شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

پیامبر و اهل بیت
زندگینامه حضرت ام البنین علیها السلام

زندگینامه حضرت ام البنین علیها السلام

نام او فاطمه بود که بعدها پس از ازدواج با حضرت علی (عليه السلام) با کنيه‏ "امُّ البنين" (مادر پسران) مشهورشد. پدر و مادرش از خاندان بنی کلاب از اجداد بزرگ حضرت محمد (صلی الله عليه و آله) بودند و دارای خوبيها و صفات خانوادگی مشترک بودند فاطمه دختری پاکدل وباتقوا بود

پیامبر اکرم
ميلاد نگين عترت

ميلاد نگين عترت

ميلاد شخصيت بزرگى را در پيش رو داريم که وجودش در تاريخ، به زن بودن «معنا» بخشيد! تجسمى از شجاعت و صبر بود و معلمى براى پاکدامنی؛ نيز الگويى براى پيروان ولايت و رهبری. شخصيت والاى اين بانوى گرانقدر از کودکى او شکل مى گيرد آن زمانى که دختران هم سن و سال او بازى را تجربه مى کنند، او مصيبت و رنج و صبر را مى آموزد. گويى از همان آغاز راه در برابر طوفان تازيانه غم ها و رنج ها قرار مى گيرد تا بتواند روزى به تنهايى همه درد و رنج ها را بر دوش کشد!

پیامبر و اهل بیت
فضائل و مناقب حضرت زينب عليها السلام

فضائل و مناقب حضرت زينب عليها السلام

زينب عليها السلام دختر على و زهرا عليهما السلام در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم يا ششم هجرت در مدينه منوره ديده به جهان گشود، در پنج سالگى مادر خود را از دست داد و از همان دوران طفوليت با مصيبت آشنا گرديد . در دوران عمر با برکت خويش، مشکلات و رنج هاى زيادى را متحمل شد، از شهادت پدر و مادر گرفته تا شهادت برادران و فرزندان، و حوادث تلخى چون اسارت و . . . را تحمل کرد . اين سختى ها از او فردى صبور و بردبار ساخته بود (1) . او را ام کلثوم کبرى، و صديقه صغرى مى ناميدند . از القاب آن حضرت، محدثه، عالمه و فهيمه بود . او زنى عابده، زاهده، عارفه، خطيبه و عفيفه بود . نسب نبوى، تربيت علوى، و لطف خداوندى از او فردى با خصوصيات و صفات برجسته ساخته بود، طورى که او را «عقيله بنى هاشم» مى گفتند . با پسر عموى خود «عبد الله بن جعفر» ازدواج کرد و ثمره اين ازدواج فرزندانى بود که دو تن از آن ها (محمد و عون) در کربلا، در رکاب ابا عبد الله الحسين عليه السلام شربت شهادت نوشيدند

فلسفه و عرفان
سیری در تاریخچه عرفان در جهان اسلام

سیری در تاریخچه عرفان در جهان اسلام

سرچشمه عرفان در تعليمات معنوی اهل بيت و در راس آن ها حضرت علی عليه السلام بود که - البته - خود پرورده مکتب قرآن و افاضات نبوی بودند. ليکن سلسله های طريقت از ميان اهل تسنن شروع شد و پس از آشنايی با تعاليم اهل بيت عليهم السلام، معارف اعتقادی و عملی ايشان ترکيبی از حقايق راستين و امور غيرحق را تشکيل داد. روح تشيع در مطالب عرفانی اين گروه ها دميده شده بود، اما مانند روحی که در پيکر آفت ديده ای جای گزيند و نتواند برخی از کمالات درونی خود را به طوری که شايسته است، از آن ظهور بدهد، سران طريقت دست به بيان دستورات گوناگونی زدند که سابقه ای در دين نداشت. به دنبال اين مساله، جدايی طريقت از شريعت طرح گرديد. مشی و طريق عرفانی و معنوی و حتی علمی اقليت شيعه نيز به سبب تاثير چنين اکثريتی در اجتماع، تحت الشعاع مشی و روش اهل سنت قرار گرفت و عرفان شيعی نيز به رنگ طريقت اهل تسنن درآمد. (45)

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
علائم ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی‌فرجه

علائم ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی‌فرجه

مقصود از شرایط ظهور، همان شرایطى است که تحقق روز موعود متوقف بر آنها است و گسترش عدالت جهانى به آنها بستگى دارد و مى توان تعداد این شرایط را چنین دانست. شرط اول: وجود طرح و برنامه عادلانه کاملى که عدالت خالص واقعى را در برداشته باشد و بتوان آن را در هر زمان و مکانى پیاده کرد و براى انسانیت سعادت و خوشى به بار آورده و تضمین کننده سعادت دنیوى و اخروى انسان باشد. روشن است که بدون چنین برنامه و نقشه جامعى، عدالت کاملا متحقق نخواهد شد. شرط دوم: وجود رهبر و پیشواى شایسته و بزرگ که شایستگى رهبرى همه جانبه آن روز را داشته باشد.      

