شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

امام مهدی عج الله تعالی فرجه

سیمای غیبت در روایات و آثار متقدمان شیعه

سیمای غیبت در روایات و آثار متقدمان شیعه

یکی از مسائل مهم در تاریخ سیاسی شیعه، مواجهه شیعیان با موضوع غیبت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. مطالعه در روایات وقرائن به جا مانده نشان دهندهء چاره جویی های متنوع امامان شیعه (علیه السلام) ونیز دانشمندان این مکتب است. این مقاله، گزارش کوتاهی است از اهمّ اقداماتی که جهت توجیه وتثبیت اصل پدیده غیبت ونیز چگونگی مواجهه با این پدیده در اداره امور شیعه در شرایط وعصر غیبت انجام گرفته است:

جزئیات

ندای آسمانی

ندای آسمانی میان علامت های قیام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ندای آسمانی جایگاه ویژه ای دارد. مطرح شدن این مطلب در روایات فراوان، تطبیق آیاتی از قرآن توسط اهل بیت (علیه السلام) بر آن، مطرح شدن آن در آخرین توقیع، حتمی بودن و آغاز ظهور حضرت به وسیله ندا، نشان از اهمیت آن دارد. مهم ترین هدف از ندای آسمانی، شناساندن حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به جهانیان و اعلان آمدن او است. در این نوشتار، ابتدا مباحث «واژه شناسی ندا»، «هدف از اعلان ندا»، «نشانه های حتمی و بدا»، و «ندای آسمانی در قرآن کریم» مطرح می شوند، سپس ندای آسمانی معرفی و به وظیفه مخاطبان ندا و نداهای دیگر و ندای آسمانی از نگاه عامه اشاره می شود.

جزئیات

اینک آخرالزمان: جنگ عراق ایده وقوع آرماگدون

اینک آخرالزمان: جنگ عراق ایده وقوع آرماگدون با توجه به ظهور مسیحیت بنیادگرا در کشور آمریکا و جنگ آمریکا علیه عراق، نظریه ‏پردازان مسیحى همچون جرى فالول، مورگان استرانگ، گریفریزر و... نظرات خود را - که غالباً مبتنى بر مکاشفات یوحنّا (بخش پایانى کتاب مقدس) است - به مخاطبان القا میکنند و از طرفى جنگ عراق را شاهدى بر تحقّق پیشگویی هاى کتاب مقدس (انجیل) میدانند و سعى میکنند تا بدین ‏وسیله دیدگاه هاى راست مسیحى را تبلیغ و حقانیّت خود را به جهانیان عرضه دارند.

جزئیات

عصر ظهور یا مدینه فاضله موعود در اسلام

عصر ظهور یا مدینه فاضله موعود در اسلام انسان در طول تاریخ، هیچ گاه از اندیشه و رؤیای «به زیستن» فارغ نبوده و نگاه او همواره برای یافتن آینده ای بهتر و سامان یافته تر، دوخته شده است. با آن که زورمداران و استضعاف گران، همیشه مخالفان رژیم خود را در هم می کوبند، در بند می کنند، به زندان می اندازند، به خاک و خون می کشند و می خواهند از هر طریق ممکن موقعیت خویش را حفظ کنند؛

جزئیات

دلایل غیبت حضرت مهدی (علیه السلام) از دیدگاه روایات

دلایل غیبت حضرت مهدی (علیه السلام) از دیدگاه روایات روایات زیادی درباره ی غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از وجود مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه ی اطهار (علیهم السلام) وارد شده است. برخی از آن ها، درباره ی وقوع غیبت است، چنان که فرموده اند: «قائم ما را غیبتی است بس طولانی» و گروهی از آن ها، طولانی بودن مدت آن را مطرح کرده اند....

جزئیات

با چهار نائب حضرت مهدی (ارواحناه فداه) آشنا شویم

با چهار نائب حضرت مهدی (ارواحناه فداه) آشنا شویم مشهورترین مناسبت ماه شعبان تولد حضرت صاحب الزمان حجة بن الحسن (عجل الله تعالی و فرجه شریف) است. این ماه همچنین با وفات دو تن از نایبهاى حضرت مهدى (عجل الله تعالی و فرجه شریف) نیز مصادف است. از این رو، با مرورى بر کتاب «الغیبة» شیخ طوسى به معرفى چهره چهار نایب حضرت « عثمان بن سعید، ابوجعفر محمد، ابوالقاسم حسین بن روح، ابوالحسن على بن محمد سمری » مى پردازیم.

