Ahlak - moral
Porijeklo morala
- Objavljeno je u
-
- Pisac:
- A.E.
Da li moral dolazi iz čovjekove prirode ili je izvana nametnut?
Značenje riječi ahlak u Kur’anu
- Objavljeno je u
-
- Pisac:
- A.E.
Značenje riječi ahlak u Kur’anu Riječ ahlak množina je riječi huluk koja označava osobinu duše. Ona se, također, prevodi kao stanje koje se ustalilo u duši, npr. lijenost i sl. Šta mislimo pod tim kada kažemo da se nešto ustalilo i prodrlo u dušu? To znači da mi činimo djela u skladu sa osobinama naše duše, ili, drugim riječima, djelo je rezultat stanja duše. Djelo koje je urađeno gotovo refleksno, bez promišljanja, također, je rezultat stanja duše.
Šta Kur’an kaže o kriterijima zaključivanja da li je neko djelo moralno ili ne?
- Objavljeno je u
-
- Pisac:
- A.E.
Šta Kur’an kaže o kriterijima zaključivanja da li je neko djelo moralno ili ne? “Namaz je miradž vjernika”,
Šejtanove zamke
- Objavljeno je u
-
- Pisac:
- A.E.
Šejtanove zamke Jasno je da je sa stanovišta Kur'ana krajnji cilj čovjeka susret sa Gospodarem. Također, Gospodar je preko svojih poslanika obznanio da na tom putu postoje velike opasnosti od strane velikog čovjekovog neprijatelja – šejtana, koji stalno stoji u zasjedi iščekujući svoju žrtvu da je udalji od puta pokornosti Uzvišenom Bogu i da je vječno zarobi u zatvoru njene prirode i nefsa. Nužno je, dakle, svakom putniku duhovnoga puta poznavanje nekih pitanja o preprekama na putovanju ka Uzvišenom Bogu.
Otkuda potreba za ahlakom
- Objavljeno je u
-
- Pisac:
- A.E.
Otkuda potreba za ahlakom Pa ju (duši) je nadahnuo da razumije šta je dobro, a šta loše za nju.
KRITERIJ POMOĆU KOJEG ODREĐUJEMO DA LI JE NEKO DJELO MORALNO ILI NE?
- Objavljeno je u
KRITERIJ POMOĆU KOJEG ODREĐUJEMO DA LI JE NEKO DJELO MORALNO ILI NE?
Da li je čovjekov ahlak promjenjiv
- Objavljeno je u
Da li je čovjekov ahlak promjenjiv Pravi vjernici samo su oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se ajeti Njegovi kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju; oni koji obavljaju namaz i dio od onoga što im Mi dajemo udjeljuju. Oni su, zbilja, pravi vjernici - njih stepeni, i oprost, i obilje plemenito kod Gospodara njihova čekaju. Čovjek ima mogućnost pada na dno Džehennema, ali može postići i najviše stepene. U navedenom ajetu stoji: Oni su uistinu vjernici i njima pripadaju deredže kod Allaha. Nekad se kaže da je sam čovjek deredža (mjera vrijednosti na osnovu koje se porede drugi), tj. čovjek može biti pravedan a može sam biti pravda (kao primjer drugima).
Božije blagodati ovisne o našem ahlaku
- Objavljeno je u
Božije blagodati ovisne o našem ahlaku U 96. ajetu sure Al-A’raf kaže se: A da su stanovnici sela i gradova vjerovali i grijeha se klonili, Mi bismo im blagoslove i s neba i iz zemlje slali.
Moralne vrline i mahane
- Objavljeno je u
-
- Izvor:
- Baština Objave
Moralne vrline i mahane 1. Umjerenost i devijantnost (zastranjivanje) 2. Različiti tipovi mahana 3. Važnost pravde 4. Različite vrste pravde 5. Samousavršavanje
- «
- Započni
- Nazad
- 1
- Naprijed
- Kraj
- »