شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

شخصیت های اسلامی

شهادت اصحاب امام حسین (علیه السلام)

شهادت اصحاب امام حسین (علیه السلام)

عمر بن سعد نزدیک به یاران امام شد و ذوید را صدا کرد و گفت: پرچم را نزدیک آر، او پرچم را نزدیک آورد، پس عمربن سعد تیر را بر کمان نهاد و به سوی یاران امام (علیه السلام)انداخت و گفت: گواه باشید که من اول کسی بودم که به سوی آنان تیر انداختم!! سپس دیگران نیز تیر بر کمان نهاده و اصحاب امام را نشانه رفتند، که بعد از این اقدام، کسی از یاران امام حسین (علیه السلام) نماند که از آن تیرها به او اصابت نکرده باشد، و همین امر باعث شد تا پنجاه تن از یاران امام حسین (علیه السلام) به شهادت برسند.

جزئیات

سفیر انقلاب کربلا

سفیر انقلاب کربلا خاندان با شرافت «بنی هاشم»، چهره های تاب ناک و شخصیت های ارزش مندی را به عنوان «الگو و اسوه» به جامعه بشری تقدیم کرده است. «مسلم بن عقیل»، یکی از این الگوهای حماسه و ایثار و دین داری است که در این شماره با جلوه هایی از عظمت روح و ادب و فداکاری او آشنا می شویم.

جزئیات

حضرت مسلم بن عقیل

حضرت مسلم بن عقیل روح بزرگ انسان های خود ساخته و پاک به دیگران هم، پاکی و ایمان می ‏آموزد. صداقت و فداکاری ایثارگران در راه خدا الهام بخش تعهد و فداکاری است. حماسه‏ های جهاد و شهادت مردان بزرگ اسلام، مجاهد ساز و شهید پرور است. عظمت انسانی چهره‏ های پرفروغ تاریخ خونبار ما اسوه همه کسانی است که در زندگی به هدف هایی والاتر از خوردن و خوابیدن اعتقاد دارند و ارزش های متعالی را می ‏جویند. انسان های نمونه از نظر ایمان، اخلاق، شهامت، جوانمردی و استقامت، همیشه زینت تاریخ بوده و هستند.

جزئیات

درباره حضرت معصومه (سلام الله علیها)

درباره حضرت معصومه (سلام الله علیها) حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در روز اول ذیقعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار، از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند.

جزئیات

حمزه، مظهر رشادت و جهاد

حمزه، مظهر رشادت و جهاد بدون شک حضرت حمزه، از محبوب ترین شخصیت هایی است که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) بیشترین محبت و علاقه را به آنان ابراز داشت و پیوسته فضیلت های آنان را برای همگان اعلام کرد. ابوالفرج اصفهانی در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آورده که آن حضرت فرمود: « بهترین مردم، حمزه و جعفر و علی (علیه السلام) هستند ».

جزئیات

عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) و روایات مهدویت

عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) و روایات مهدویت در این نوشتار کوتاه روایاتی از حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) نقل شده است که در آن به مهدویت و مسائل مربوط به آن اشاره شده است. کوته نوشت حاضر در سه بخش می باشد: 1 - شخصیت و زیست نامه حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام). 2 - روایات رسیده از وی در باره امام زمان (علیه السلام) به همراه ترجمه فارس آنها. 3 - یک نتیجه گیری کوتاه بر اساس روایات نقل شده.  

جزئیات

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

نگاهی به آموزه های تربیتی در زندگی حضرت خدیجه (سلام الله علیها) حضرت خدیجه همسر گرامی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)، 68 سال پیش از هجرت نبوی (صلی الله علیه و آله) در شهر مکه به دنیا آمد. پدر وی خویلد بن اسد و مادرش فاطمه دختر زائدة بن اصم می باشد. او در چهل سالگی با حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) که 25 سال از عمر شریفش را سپری کرده بود ازدواج نمود.

جزئیات

رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) لحظه ای با پیامبر هم نفس بودن، یا لحظه ای چشم در نگاه مهربانش دوختن می ارزید به یک عمر سختی کشیدن و رنج بردن. برای خدیجه کبری ـ که سلام خدا بر او باد ـ سال های با پیامبر بودن سال های رنج نبود؛ بلکه سال های بدون پیامبر، سال های تیرگی و رنج بود.

جزئیات

زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام)

زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام) ضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند بزرگ امام حسین (علیه السلام) در سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. مادر بزرگوار وی لیلا دختر ابی مره است. لیلا برای امام حسین (علیه السلام)پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید:

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت سوم»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت سوم» علم و دانش حضرت زینب (سلام الله علیها) مانند دانش سایر صنوف بشری نیست که از طریق اکتساب و تحصیل ایجاد شده باشد بلکه علم آن حضرت (سلام الله علیها) از منبع علوم غیبی نبوت و باب علم و دانش امامت سیراب گشته و به وسیله الهامات خفیه و افاضات نبویه و تعلیمات علویه که در جهان مادی راهی به سوی آن نیست أخذ علم و دانش نموده است.

