شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

شخصیت های اسلامی
فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت دوم»

مراحل زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها) ر می توان در سه مرحله بررسی نمود که عبارتند از در خانه پدر،درخانه همسر و درواقعه کربلا که درادامه به شرح وتوضیح هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

شخصیت های اسلامی
فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول»

فضائل حضرت زینب (سلام الله علیها) «قسمت اول»

طهارت اصل و شرافت خانوادگی از مسائلی است که در اسلام بدان عنایت بسیاری شده است. در گزینش افراد برای تصدی امور مسلمین، در انتخاب فرد برای شریک زندگی، در درخواست حوائج مهم و اساسی از افراد و غیره به ما توصیه شده است، به سوی کسانی روی آوریم که دارای شرافت و نجابت و برخوردار از اصالت خانوادگی هستند و بر همین مبنای فکری است که ما از اصالت و ریشه و تبار حضرت زینب (سلام الله علیها) آغاز می نمایم و در ادامه به شرح و توضیح آن می پردازیم.

مقالات متفرقه
نسیم باد نوروزی

نسیم باد نوروزی

نوروز قرن هاست بر همة جشن های جهان فخر می فروشد، جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان و آفتاب و جوش شکفتن ها و شور زادن ها و سرشار از هیجان هر آغاز. جشن های دیگر، اغلب انسان ها را از کارگاها، مزرعه ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار، باغ ها و کشتزارها، در میان اطاق ها و زیر سقف ها و پشت درهای بسته جمع می کند؛

مقالات متفرقه
نوروز از دیدگاه اسلام

نوروز از دیدگاه اسلام

در معارف اسلامی آمده هر روزی که در آن گناه صورت نگیرد عید است؛ چنان که امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «كُلُّ يَوْمٍ لَا يُعْصَى اللَّهُ فِيهِ فَهُوَ يَوْمُ عِيد» اما در طول سال چند عید وجود دارد که از آداب و ویژگی خاصی برخوردارند مهم ترین آنها اعیاد غدیر، فطر و قربان است، که آثار و برکات زیادی دارند روز ولادت پیامبر مکرم اسلام (صلی اللّه علیه وآله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز از اعیاد مهم اسلامی به شمار می آیند.

امام علی علیه السلام
ولادت امیر المومنین (علیه السلام)

ولادت امیر المومنین (علیه السلام)

اولين امام مؤمنين و خليفة الله بلافصل بعد از رسول الله خاتم النبيين(صلي الله عليه وآله)، برادر، پسر عمو، وزير و داماد او سيد الوصيين اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب(عليه السلام) در روز جمعه 13 رجب در بيت الله الحرام، داخل كعبه معظمه به دنيا آمد، كه قبل از او و بعد از او مولودي در آنجا بدنيا نيامده و نخواهد آمد.

امام علی علیه السلام
نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان

نجف اشرف، پناهگاه بی پناهان

امیرمؤمنان علی (علیه ‏السلام) پیشوای بزرگ اسلام و امام اول شیعیان جهان در سال چهلم هجری یعنی سی سال بعد از رحلت پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) چشم از این دنیای مادی فروبست و روح بلندپروازش از تنگنای این جهان به ملکوت اعلی بال و پر گشود.

امام علی علیه السلام
مولود کعبه

مولود کعبه

بنا به نوشته مورخین ولادت على (علیه السلام) در روز جمعه 13 رجب در سال سیام عام الفیل بطرز عجیب و بی سابقه ‏اى در درون کعبه یعنى خانه خدا به وقوع پیوست، محقق دانشمند حجة الاسلام نیر گوید:

امام جواد عليه السلام
امور خارق العاده از نهمین حجّت خدا

امور خارق العاده از نهمین حجّت خدا

همانگونه که پیامبران براى ادعاى خود یعنى «نبوت» معجزه داشتند؛ هر امامى نیز براى اثبات امامت خود از امور خارق العاده اى که فراتر از توان بشرى است به نام معجزه بهره برده است. بنابراین امامان علاوه بر تصریح امام قبل از خود بر جانشین بودن بر منصب امامت، در برهه هایى از زمان براى نشان دادن قدرت امامت معجزاتى را براى مردم به ارمغان آورده اند.

ادعیه و زیارات
فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب

فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: «ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمیرسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.»

حضرت فاطمه علیها السلام
حضرت زهرا (علیها السلام) الگوی زنان عالم

حضرت زهرا (علیها السلام) الگوی زنان عالم

اگر روز ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به عنوان روز زن اعلام می گردد، به این خاطر است که تا قبل از ظهور اسلام، تاریخ اختصاص به مردان داشت و مرد حیات زن را تحت الشعاع خویش قرار داده بود و به او میدانی که در آن بتواند خود را از نظر فکری عرضه کند، نمی داد.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)