شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

شخصیت های اسلامی

حمزه، مظهر رشادت و جهاد

حمزه، مظهر رشادت و جهاد

بدون شک حضرت حمزه، از محبوب ترین شخصیت هایی است که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) بیشترین محبت و علاقه را به آنان ابراز داشت و پیوسته فضیلت های آنان را برای همگان اعلام کرد. ابوالفرج اصفهانی در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آورده که آن حضرت فرمود: « بهترین مردم، حمزه و جعفر و علی (علیه السلام) هستند ».

جزئیات

عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) و روایات مهدویت

عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) و روایات مهدویت در این نوشتار کوتاه روایاتی از حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) نقل شده است که در آن به مهدویت و مسائل مربوط به آن اشاره شده است. کوته نوشت حاضر در سه بخش می باشد: 1 - شخصیت و زیست نامه حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام). 2 - روایات رسیده از وی در باره امام زمان (علیه السلام) به همراه ترجمه فارس آنها. 3 - یک نتیجه گیری کوتاه بر اساس روایات نقل شده.  

جزئیات

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه (سلام الله علیها) حضرت خدیجه همسر گرامی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)، 68 سال پیش از هجرت نبوی (صلی الله علیه و آله) در شهر مکه به دنیا آمد. پدر وی خویلد بن اسد و مادرش فاطمه دختر زائدة بن اصم می باشد. او در چهل سالگی با حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) که 25 سال از عمر شریفش را سپری کرده بود ازدواج نمود.

جزئیات

رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) لحظه ای با پیامبر هم نفس بودن، یا لحظه ای چشم در نگاه مهربانش دوختن می ارزید به یک عمر سختی کشیدن و رنج بردن. برای خدیجه کبری ـ که سلام خدا بر او باد ـ سال های با پیامبر بودن سال های رنج نبود؛ بلکه سال های بدون پیامبر، سال های تیرگی و رنج بود.

جزئیات

زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام)

زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام) ضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند بزرگ امام حسین (علیه السلام) در سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. مادر بزرگوار وی لیلا دختر ابی مره است. لیلا برای امام حسین (علیه السلام)پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید:

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت سوم»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت سوم» علم و دانش حضرت زینب (سلام الله علیها) مانند دانش سایر صنوف بشری نیست که از طریق اکتساب و تحصیل ایجاد شده باشد بلکه علم آن حضرت (سلام الله علیها) از منبع علوم غیبی نبوت و باب علم و دانش امامت سیراب گشته و به وسیله الهامات خفیه و افاضات نبویه و تعلیمات علویه که در جهان مادی راهی به سوی آن نیست أخذ علم و دانش نموده است.

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم» مراحل زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها) ر می توان در سه مرحله بررسی نمود که عبارتند از در خانه پدر،درخانه همسر و درواقعه کربلا که درادامه به شرح وتوضیح هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول» طهارت اصل و شرافت خانوادگی از مسائلی است که در اسلام بدان عنایت بسیاری شده است. در گزینش افراد برای تصدی امور مسلمین، در انتخاب فرد برای شریک زندگی، در درخواست حوائج مهم و اساسی از افراد و غیره به ما توصیه شده است، به سوی کسانی روی آوریم که دارای شرافت و نجابت و برخوردار از اصالت خانوادگی هستند و بر همین مبنای فکری است که ما از اصالت و ریشه و تبار حضرت زینب (سلام الله علیها) آغاز می نمایم و در ادامه به شرح و توضیح آن می پردازیم.

جزئیات

زندگینامه حضرت ام البنین (علیها السلام)

زندگینامه حضرت ام البنین (علیها السلام) نام او فاطمه بود که بعدها پس از ازدواج با حضرت علی (علیه السلام) با کنیه‏ «امُّ البنین» (مادر پسران) مشهور شد. پدر و مادرش از خاندان بنی کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بودند و دارای خوبی ها و صفات خانوادگی مشترک بودند فاطمه دختری پاکدل وباتقوا بود . فضایل اخلاقی، کمالات انسانی، نیروی ایمانی، ثبات و پایداری، شکیبایی و بردباری، بصیرت و دانایی، نطق و سخندانی او را به شایستگی، بانوی بانوان کرده بود.

