شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

امام هادی علیه السلام
امام روشنايى ها (ولادت امام هادى عليه السلام)

امام روشنايى ها (ولادت امام هادى عليه السلام)

در سپیده دمان پانزدهم ذیحجه سال 212 هجرى، شعر حیات بر لبان آفرینش جارى شد و زمین را جشن حضور فراگرفت. دهمین صدف دریاى آفرینش شکافته شد و گوهر تابنده اى را بر صفحه فطرت به نمایش گذاشت تا چشم هر بیننده اى از فروغ فروزانش خیره گردد. گلى از عترت یاس در شهر رسالت در دامان موساى زمان و جوادآل محمد علیه السلام جوانه زد و سراى آن امام همام را از شمیم عِطر دل انگیزش پر ساخت.

ادعیه و زیارات
روز عرفه و فرصت ها

روز عرفه و فرصت ها

کى از ویژگى هاى مؤمن این است که مى خواهد دائماً خود را به خدا نزدیک کند و پیوسته در جهت جلب رضاى اوست. همانطور که در روایات بسیارى به توبه یا دعا و...سفارش شده و از طرف دیگر مکان ها یا زمانهاى خاصى براى اجات دعا یا قبولى توبه ذکر شده، براى جلب رضایت حق نیز اوقات یا مکان هایى بیان شده که مؤمن مى تواند در آنها، به خداوند تقرّب جوید.

ادعیه و زیارات
عرفه، روز دعا و نیایش

عرفه، روز دعا و نیایش

بادات و دعا رشته اتصال انسان با مبدأ هستی و قدرت لایزال الهی هستند؛ از این رو لذا نمی توان گفت که دعا و عبادات، مخصوص ایّام خاص می باشند؛ اما زمان هایی وجود دارد که فرصت ویژه ای برای ارتباط با خداوند از طریق دعا و راز و نیاز است؛ چرا که رحمت خاص خداوند در آنها از مبدأ اعلی به سوی بندگان سرازیر می گردد و بنده باید تلاش کند خود را در معرض دریافت آن عنایات و رحمتهای ویژه الهی قرار دهد؛

امام باقر علیه السلام
سفیر شهید، حضرت علی بن محمد باقر (علیه السلام)

سفیر شهید، حضرت علی بن محمد باقر (علیه السلام)

شخصیت حضرت علی بن محمد الباقر(علیه السلام) به سبب سیره تبلیغی ایشان، در میان امامزادگان دارای جایگاهی والا است که با مطالعه آن می توان به درسهای آموزنده ای برای جامعه علمی و فرهنگی، به ویژه حوزه های علمیه دست یافت . بزرگمردی که بنا به درخواست مردم کاشان از محضر نورانی امام محمد باقر(علیه السلام) به این شهر مهاجرت کرد و هدایت و رهبری آنها را بر عهده گرفت و مأمن وملجأ مردم این منطقه و شهرهای اطراف، مثل قم شد.

امام علی علیه السلام
ازدواج آسمانی

ازدواج آسمانی

نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی (علیه السلام)، با فاطمه (سلام الله علیها)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه ما شعیان است.

امام جواد عليه السلام
از حضرت جوادالائمه (علیه السلام) بیاموزیم «2»

از حضرت جوادالائمه (علیه السلام) بیاموزیم «2»

امام جواد (علیه السلام) همواره به شیعیان خود سفارش مى کرد که حقوق والدین خود را رعایت و در معاشرت با آنان با کمال ادب و احترام رفتار کنند. آن حضرت حتى به یارانش تأکید مى کرد که اگر پدر و مادر آنان، باورهاى ناصحیح و اعتقادات فاسدى هم داشته باشند، باز هم از تکریم آنان دریغ نکنند.

امام جواد عليه السلام
از حضرت جواد الائمه (علیه السلام) بیاموزیم «1»

از حضرت جواد الائمه (علیه السلام) بیاموزیم «1»

انسان، یک موجود اجتماعى است و بدون ارتباط با افراد جامعه، هرگز نمى تواند به مراحل رشد، کمال و سعادت برسد. و در این زمینه موفقیت انسان در گرو جلب دوستى دیگران است. به این سبب، هر کسى در این جهان دوست دارد تا در دل انسانها نفوذ کرده، طرف مقابل را با خود هم رأى و هماهنگ کند؛ زیرا براى موفقیت در یک تعامل اجتماعى، بهترین گزینه و روش، همان نفوذ در دل افراد جامعه و فتح دل آنان است.

متون تاریخی
صلح حدیبیه

صلح حدیبیه

سال ششم هجرت، با حوادث تلخ و شیرین خود می رفت که پایان یابد. ناگهان، پیامبر در رؤیای شیرینی، دید که مسلمانان در «مسجد الحرام»، مشغول انجام مراسم خانه خدا هستند. پیامبر خواب خود را به یاران خویش گفت، و این را به فال نیک گرفت که مسلمانان در همین نزدیکی ها به آرزوی دیرینه خود خواهند رسید.

امام جواد عليه السلام
امام جواد (علیه السلام)؛ تجسم صلابت

امام جواد (علیه السلام)؛ تجسم صلابت

در میان خانواده امام رضا (علیه السلام) و در محافل شیعه از حضرت امام جواد (علیه السلام) به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می شود؛ چنان که صنعانی می گوید: روزی در محضر امام رضا (علیه السلام) بودم. فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود. آوردند. امام فرمود: « این مولودی است که برای شیعیان ما با برکت تر از او زاده نشده است .»

پیامبر اکرم
وفاق در جامعه دینی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

وفاق در جامعه دینی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

وفاق، واژه ای سیاسی است که به منظور یک دلی، یک جهتی، سازگاری، سازواری و همراهی کردن به کار می رود. در ادبیات سیاسی، وفاق را در معانی چون وحدت و معاهده نیز به کار می برند. آنچه که در وفاق مدّ نظر است، سازواری و یک جهتی تأثیر گذاران در فرهنگ و اندیشه جامعه دینی است؛ آنان که دیگران از ایشان تأثیر پذیرفته و حرکت اجتماعی خود را با نظر آنان سمت و سو می دهند.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)