله ‏و سلم با بسياری از گروه‏ها همانند: دهرد‏ها، زنادقه، براهمه و غير آنان و همچنين امامان عليهم‏السلام با افراد و گروه‏های بسياری كه به ظاهر مسلمان بوده، اما افكار خارج از انديشه‏های دينی و اسلامی داشتند، به بحث و گفت و گو و مقابله جدی می‏پرداختند.

جزئیات

چهل حديث از امام حسن عسکرى (علیه السلام)

چهل حديث از امام حسن عسکرى (علیه السلام) چهل حديث از امام حسن عسکرى (علیه السلام)

جزئیات

گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسگرى علیه السلام

گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسگرى علیه السلام امام حسن عسکرى عليه السلام در هشتم ربيع الثانى (يا 24 ربيع الاول) سال 232 ه . ق ديده به جهان گشود وبا نور خويش آسمان مدينه را نورانى کرد. پدر آن بزرگوار امام هادى عليه السلام و مادر با عظمتش «حُدَيْثه» بود که از او به عنوان «سوسن» و «سليل» نيز ياد کرده اند. وى از بانوان نيکوکار و داراى بينش اسلامى بود و در فضيلت او همين بس که پس از شهادت آن حضرت، پناهگاه و نقطه اتکاى شيعيان در آن دوران بحرانى و پر اضطراب بود. (1) مجموع عمر حضرت عسکرى عليه السلام به 28 سال مى رسد و آن حضرت سرانجام در هشتم ربيع الاول 260 ه . ق به دسيسه معتمد عباسى در شهر سامراء به شهادت رسيد. (2)        

جزئیات

سيرى در سيره فردى و اجتماعى امام حسن عسکرى علیه السلام

سيرى در سيره فردى و اجتماعى امام حسن عسکرى علیه السلام       امام حسن عسکرى عليه السلام در روز جمعه هشتم ربيع الثانى سال 232 هجرى قمرى در مدينه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوار آن حضرت امام هادى عليه السلام و مادر مکرمه اش بانوى عارفه ايست که به نام هاى «سليل» ، «حديثه» و «سوسن» خوانده مى شود. (1)      

جزئیات

جايگاه انديشه و عمل در سخنان امام حسن عسکرى علیه السلام

جايگاه انديشه و عمل در سخنان امام حسن عسکرى علیه السلام امام حسن عسکرى عليه السلام، يازدهمين امام شيعيان، در روز جمعه هشتم ربيع الثانى، سال 232 ه ق (1) در مدينه منوره ديده به جهان گشود . (2) پدر بزرگوار آن حضرت، امام هادى عليه السلام و مادرش بانويى پارسا و شايسته است که از او به نامهای: «حديثه» ، «سليل» و «سوسن» ياد شده است . اين بانوى گرامى از زنان نيکوکار و داراى بينش اسلامى بود . در فضيلت او همين بس که پس از شهادت امام حسن عسکرى عليه السلام پناهگاه و نقطه اتکاى شيعيان در آن دوره بحرانى و پراضطراب به شمار مى رفت . (3)

جزئیات

چهل حدیث زیبا از امام حسن عسکری علیه السلام

چهل حدیث زیبا از امام حسن عسکری علیه السلام - قالَ الإمامُ أبُو مُحَمَّد الْحَسَنِ الْعَسْكَرى (علیه السلام) : إنَّ اللهَ تَبارَكَ وَ تَعالى بَیَّنَ حُجَّتَهُ مِنْ سائِرِ خَلْقِهِ بِكُلِّ شَىْء، وَ یُعْطِیهِ اللُّغاتِ، وَمَعْرِفَهَ الاْنْسابِ وَالاْجالِ وَالْحَوادِثِ، وَلَوْلا ذلِكَ لَمْ یَكُنْ بَیْنَ الْحُجَّهِ وَالْمَحْجُوحِ فَرْقٌ.([1]) حضرت امام حسن عسكری( علیه السلام) فرمود: همانا خداوند متعال، حجّت و خلیفه خود را براى بندگانش الگو و دلیلى روشن قرار داد، همچنین خداوند حجّت خود را ممتاز گرداند و به تمام لغت ها و اصطلاحات قبائل و اقوام آشنا ساخت و أنساب همه را مى شناسد و از نهایت عمر انسان ها و موجودات و نیز جریات و حادثه ها آگاهى كامل دارد و چنانچه این امتیاز وجود نمى داشت، بین حجّت خدا و بین دیگران فرقى نبود.  

جزئیات

امام حسن عسکری علیه السلام

امام حسن عسکری علیه السلام ن حضرت در ربیع الثانی- روز دهم [۱] یا هشتم [۲] یا چهارم[۳] - سال 232- به نقل خطیب [۴] 231- چشم به جهان گشود و 28 سال زندگی کرد. [۵] ابن خلّکان تولد ایشان را روز پنجشنبه یکی از ماههای سال 231 دانسته و قول دیگری را نیز که ششم ربیع الآخر سال 232 می‌باشد، نقل کرده است. [۶] مسعودی سن آن حضرت را به هنگام شهادت 29 سال دانسته است. [۷] بنابراین او باید تولد آن حضرت در سال 231 را معتبر بداند

جزئیات

چهل حدیث زیبا از امام حسن عسکری (علیه السلام)

چهل حدیث زیبا از امام حسن عسکری (علیه السلام) چهل حدیث زیبا از امام حسن عسکری (علیه السلام)

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)