Imamejn Hasanejn - Baština pozitivnih misli

Razlika između fizičkog i ahlačkog srca

Razlika između fizičkog i ahlačkog srca      

 
Kada kažemo: “Treba očistiti srce”, pod tim, naravno, ne podrazumijevamo srce kao tjelesni organ, nego ono što je izvor našeg ahlaka. Dvije grupe alima – mufessiri i muhaddisi, bavili su se iznalaženjem veze između fizičkog i ahlačkog srca. Proučavanjem ajeta i hadisa, dali su sličnu definiciju kao i lingvisti: “Ahlačko srce potiče od riječi taqallub – izokrenuti, učiniti revoluciju.” Dakle, čovjek svojim ponašanjem može očistiti i onečistiti srce, kao što fizičko srce pumpanjem mijenja položaj krvi u organizmu. Oba srca izazivaju promjene. Ajatollah Misbah se ne slaže s ovom definicijom, navodeći kao dokaz brojne ajete i hadise. On obraća pažnju na homonime, tj. riječi koje se isto izgovaraju i pišu, ali imaju različito značenje (npr. kosa). Jedno te isto srce sa stanovišta ljekara može biti potpuno zdravo, dok je sa stanovišta ahlaka sasvim bolesno. Allame Tabatabai u svom Mizanu kaže da život počinje kad pumpa proradi, jer kada dijete poprimi formu i u njega se utisne ruh, srce je prvi organ koji počinje s radom. Isto tako, kada prilikom smrti ruh odlazi, opet je srce posljednje što prestaje raditi. Imam Ali, a. s., je rekao: “Bože moj, učini me nasljednikom qalba moga.”, ili drugim riječima: Bože, učini me vlasnikom srca koje će biti predano Tebi, pa kad fizičko srce umre, neka duhovno nastavi živjeti!
S obzirom na to da je fizičko srce najbolji pokazatelj tjelesnog života, po uzoru na to je i duhovno srce nazvano srcem, označavajući centar i najbolji pokazatelj života duše.
Ajatollah Misbah je uzevši u obzir sve kur’anske ajete obrazložio značenje riječi qalb.
1)    Prva stvar na koju ova riječ upućuje jeste moć shvatanja i razumijevanja. Naprimjer, u 179. ajetu sure Al-A'raf, kaže se: ...oni imaju srca ali njima ne shvaćaju..., a u 78. ajetu sure An-Nahl, stoji: Allah vas iz trbuha majki vaših izvodi, vi ništa ne znate, i daje vam sluh i vid i fuad (srce) da biste bili zahvalni.
2)    Sljedeća stvar na koju se odnosi ovaj termin tiče se gajba: Nije slagalo srce ono što je vidjelo.  Fuad je taj putem kojeg je Božiji Poslanik, s.a.v.a., vidio Allaha, dž.š., i on nadvlađuje i 'akl i sva čula.
3)    Termin srce spominjemo i kada govorimo o pitanjima odricanja, kao u ajetu: Ne povodi se za onim što ne znaš! I sluh, i vid, i srce, za sve to će se, zaista, odgovarati. 
4)    U sljedećem ajetu spominje se bolest srca: Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu. 
Ajatollah Misbah smatra da zaključak o značenju riječi qalb treba izvoditi tek nakon sumiranja svih ovih spomenutih kur’anskih ajeta.

 

Ostavite svoj komentar

Korisnički komentari

Nema komentara
*
*

Imamejn Hasanejn - Baština pozitivnih misli