جزئیات

قیام حضرت مهدی (ارواحنا فداه) و تشکیل حکومت واحد جهانی

قیام حضرت مهدی (ارواحنا فداه) و تشکیل حکومت واحد جهانی در اواخر قرن نوزدهم و بخشی از آغاز قرن بیستم که غرب در تب و تاب ناسیونالیسم، و نژاد پرستی فرو رفته بود و موسولینی و هیتلر به بهانه برتری نژاد، جهان را به خاک و خون می کشیدند، و سیاستمداران به جای نجات انسان ها، به فکر توسعه سلطه نژادی و قومی بودند، ناگهان اندیشه انترناسیونالیسم و لزوم حکومت واحد جهانی در نظر برخی از دانشمندان غرب، قوت گرفت و طرح هایی در این مورد ارائه گردید. علت پیدایش این فکر، و به عبارت روشن تر:

جزئیات

تشرفات به امام زمان (اروحنا فداه)

تشرفات به امام زمان (اروحنا فداه) مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی (رحمه الله) از آیات و مراجعی بود که بی واسطه به فیض ملاقات حضرت مهدی، صاحب الزمان (ارواحنا له الفداه) مشرف شده بود. یکی از آن موارد، قضیه شگرفی است که مرحوم شیخ محمد شریف رازی در جلد اول کتاب گنجینه دانشمندان نقل کرده است. او می نویسد: علامه حاج سید محمد حسن میرجهانی طباطبایی، صاحب تألیفات مفید که از خواص اصحاب ایشان بودند حکایت کرده اند که:

جزئیات

خاستگاه یاران امام زمان

خاستگاه یاران امام زمان یاران مهدی، از صنف و نژاد ویژه ای نیستند، بلکه از گروه ها و نژادهای گوناگون و از سرتاسر جهان هستند. مردمی که به یاری امام می شتابند، « من اقالیم الارض » « من اقصی البلادند .» در این حرکت عظیم، مردمان عجم، نقش پر اهمیتی در خدمتگزاری امام بر عهده دارند.

جزئیات

آخرالزمان و حکومت حضرت مهدی (ارواحنا فداه)

آخرالزمان و حکومت حضرت مهدی (ارواحنا فداه) حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسى در سال 1334 در نجف اشرف به دنیا آمدند. دروس مقدماتى حوزه را در همین شهر و نزد پدر بزرگوارشان حضرت آیت اللّه حاج شیخ محمد طبسى آغاز کردند، اما به دلیل شرایط نامناسبى که حکومت بعثى براى طلاب حوزه هاى علمیه فراهم آورده بود ناچار به مهاجرت از نجف و اقامت در شهر مقدس قم شدند.

جزئیات

ولادت حضرت بقیة الله الأعظم (عجل الله تعالی و فرجه)

ولادت حضرت بقیة الله الأعظم (عجل الله تعالی و فرجه) در سال 255 هـ شب جمعه شب ولادت خاتم الاوصیاء منتقم آل محمد (صلی الله علیه وآله)، آخرین امام بر حق و ولی مطلقِ خداوند حضرت بقیة الله حجة بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف واقع شده است. در این شب آب زمزم زیاد می شود به گونه ای كه همه می توانند رؤیت كنند، ولی اكنون روی آن پوشیده است. در این شب برات آزادی از آتش برای افراد زیادی نوشته می شود، و آن را «شب برات» و «شب مبارك» و «شب رحمت» گویند.

جزئیات

علائم ظهور امام زمان (عجل الله تعالی و فرجه)

علائم ظهور امام زمان (عجل الله تعالی و فرجه) مقصود از شرایط ظهور، همان شرایطى است که تحقق روز موعود متوقف بر آنها است و گسترش عدالت جهانى به آنها بستگى دارد و مى توان تعداد این شرایط را چنین دانست. شرط اول: وجود طرح و برنامه عادلانه کاملى که عدالت خالص واقعى را در برداشته باشد و بتوان آن را در هر زمان و مکانى پیاده کرد و براى انسانیت سعادت و خوشى به بار آورده و تضمین کننده سعادت دنیوى و اخروى انسان باشد. روشن است که بدون چنین برنامه و نقشه جامعى، عدالت کاملا متحقق نخواهد شد.