جزئیات

سالروز وفات مادر مهتاب؛ حضرت ام البنین (علیها السلام)

سالروز وفات مادر مهتاب؛ حضرت ام البنین (علیها السلام) 13 جمادی الثانی سالروز وفات مادر سوگ نشین نهر علقمه حضرت ام البنین سلام الله علیها و شیر زن حیدر کرار علی مرتضی علیه السلام است. نوشته ذیل به ساحت بانوی ادب پیشکش و به خوانندگان تقدیم می‎شود.

جزئیات

زندگینامه حضرت ام البنین (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت ام البنین (سلام الله علیها) نام او فاطمه بود که بعدها پس از ازدواج با حضرت علي (عليه السلام) با کنيه‏ "امُّ البنين" (مادر پسران) مشهورشد. پدر و مادرش از خاندان بني کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) بودند و داراي خوبيها و صفات خانوادگي مشترک بودند فاطمه دختري پاکدل وباتقوا بود .

جزئیات

حضرت زینب (علیها السلام) بانوی حیا، پاسدار عفت و پاکدامنی

حضرت زینب (علیها السلام) بانوی حیا، پاسدار عفت و پاکدامنی زینب؛ بانوى حیا و عفت، مرزبان پاکى و پاکدامنى، دختر على (علیه السلام) و زهرا (علیها السلام)؛ در روز پنجم جمادى الاولى، سال پنجم یا ششم هجرت در مدینه منوره، خواستگاه حیا و پاکى، دیده به جهان گشود. هرچند مادر بزرگوارش را در پنج سالگى از دست داد، ولى رهتوشه هایى گرانبها از حیا و پاکى در همین مدت کوتاه از مکتب مادر فرا گرفت.

جزئیات

دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه سلام الله حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) درخانه ی عصمت و طهارت چشم به جهان گشود، مادرش نجمه (سلام الله علیها) و پدرش امام هفتم، حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادرش امام رضا (علیه السلام) بود.

جزئیات

چهارم ربیع الثانی مصادف با تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)

چهارم ربیع الثانی مصادف با تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) تبار حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با چهار واسطه ، به سبط اکبر پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و خاندان وحی می رسد . احمد بن علی نجاشی - که یکی از ارکان علم رجال است -، درباره نسب آن بزرگوار می نویسد:

جزئیات

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «3»

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «3» هجرت حضرت امام علی بن ‏موسی‏ الرضا (علیه السلام) از مدینه به مرو، هجرتی اجباری بود که هر نوع تصمیم‏ گیری را از وی سلب کرده بود. لذا خاندان پیامبر و خاصان امام که بی ‏فروغ او زندگی برایشان مفهومی نداشت، قصد هجرت به ایران کردند و لیکن مخالفت دستگاه خلافت ‏باعث‏ شد تا هجرت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) با یک سال تاخیر صورت پذیرد.

جزئیات

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «2»

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «2» گروه هاى مختلف فکرى و سیاسى چون شیعیان، عباسیان و خوارج با امویان مخالف بودند و مخالفت گروه هایى چون شیعه امامیه به سال هاى آغازین عصر خلافت می رسید. به شهادت رساندن امامان شیعه موج خشم و نفرت را در میان شیعیان به حرکت درآورده بود و گاه این حرکت ها به صورت قیام هایى علیه خاندان اموى خودنمایى میکرد.

جزئیات

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) پیامبر اکرم (صلّى الله علیه وآله) پس از بعثت ‏با رفتار ناشایست مشرکان مکه روبرو شد و به ناچار یثرب را براى هجرت و ترویج دین خدا انتخاب‏ کرد. شهرى که پس از هجرت «مدینة ‏النبى صلّى الله علیه وآله» نام‏ گرفت.

جزئیات

فضائل حضرت علی اکبر (علیه السلام)

فضائل حضرت علی اکبر (علیه السلام) مرحوم مقرم مى ‏نويسد:على ‏اکبر در روز يازدهم شعبان سال 33 هجرى يعنى دو سال قبل از کشته شدن عثمان به دنيا آمد اين موافق است با قول ابن ادريس در سرائر که فرموده: على اکبر در خلاقت عثمان چشم به دنيا گشود.