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
زندگی امام زمان‌ عجل‌الله تعالی‌فرجه در غیبت

زندگی امام زمان‌ عجل‌الله تعالی‌فرجه در غیبت

زندگی بقیة‌الله‌الاعظم‌ عجل‌الله تعالی‌فرجه در زمان غیبت، و چگونگی آن، چنان است که خود آن حضرت در دعای حجاب از درگاه قادر متعال درخواست نموده که محجوب، و پشت پرده دیده‌ها باشد. اَللهُمَّ احْجِبْنِی عَن عُیونِ اَعدائِی وَ اجْمَع بَینِی وَ بَینَ اَولِیائِی .

امام عسکری علیه السلام
گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسگرى علیه السلام

گوشه هايى از تلاش علمى امام حسن عسگرى علیه السلام

امام حسن عسکرى عليه السلام در هشتم ربيع الثانى (يا 24 ربيع الاول) سال 232 ه . ق ديده به جهان گشود وبا نور خويش آسمان مدينه را نورانى کرد. پدر آن بزرگوار امام هادى عليه السلام و مادر با عظمتش «حُدَيْثه» بود که از او به عنوان «سوسن» و «سليل» نيز ياد کرده اند. وى از بانوان نيکوکار و داراى بينش اسلامى بود و در فضيلت او همين بس که پس از شهادت آن حضرت، پناهگاه و نقطه اتکاى شيعيان در آن دوران بحرانى و پر اضطراب بود. (1) مجموع عمر حضرت عسکرى عليه السلام به 28 سال مى رسد و آن حضرت سرانجام در هشتم ربيع الاول 260 ه . ق به دسيسه معتمد عباسى در شهر سامراء به شهادت رسيد. (2)        

امام عسکری علیه السلام
سيرى در سيره فردى و اجتماعى امام حسن عسکرى علیه السلام

سيرى در سيره فردى و اجتماعى امام حسن عسکرى علیه السلام

      امام حسن عسکرى عليه السلام در روز جمعه هشتم ربيع الثانى سال 232 هجرى قمرى در مدينه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوار آن حضرت امام هادى عليه السلام و مادر مکرمه اش بانوى عارفه ايست که به نام هاى «سليل» ، «حديثه» و «سوسن» خوانده مى شود. (1)      

امام عسکری علیه السلام
جايگاه انديشه و عمل در سخنان امام حسن عسکرى علیه السلام

جايگاه انديشه و عمل در سخنان امام حسن عسکرى علیه السلام

امام حسن عسکرى عليه السلام، يازدهمين امام شيعيان، در روز جمعه هشتم ربيع الثانى، سال 232 ه ق (1) در مدينه منوره ديده به جهان گشود . (2) پدر بزرگوار آن حضرت، امام هادى عليه السلام و مادرش بانويى پارسا و شايسته است که از او به نامهای: «حديثه» ، «سليل» و «سوسن» ياد شده است . اين بانوى گرامى از زنان نيکوکار و داراى بينش اسلامى بود . در فضيلت او همين بس که پس از شهادت امام حسن عسکرى عليه السلام پناهگاه و نقطه اتکاى شيعيان در آن دوره بحرانى و پراضطراب به شمار مى رفت . (3)

ادیان و فرق
زندگینامه حضرت عیسی علیها السلام

زندگینامه حضرت عیسی علیها السلام

زندگینامه حضرت عیسی علیها السلام پیش از حضرت عیسی، حضرت یحیی بود، که مردم را بسوی خدا دعوت میکرد. یحیی مردم را تعمید داده و ملکوت خدا را نزدیک می­دانست. بنابراین، عده زیادی به او روی آوردند و در نتیجه یحیی دارای شاگردان و پیروان بسیاری گشت.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)