جزئیات

بررسی نشانه های ظهور

بررسی نشانه های ظهور اعتقاد به آمدن مصلح کل در آخر الزمان، ریشه در دل تاریخ دارد و مخصوص به اسلام و تشیّع نیست. کم وبیش، همه ادیان الهی، صرف نظر از نوع جهان بینی و اختلافاتی که در ویژگیهای منجی موعود دارند، نوید آمدن وی را داده اند و برای او، نشانه هایی یاد کرده اند.

جزئیات

نگاهی به زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ارواحناه فداه)

نگاهی به زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ارواحناه فداه) امام زمان حضرت مهدی (عجل الله تعالى فرجه الشریف )هم نام و هم كنیه حضرت پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله وسلم) است. در روایات آمده است كه شایسته نیست آن حضرت را با نام و كنیه، اسم ببرند تا آن گاه كه خداوند به ظهورش زمین را مزیّن و دولتش را ظاهر گرداند. نام: محمد بن الحسن  كنیه: ابوالقاسم.

جزئیات

زندگی امام زمان (ارواحنا فداه) در دوران غیبت

زندگی امام زمان (ارواحنا فداه) در دوران غیبت زندگی بقیة الله الاعظم‌ (عج) در زمان غیبت، و چگونگی آن، چنان است که خود آن حضرت در دعای حجاب از درگاه قادر متعال درخواست نموده که محجوب، و پشت پرده دیده‌ها باشد.« اَللهُمَّ احْجِبْنِی عَن عُیونِ اَعدائِی وَ اجْمَع بَینِی وَ بَینَ اَولِیائِی ».

جزئیات

احادیثی در مورد ظهور امام زمان (ارواحنا فداه)

احادیثی در مورد ظهور امام زمان (ارواحنا فداه) احادیثی در مورد ظهور امام زمان (ارواحناه فداه) از ائمه اطهار (علیهم السلام)

جزئیات

باستان شناسی گنج آخر الزمان

باستان شناسی گنج آخر الزمان عقیده به ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)، منجی موعود و قیام انقلابی و حکومت جهانی و عدالت گستر او، فکر و اندیشه انسان را وسیع و جهان اندیش می سازد تا به دورترین نقاط جهان بنگرد، عالم را مملکت خدا بداند و خیر و آسایش مردم تمام جهان را بخواهد که عاقبت و پیروزی با پرهیزکاران و شایستگان است؛ چنان که خدای متعال در «قرآن» چنین بشارت داده است: « وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ » (سوره انبیاء، آیه 105)

جزئیات

دانستنیهایی درباره حضرت مهدی (ارواحنا فداه)

دانستنیهایی درباره حضرت مهدی (ارواحنا فداه) آنچه که یک شیعه منتظر مى بایست درباره امام و مقتداى خویش بداند مجموعه اى از معارف را شامل مى شود، که برخى مطالبى عمومى اند که فراگیرى آنها بر همه لازم است و برخى دیگر مطالبى تخصصى که شاید براى همگان لازم و ضرورى نباشد. مقاله حاضر تلاشى است در جهت معرفى ابعاد مختلف شخصیت حضرت حجت، (علیه السلام)، به عموم دوستداران موعود.

جزئیات

دلایل غیبت حضرت مهدی (علیه السلام) از دیدگاه روایات

دلایل غیبت حضرت مهدی (علیه السلام) از دیدگاه روایات روایات زیادی درباره ی غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از وجود مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه ی اطهار (علیهم السلام) وارد شده است. برخی از آن ها، درباره ی وقوع غیبت است، چنان که فرموده اند: «قائم ما را غیبتی است بس طولانی» و گروهی از آن ها، طولانی بودن مدت آن را مطرح کرده اند.

جزئیات

امام زمان‏ (ارواحنا فداه) در آیینه زیارت جامعه‏

امام زمان‏ (ارواحنا فداه) در آیینه زیارت جامعه‏ مسئله مهدویت از مسائل مهم و حیاتی است که از زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) به صورت واضح و روشن مطرح شده و بر زنده نگه داشتن آن تأکید و تشویق فراوان شده است. و امامان معصوم (علیهم السلام) نیز به فراخور فرصت هایی که برای آنها پیش آمده این مسئله را مطرح و بیان نموده اند.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)