جزئیات

مجموعه کرامات و فضائل حضرت عباس (علیه السلام)

مجموعه کرامات و فضائل حضرت عباس (علیه السلام) عقیل برادر بزرگ امیر المؤمنین علیه السلام و 20 سال بزگتر از آنحضرت بود. او از کسانى بود که نظر و گفته اش در علم انساب حجت بود، در مسجد حضرت رسول ص براى وى حصیرى مى گذارند که بر آن نماز مى کرد و قبائل عرب براى شناخت و آگاهى از علم انساب به دورش جمع مى شدند و در پاسخ مراجعات بسیار سریع الانتقال بود.

جزئیات

نگاهی خردمندانه به برخی از نکاتِ زندگانیِ عالِم عظيم الشأن حضرت آيةاللّه آقای ميرزا محمّدحسين غروی نائينی

نگاهی خردمندانه به برخی از نکاتِ زندگانیِ عالِم عظيم الشأن حضرت آيةاللّه آقای ميرزا محمّدحسين غروی نائينی اين ناچيز محمّد کريم پارسا به عرض می‌رساند: بسيار سزاوار و به جاست اظهارِ مراتبِ تشکّر و سپاس از دوست بزرگوار، عالم عامل، حضرت آيةالله آقاسيد مجتبی جزائری اصفهانی (فرزند خطيب توانا مرحوم حجّةالإسلام آقای حاج سيد رضا جزائری (رضوان‌الله‌ سبحانه‌ وتعالی‌عليه) )؛ زيرا بدون کمک در تحقيق و تنظيم و ترتيب و ويرايشِ ايشان، برای اينجانب امکانِ به ظهور رساندنِ اين مقاله محقّقانه نبود. فجزاه الله سبحانه خير الجزاء، و الحمد لله ربّ العالمين. ٭ اين ناچيز محمّد کريم پارسا مطالبی را که نقل می کنم تقريباً عين عبارات است، عين عبارات. مضمون و محتوا که جاي خود دارد. و برخی از مطالبی را که در اين مقاله نقل می کنم، از استاد بزرگوارِ حوزه علميه نجف اشرف حضرت آيةالله آقاشيخ مجتبيٰ حاتمی لنکرانی (رضوان‌الله‌ سبحانه‌ وتعالی‌عليه) (که خود، از شاگردان ميرزای نائينی بودند) شنيده‌ام. و برخی ديگر را از شيخِ بزرگوارِ حقائق‌شناس، حضرت آية الله بهجت (رضوان‌الله‌سبحانه‌وتعالی‌عليه) (که ميرزای نائينی و شاگردانِ او را درک کرده بودند) نقل می‌کنم. و بعضی را از عالِم جامع و اديب دوران، استاد اديب نيشابوری (رضوان‌الله‌سبحانه‌وتعالی‌عليه) (که بعض اساتيدش از شاگردان بلاواسطة ميرزای بزرگ شيرازی بودند) استفاده نموده‌ام. و برخی را از کسان ديگر که خدمتشان رسيده‌ام و در وثاقت و صدقشان شکّ ندارم. ٭ آشيخ مجتبيٰ لنکراني می فرمودند: «بنده 14سال شاگرد ميرزای نائينی بودم». ٭ و می فرمودند: «در درسِ ميرزا صدوپنجاه نفر شرکت می کردند، ولی ده دوازده نفرشان می فهميدند». [منظور: به نحو کامل و خوب می فهميدند]. ٭ و يک وقتی  به شيخ بزرگوار حقائق‌شناس آيةالله بهجت عرض کردم: آقای لنکرانی می فرمود: «من مرحوم فاضل شَرَبياني را ديده‌ام، ريشش را حناء می زد». آقای بهجت سر را پايين انداخته مکثی فرمودند، بعد سر بالا آوردند و فرمودند: «امروز کسی مثل آقاي لنکرانی احوال نجف را ندارد». [پارسا: با اينکه در آن زمان، استاد الفقهاء و المجتهدين حضرت آيةالله خويی هم زنده بود].

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)