Imamejn Hasanejn - Baština pozitivnih misli

Stanje na Arapskom poluotoku prije pojave islama

Stanje na Arapskom poluotoku prije pojave islama 


Arapsko poluostrvo se nalazi na jugoistočnoj strani azijskog kontinenta. Sa zapada ga zapljuskuje Crveno more, sa istoka Arapski zaljev, sjeverno se nalazi područje Šama, a Arapsko more na jugu. Arapi su narod koji živi na Arapskom poluostrvu još od davnih vremena. 


Političko i društveno stanje Arapa 


Arapi prije islama nisu imali jedinstvenu državu, nego su društvo sačinjavala međusobno zavađena plemena, među kojima su često izbijali ratovi zbog nebitnih razloga, kao što su natjecanje za vlasništvo nad izvorima vode i pašnjacima, natjecanje za slavom i vlašću i sl. Uzvišeni Allah kaže: ''I sjetite se Allahove milosti prema vama, kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On ujedinio srca vaša, i vi ste postali milošću njegovom braća.
Arapi su davali prednost sinovima nad kćerima zbog potrebe plemena za muškarcima u ratovima. Uzvišeni Allah kaže:
"I kad se nekom od njih javi da mu se rodila kćer, lice mu potamni i postaje potišten.”
Takođe u predislamskom dobu (džahilijetu) ljudi su ženili mnoge žene bez ograničenja. Nasuprot tim ružnim običajima postojali su i lijepi običaji poput plemenitosti, hrabrosti, dobrosusjedskih odnosa i pouzdanosti u izvršavanju obećanja. 


Ekonomske prilike na Arapskom poluostrvu 

Ekonomske prilike na Arapskom poluostrvu nisu bile bolje od društvenih i političkih prilika, zato što su se arapi bavili samo nekim poslovima. Od toga je: 
- trgovina; Mekka je bila centar karavanskih puteva sa raznih strana Arapskog poluostrva te su se njeni stanovnici isključivo bavili trgovinom. Poduzimana su zimska i ljetnja putovanja karavana. 
- poljoprivreda; arapi su najviše proizvodili voće, hurme i žitarice u Jesribu, Taifu, Jemenu i Jemami. 
- stočarstvo; uzgoj domaćih životinja, kao što su sitna stoka i deve.
Vjerski život 
Na Arapskom poluostrvu prije islama bile su zastupljene različite vjere. Od njih su:  el-hanifijje - čista izvorna vjera; nju su činili oni koji su pozivali ljude na ostavljanje obožavanje kipova i idola i koji su ispovjedali iskrenu vjeru u Allaha, dželle še'nuhu. Od njih je poznat Zejd ibn 'Amr ibn Nufejl.  
-Obožavanje kipova i idola; na toj vjeri je bila većina Arapa. Činili su tavaf oko kipova, prinosili žrtve i upućivali dove drugima mimo Allahu, dželle še'nuhu. To je bilo prošireno u Hidžazu i nekim drugim pokrajinama Arapskog poluostrva. Uzvišeni Allah kaže: "Šta kažete o Latu i Uzzau i Menatu, trećoj najmanje cijenjenoj (stari naziv za medinu).
"Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili. “
 Vjerodostojno se prenosi u Buharijinom "Sahihu" da je Amr ibn Luhejj EI­ Huza'i bio onaj ko je uveo neke od tih ibadeta i vjerovanja u Mekki. 
• Obožavanje zvijezda i planeta; njih su neki Arapi uzimali za božanstva pored Allaha, kao što su Sunce, Mjesec i neke zvijezde. Uzvišeni kaže: " .. .i da je On Sirijusa Gospodar." 
• judeizam i kršćanstvo; su bili rašireni u nekim pokrajinama arapskog poluostrva prije islama. Jevreji su bili prisutni na području Hajbera i Jesriba, a kršćani u Nedžranu i Jemenu. Od kršćana je bilo i onih koji su ostali na ispravnom ispovijedanju vjere, kao što je bio Vereka ibn Nevfel u Mekki. Ovo što smo spomenuli ukazuje nam na potrebu Muhammedova Poslanstva, sallallahu alejhi ve sellem, jer su ljudi, arapi i drugi mimo njih, bili u očitoj zabludi, pa je trebao da se pojavi neko ko će ih izvesti iz tmina zablude na svjetlo upute, iz obožavanja kipova u obožavanje Allaha, jednog Jedinog dželle še'nuhu, a sve to, samo radi njihovog uspjeha na dunjaluku i ahiretu. Uzvišeni kaže: 
"On je neukima poslao Poslanika jednog između njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi.“ 
''Allah je vjernike milošću Svojom obasuo kad im je jednog između njih kao poslanika poslao, da im riječi Njegove kazuje i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi.”

 

Ostavite svoj komentar

Korisnički komentari

Nema komentara
*
*

Imamejn Hasanejn - Baština pozitivnih misli