شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
ولادت حضرت بقیة الله الأعظم (عج)

ولادت حضرت بقیة الله الأعظم (عج)

در سال 255 هـ شب جمعه شب ولادت خاتم الاوصیاء منتقم آل محمد (صلی الله علیه وآله)، آخرین امام بر حق و ولی مطلقِ خداوند حضرت بقیة الله حجة بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف واقع شده است. در این شب آب زمزم زیاد می شود به گونه ای كه همه می توانند رؤیت كنند، ولی اكنون روی آن پوشیده است. در این شب برات آزادی از آتش برای افراد زیادی نوشته می شود، و آن را «شب برات» و «شب مبارك» و «شب رحمت» گویند.

شخصیت های اسلامی
زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام)

زندگینامه حضرت علی اکبر (علیه السلام)

ضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند بزرگ امام حسین (علیه السلام) در سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. مادر بزرگوار وی لیلا دختر ابی مره است. لیلا برای امام حسین (علیه السلام)پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید:

ادعیه و زیارات
فضیلت ماه شعبان

فضیلت ماه شعبان

در فضیلت و اعمال ماه شعبان است بدانکه شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب است به حضرت سید انبیاء (صلی الله علیه وآله) و آن حضرت این ماه را روزه مى داشت و وصل مى کرد به ماه رمضان و مى فرمود: شعبان ماه من است، هر که یک روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت او را واجب شود و از حضرت صادق (علیه السلام) روایت است که چون ماه شعبان داخل مى شد حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) اصحاب خود را جمع مى نمود و مى فرمود :

مقالات متفرقه
فضیلت ماه شعبان

فضیلت ماه شعبان

ماه شعبان ماهی است منسوب به پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) که خود می فرمودند: « شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من‎‎؛ و می فرمودند خدای ببخشاید و بیامرزد او را که با پاس داشتن حق ماه، من مرا یاری کند ». (1) ماه شعبان یکی از سه ماه پر فضیلتی است که هر انسان مؤمنی می تواند از آن برای نزدیک شدن به خداوند و پیامبر او یاری جوید و خود را در چشمه سار این ماه، پاک نماید

امام سجاد علیه السلام
امام سجاد (علیه السلام) سرچشمه کمالات انسانی

امام سجاد (علیه السلام) سرچشمه کمالات انسانی

امام سجاد (علیه السلام) در عین آن که زینت عبادت کنندگان، بزرگمرد عبادت، عرفان وسجده بود، مجاهد بزرگ فى سبیل الله بود، او در عین آن که کانون علم و اندیشه ومعرفت بود، تواضع ویژه اى داشت، و در عین آن که شکوه و جلال و ابهت خاصى داشت، داراى حلم و بردبارى و سعه صدر مخصوصى بود، و در یک کلمه کانون همه کمالات انسانى و ارزش هاى والاى معنوى، و زیبنده این شعر معروف بود که:

امام حسین علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل (علیه السلام)

ولادت حضرت ابوالفضل (علیه السلام)

چهارم شعبان، سال روز ولادت پرچم دار بزرگ کربلا، حضرت عباس بن علی (علیه السلام) است. عباس بن علی (علیه السلام) در سال 26 هجری قمری، در مدینه، دیده به جهان گشود. وی در دامان امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و مادر گرامی اش به گونه ای پرورش یافت که به مظهر غیرت، ایثار و شجاعت، بدل گشت. عباس بن علی (علیه السلام) در طول حیات خویش از محضر پدر و برادرانش، بیشترین بهره را برد و جامع فضایل نیکو گردید.

امام حسین علیه السلام
ولادت امام حسین (علیه السلام)

ولادت امام حسین (علیه السلام)

مولودی مبارک صبح‏گاه سوم شعبان سال چهارم هجرت، دومین فرزند برومند علی و فاطمه علیهماالسلام در خانه‏ی وحی و ولایت، دیده به جهان گشود و خانه ‏ی زهرای اطهر (علیهاالسلام) به نور جمال این نوگل باغ نبوت و ولایت و چراغ فرزندان آسمان رسالت و امامت، معطر و روشن شد. آن گاه که خبر ولادتش به پیامبر خدا (صلی ‏الله ‏علیه ‏و‏آله) رسید، به خانه‏ ی فاطمه (علیهاالسلام) آمد و به اسماء فرمود تا آن کودک را بیاورد.

ادعیه و زیارات
اعمال شب و روز مبعث

اعمال شب و روز مبعث

 شب مبعث از شب های متبرّکه است و برای آن اعمالی ذکر کرده‌اند: 1- در مصباح از حضرت ابوجعفر امام جواد (علیه السلام) روایت شده که فرمود: در رجب شبی است که از آنچه که بر آن آفتاب می ‌تابد، بهتر است و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبر خدا (صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله) به رسالت مبعوث گردید و برای آن شب اعمالی است که اگر شیعه ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد اجر عمل شصت سال می برد.

امام کاظم علیه السلام
زندگانی امام موسی کاظم (علیه السلام)

زندگانی امام موسی کاظم (علیه السلام)

نام او «موسی»، لقبش «کاظم»، مادرش بانویی با فضیلت به نام «حمیده»، و پدرش پیشوای ششم حضرت صادق (علیه السلام) است. او در سال 128 هجری در سرزمین «ابوأ» (یکی از روستاهای اطراف مدینه) چشم به جهان گشود و در سال 183 (یا 186) به شهادت رسید.

امام مهدی عج الله تعالی فرجه
علائم ظهور امام زمان (عجل الله تعالی و فرجه)

علائم ظهور امام زمان (عجل الله تعالی و فرجه)

مقصود از شرایط ظهور، همان شرایطى است که تحقق روز موعود متوقف بر آنها است و گسترش عدالت جهانى به آنها بستگى دارد و مى توان تعداد این شرایط را چنین دانست. شرط اول: وجود طرح و برنامه عادلانه کاملى که عدالت خالص واقعى را در برداشته باشد و بتوان آن را در هر زمان و مکانى پیاده کرد و براى انسانیت سعادت و خوشى به بار آورده و تضمین کننده سعادت دنیوى و اخروى انسان باشد. روشن است که بدون چنین برنامه و نقشه جامعى، عدالت کاملا متحقق نخواهد شد.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)