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم» مراحل زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها) ر می توان در سه مرحله بررسی نمود که عبارتند از در خانه پدر،درخانه همسر و درواقعه کربلا که درادامه به شرح وتوضیح هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

جزئیات

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول» طهارت اصل و شرافت خانوادگی از مسائلی است که در اسلام بدان عنایت بسیاری شده است. در گزینش افراد برای تصدی امور مسلمین، در انتخاب فرد برای شریک زندگی، در درخواست حوائج مهم و اساسی از افراد و غیره به ما توصیه شده است، به سوی کسانی روی آوریم که دارای شرافت و نجابت و برخوردار از اصالت خانوادگی هستند و بر همین مبنای فکری است که ما از اصالت و ریشه و تبار حضرت زینب (سلام الله علیها) آغاز می نمایم و در ادامه به شرح و توضیح آن می پردازیم.

جزئیات

زندگینامه حضرت ام البنین (علیها السلام)

زندگینامه حضرت ام البنین (علیها السلام) نام او فاطمه بود که بعدها پس از ازدواج با حضرت علی (علیه السلام) با کنیه‏ «امُّ البنین» (مادر پسران) مشهور شد. پدر و مادرش از خاندان بنی کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بودند و دارای خوبی ها و صفات خانوادگی مشترک بودند فاطمه دختری پاکدل وباتقوا بود . فضایل اخلاقی، کمالات انسانی، نیروی ایمانی، ثبات و پایداری، شکیبایی و بردباری، بصیرت و دانایی، نطق و سخندانی او را به شایستگی، بانوی بانوان کرده بود.

جزئیات

سالروز وفات مادر مهتاب؛ حضرت ام البنین (علیها السلام)

سالروز وفات مادر مهتاب؛ حضرت ام البنین (علیها السلام) 13 جمادی الثانی سالروز وفات مادر سوگ نشین نهر علقمه حضرت ام البنین سلام الله علیها و شیر زن حیدر کرار علی مرتضی علیه السلام است. نوشته ذیل به ساحت بانوی ادب پیشکش و به خوانندگان تقدیم می‎شود.

جزئیات

زندگینامه حضرت ام البنین (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت ام البنین (سلام الله علیها) نام او فاطمه بود که بعدها پس از ازدواج با حضرت علي (عليه السلام) با کنيه‏ "امُّ البنين" (مادر پسران) مشهورشد. پدر و مادرش از خاندان بني کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) بودند و داراي خوبيها و صفات خانوادگي مشترک بودند فاطمه دختري پاکدل وباتقوا بود .

جزئیات

حضرت زینب (علیها السلام) بانوی حیا، پاسدار عفت و پاکدامنی

حضرت زینب (علیها السلام) بانوی حیا، پاسدار عفت و پاکدامنی زینب؛ بانوى حیا و عفت، مرزبان پاکى و پاکدامنى، دختر على (علیه السلام) و زهرا (علیها السلام)؛ در روز پنجم جمادى الاولى، سال پنجم یا ششم هجرت در مدینه منوره، خواستگاه حیا و پاکى، دیده به جهان گشود. هرچند مادر بزرگوارش را در پنج سالگى از دست داد، ولى رهتوشه هایى گرانبها از حیا و پاکى در همین مدت کوتاه از مکتب مادر فرا گرفت.

جزئیات

دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) دهم ربیع الثانی مصادف با شهادت حضرت معصومه سلام الله حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) درخانه ی عصمت و طهارت چشم به جهان گشود، مادرش نجمه (سلام الله علیها) و پدرش امام هفتم، حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادرش امام رضا (علیه السلام) بود.

جزئیات

چهارم ربیع الثانی مصادف با تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)

چهارم ربیع الثانی مصادف با تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) تبار حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با چهار واسطه ، به سبط اکبر پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و خاندان وحی می رسد . احمد بن علی نجاشی - که یکی از ارکان علم رجال است -، درباره نسب آن بزرگوار می نویسد:

جزئیات

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «3»

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «3» هجرت حضرت امام علی بن ‏موسی‏ الرضا (علیه السلام) از مدینه به مرو، هجرتی اجباری بود که هر نوع تصمیم‏ گیری را از وی سلب کرده بود. لذا خاندان پیامبر و خاصان امام که بی ‏فروغ او زندگی برایشان مفهومی نداشت، قصد هجرت به ایران کردند و لیکن مخالفت دستگاه خلافت ‏باعث‏ شد تا هجرت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) با یک سال تاخیر صورت پذیرد.

جزئیات

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «2»

جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه (سلام الله علیها) «2» گروه هاى مختلف فکرى و سیاسى چون شیعیان، عباسیان و خوارج با امویان مخالف بودند و مخالفت گروه هایى چون شیعه امامیه به سال هاى آغازین عصر خلافت می رسید. به شهادت رساندن امامان شیعه موج خشم و نفرت را در میان شیعیان به حرکت درآورده بود و گاه این حرکت ها به صورت قیام هایى علیه خاندان اموى خودنمایى میکرد.

جزئیات

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)