شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)

مقالات

مقالات متفرقه
بقیع دری به سوی بهشت

بقیع دری به سوی بهشت

هدف تخریب کنندگان حرم امامان شیعه در بقیع چه می توانست باشد جز محو کردن آثار اهل بیت پیامبر اسلام (علیهم السلام). چرا باید آثار ائمه بقیع محو شود؟ دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) برای اینکه دوستان ایشان نام ائمه بقیع را فراموش کنند دست به چنین اقدامی زدند. آیا فراموش کردن و از یاد بردن اهل بیت (علیهم السلام) سنت رسول الله (صلی الله علیه وآله) و خواست ایشان بوده یا مخالف با سنت و سفارش حضرت ختمی مرتبت است؟

مقالات متفرقه
بقیع تنها یک گورستان نیست

بقیع تنها یک گورستان نیست

هشتم شوال 1344 ق، روزی است که بقعه‏ های متبرک امامان آرمیده در زمین پاک بقیع، به دست گروه منحرف «وهّابی» به ویرانه‏ ای تبدیل گشت و هجوم وحشیانه و جاهلانه این گروه، باعث خرابی گنبد و بارگاه چهار امام معصوم (علیهم ‏السلام) گردید. این عمل وهابیت، در حالی صورت گرفت که جهان کنونی، همگی بر حفظ میراث فرهنگی خود و نشانه‏ های تمدّن خویش، می‏کوشند و بر آن تاکید می‏ورزند.

مقالات متفرقه
پیشینه قبرستان بقیع

پیشینه قبرستان بقیع

هر شیفته ای که دل به مدینه روانه می کند، بر غربت قبرستان بقیع ناله می کند. تربت مطهر چهار امام معصوم (علیهم السلام) تنها با سنگ چین‌هایی نمایان است که زائر آن اجازه زیارت ندارد و باید به دل گریه کند. بقیع سند مظلومیت همیشگی شیعه است و بررسی و آگاهی از پیشینه آن ضروری است تا گوشه ای از جایگاه تاریخی و اجتماعی پیشوایان شیعیان را نمایان سازد.

مقالات متفرقه
آل سعود و تخریب بقیع!

آل سعود و تخریب بقیع!

«بقیع» آرامگاه مردان و زنان مؤمنى است که دل هاى عاشقان را به سوى خود پرواز مى دهد. غربت بقیع از چند جنبه است و دل را آتش مى زند؛ غربت بهترین هاى خلق که در میان سرزمینى پر از خاک، بدون بارگاه هم مى درخشند! و از آن بالاتر غربت عرشیان در میان فرشیان که حضورشان را نه تنها غنیمت ندانستند که بى هیچ کوتاهى، ستمها بر آنان روا داشتند.

مفاهیم قرآنی
عيد فطر در قرآن کريم

عيد فطر در قرآن کريم

عيد در لغت از ماده ى عود، به معنى بازگشت است و لذا به روزهائى که مشکلات از قوم و جمعيتى برطرف مى شود و بازگشت به پيروزيها و راحتى هاى نخستين مى کند، عيد گفته مى شود و در اعياد اسلامى به مناسبت اينکه در پرتو اطاعت يک ماه مبارک رمضان و يا انجام فريضه ى حج، صفا و پاکى فطرى نخستين به روح و جان باز مى گردد و آلودگى ها که برخلاف فطرت است، از ميان مى رود، عيد گفته شده است.

مقالات متفرقه
عید فطر، روز آزادی و جایزه

عید فطر، روز آزادی و جایزه

سیر و سلوک بندگان خدای رحیم در ماه ضیافت الهی که شب ها، روزها و تک تک ساعاتش بهترین اوقات بی مانند در طول سال محسوب می شود؛ میهمانان پروردگار را به «عید سعید فطر» که موسم پذیرش اعمال صالح و فصل اهدای جوائز به آنان است، می رساند. ارزشمند ترین نعمت بی بدیل الهی که به یمن ماه مبارک رمضان و عید سعید آن به بندگان اعطاء می شود آزادی از تمام قیود و رهیدن از تمامی غفلت هاست.

مقالات متفرقه
عید شیرینی و لبخند (عید فطر)

عید شیرینی و لبخند (عید فطر)

آیا تا حالا هدیه گرفته اید. حتما خیلى خوشحال شده اید. مثلاً وقتى در امتحان هایتان نمره هاى خوبى مى گیرید، پدر و مادرتان به شما هدیه مى دهند؛ چون در امتحان موفق شده اید. امروز هم خدا به همه، هدیه داده است و این هدیه براى کسانى است که در امتحانشان موفق شده اند

ادعیه و زیارات
دعای وداع با ماه مبارک رمضان

دعای وداع با ماه مبارک رمضان

شیخ کلینی (رضوان الله علیه) در کتاب کافی روایت کرده از ابو بصیر از حضرت صادق علیه السلام این دعا را برای وداع ماه رمضان‏

امام علی علیه السلام
شهادت و وصیت امام على (علیه السلام)

شهادت و وصیت امام على (علیه السلام)

علامه طبرسى گوید : على (علیه ‏السلام) شصت و سه سال زندگانى کرد، ده سال پیش از بعثت، و در سن ده سالگى اسلام آورد. و پس از بعثت‏ بیست و سه سال با رسول خدا (صلى الله علیه و آله) زندگانى کرد، سیزده سال در مکه پیش از هجرت در امتحان و گرفتارى به سر برد و سنگین‏ ترین بارهاى رسالت آن حضرت را به دوش کشید، و ده سال پس از هجرت در مدینه در دفاع از حضرتش با مشرکان جنگید و ...

امام علی علیه السلام
کسی که در میدان و مسجد با خدا بود

کسی که در میدان و مسجد با خدا بود

آن شب ستاره‏های غمگين، با آه و ناله گرد هم آمده بودند در کوفه میگريستند. زمين می‏گريست. آسمان نالان بود. ديوارهای کوفه از ترس حدوث «واقعه‏» به هم نزديک می‏شدند، شايد جلوگير آن باشند. پرنده‏های نگهبان در چارسوی مسجد کوفه، نگهبانی می‏دادند. شب پرده‏های مهاجم ضمن اين که به يکديگر نويد می‏دادند، ترس و رعب سراسر وجودشان را فرا گرفته بود. آخر حمله به يک فرد نبود، حمله به تمام انبيا و اولياء و صالحان و صديقان بود.

نظر خود را اعلام كنید

نظرات كاربران

نظری وجود ندارد
*
*

شبکه فرهنگی الحسنین (علیهما السلام)